balsam peruwiański

Balsam peruwiański. Czy wiesz, co to takiego? Tajemniczo brzmiąca nazwa nie mówi właściwie nic o tej substancji. A jest to świetny, naturalny kosmetyk, który warto stosować w pielęgnacji. Zwłaszcza gdy mamy skórę problematyczną, podrażnioną. Dowiedz się, czym jest balsam peruwiański!

To nie jest kolejny zagraniczny kosmetyk o cudownych właściwościach. To całkowicie naturalna żywica, którą pokochały tysiące osób na świecie. Wszystko za sprawą jej niesamowitych właściwości.

Balsam peruwiański. Co to takiego?

To nic innego jak żywica. Balsam peruwiański jest substancją pozyskiwaną przez nacięcie kory z drzewa balsamowego. Skąd nazwa? To nawiązanie do tego, że domem drzew balsamowych jest Ameryka Południowa, a dokładnie malownicze Peru. Stamtąd właśnie balsam peruwiański przywędrował w inne zakątki świata, aby dziś zyskać tak dużą popularność.

Ciekawostka! Z jednej drzewa balsamowego można uzyskać około 2,5 kg żywicy w ciągu jednego roku. To niewiele.

Balsam peruwiański to ciemna i gęsta ciecz, która na pierwszy rzut oka wcale nie przywodzi przyjemnych skojarzeń. Pachnie mieszanką wanilii i cynamonu. Słynie z tego, jakie ma właściwości kosmetyczne. Spektrum jego możliwości jest bardzo szerokie, ponieważ:

 • działa antybakteryjnie;
 • zapobiega rozwojowi grzybów;
 • łagodzi stany zapalne i świąd;
 • odkaża, wspomagając leczenie ran;
 • wykazuje działanie regenerujące;
 • poprawia krążenie w skórze.

Balsam peruwiański – zastosowanie

Właściwości balsamu peruwiańskiego znane są już od pokoleń. Inkowie wykorzystywali go głównie jako środek na infekcje, który pomagał między innymi w leczeniu przeziębień.

Dziś zastosowanie balsamu peruwiańskiego jest o wiele szersze, bo wykorzystuje się go przede wszystkim do leczenia ran, odparzeń i oparzeń, ponieważ doskonale wspomaga regenerację skóry. Przyspiesza gojenie się, również dzięki temu, że poprawia ukrwienie i sprawia, że komórki skóry są lepiej dotlenione i produkcja kolagenu jest efektywniejsza.

Co ważne, można stosować go zarówno na skórę całego ciała, jak i skórę głowy. Pobudza krążenie i wzmacnia cebulki włosów, a także działa antybakteryjnie i łagodzi swędzenie.

Na co pomaga balsam peruwiański?

Jeśli już zdecydujemy się na zakup balsamu peruwiańskiego, możemy stosować go na problemy takie jak:

 • nadmierne wypadanie włosów,
 • uciążliwa łuszczyca,
 • trudny do wyleczenia trądzik,
 • odleżyny lub odciski,
 • odmrożenia, jak i oparzenia,
 • różne rodzaje łupieżu.

Jeśli zastanawiasz się, jak stosować balsam peruwiański, sprawa jest prosta. To naturalna substancja o konsystencji, która pozwala na zastosowanie go bezpośrednio na skórę. Najczęściej występuje jednak w maściach, mydłach, kremach, a nawet pastach do zębów. Jest też kluczowym składnikiem preparatów stosowanych w chirurgii i dermatologii do leczenia trudno gojących się ran lub owrzodzeń.

Jeśli nie wierzysz we właściwości balsamu peruwiańskiego, wypróbuj go w codziennej pielęgnacji skóry i przekonaj się sama, jak działa naprawdę.