właściwości i zastosowanie aloesu

Łagodzi, nawilża, przyspiesza gojenie ran. Leczy alergię, zmniejsza poziom cukru, wzmacnia odporność. Ładnie pachnie, a do tego rośnie w doniczce na twoim parapecie. Co to takiego? Aloes! Poznaj jego właściwości i zastosowanie, a nie będziesz musiała przejmować się wyglądem twojej skóry i stanem zdrowia.

Domowe sposoby na wszelkie dolegliwości są najlepsze. Przekazywane z pokolenia na pokolenie receptury zawsze się sprawdzają. Jednak często nie zdajesz sobie sprawy, że to, co masz w lodówce, w szafce, a nawet na parapecie czy balkonie, polepszy twój wygląd i samopoczucie. Takim cudeńkiem jest aloes.

Trochę botaniki

Aloes występuje na Półwyspie Arabskim, w Afryce, Australii, Ameryce Północnej i na Madagaskarze. Uprawia się go również w szklarniach. Aloes wykorzystywany był już w starożytności; służył do balsamowania zwłok, neutralizowania nieprzyjemnych zapachów i odstraszania owadów; zastępował perfumy. Obecnie używa się go w celach leczniczych. Aloes ma grube, mięsiste liście z kolczastymi brzegami. Ich wnętrze wypełnia sok. Znanych jest ponad 300 gatunków aloesu, z których 20 ma właściwości lecznicze (używa się ich do produkcji leków), a dwa znalazły zastosowanie w kosmetologii i dermatologii. Są to aloes drzewiasty i aloes zwyczajny (znany jako aloe vera). Aktywne składniki aloesu, w tym między innymi mikroelementy (sód, potas, magnez, wapń, żelazo, cynk) i witaminy (z grupy B: B1, B2, B6, B12 oraz C, E, prowitamina A, kwas foliowy), niszczą wolne rodniki, chronią przed promieniowaniem słonecznym, przyspieszają produkcję przeciwciał, mają właściwości przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.

Zastosowania i właściwości aloesu

Nie ma chyba takiej rośliny, która posiadałaby więcej zalet niż aloes. Przyjmować można aloes w kapsułkach lub pić sok z aloesu. Ranę, oparzenia i inne uszkodzenia skóry możesz posmarować gęstym sokiem, który wypływa z przeciętego liścia aloesu. Znajdziesz też aloes w kosmetykach. Aloes bardzo dobrze się wchłania i przenika w głąb skóry, zapewniając jej odżywienie i nawodnienie. Działa przeciwzapalnie, przyspiesza regenerację skóry, koi podrażnienia, oparzenia i ślady po ukąszeniach owadów. Aloes wykorzystywany jest w leczeniu trądziku; goi i wysusza krosty. Poprawia jędrność i elastyczność skóry, chroni ją przed wolnymi rodnikami. Aloes nawilża suchą skórę, a kremy z jego dodatkiem mają właściwości ściągające, odmładzające i wygładzające. A na marginesie można wspomnieć, że aloes pomaga w leczeniu stawów i dziąseł.

Jeżeli jeszcze nie wierzysz w działanie aloesu, idź do drogerii lub apteki i kup sobie jakiś kosmetyk z aloesem. A jeśli hodujesz aloes w doniczce, to obetnij jeden liść i posmaruj sokiem twarz lub inne miejsca potrzebujące pomocy.