czarny ryż i jego właściwości pielęgnacyjne

Czarny ryż to cesarski przysmak, który dziś częściej znajdziemy w kosmetykach niż w na talerzu. To on jest jednym z sekretów długowieczności Azjatek. Czy wiesz, jakie właściwości ma czarny ryż?

Ryż to jedna z najpopularniejszych roślin na świecie, podstawowy składnik diety ludności zamieszkującej Azję. Występuje w wielu różnych odmianach – najpopularniejszy jest ryż biały, który spopularyzowano na całym świecie jako pierwszy. Warto jednak bliżej przyjrzeć się najszlachetniejszej odmianie ryżu: czarnej, nazywanej carską. To on stanowi składnik wielu kosmetyków i jest ukochaną przez Azjatki substancją pielęgnującą.

Czarny ryż – poznaj go lepiej

Niegdyś był zarezerwowany wyłącznie dla chińskiego cesarza jako dobro luksusowe. Jego właściwości ceniono od pokoleń i nawet dziś jego cena odbiega od tego, ile musimy zapłacić za zwykły ryż. Czarny ryż bywa też nazywany fioletowym, co ma związek z jego barwą po ugotowaniu. Kobiety ucieszy informacja, że ma zdecydowanie mniej kalorii, niższy indeks glikemiczny i dużo więcej błonnika niż wszystkie inne odmiany. Nic dziwnego, że jest cenionym składnikiem wielu diet.

Jednak równie zaskakujące są jego właściwości kosmetyczne. I to o nich warto opowiedzieć więcej, aby mieć świadomość, dlaczego wzrasta popularność różnego rodzaju kosmetyków z czarnym ryżem.

Co zawiera czarny ryż?

Nasiona ryżu zawierają wiele składników, które cenione są w pielęgnacji. Znajdziemy w nich aż 18 różnych aminokwasów! Do tego składniki mineralne niezbędne włosom, paznokciom i skórze – żelazo, cynk, miedź, fosfor. Czarny ryż jest też źródłem witaminy E o właściwościach antyutleniających, flawonoidów, karotenów oraz polifenoli. Nieco mniej (ale nadal na tyle, aby mieć pozytywny wpływ na pielęgnację) znajdziemy tutaj witamin z grupy B. Bardzo ważny składnik czarnego ryżu to także NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, z których zbudowana jest nasza naturalna powłoka hydrolipidowa ochraniająca skórę przed utratą wilgoci i czynnikami szkodliwymi. Kwasy tłuszczowe są też potrzebne włosom.

Czarny ryż – właściwości kosmetyczne

Praktycznie każdemu z wymienionych wyżej składników można byłoby dopisać jakąś właściwość. Skoro czarny ryż zawiera witaminę E, to będzie zapobiegał starzeniu się i zneutralizuje wolne rodniki. Ze względu na zestaw witamin i minerałów skutecznie odżywi i wzmocni komórki skóry, włosy, paznokcie, a nawet rzęsy. Aminokwasy zapewnią regeneracją i niezbędne wzmocnienie. Podczas gdy fitosterole i NNKT zabezpieczą skórę przed utratą nawilżenia i wzmocnią ochronę przed czynnikami zewnętrznymi.

Warto wiedzieć, że naturalny czarny ryż:

  • ma silne działanie detoksykacyjne;
  • neutralizuje szkodliwy wpływ zanieczyszczeń;
  • spowalnia procesy starzenia się;
  • zwiększa produkcję kolagenu (uelastycznia);
  • dba o prawidłowe nawilżenie i odżywienie;
  • zmniejsza reakcje alergiczne.

Czarny ryż w kosmetyce

Dziś coraz bardziej doceniamy właściwości czarnego ryżu. Jesteśmy coraz bardziej zafascynowani tym, ile dobrego kryje się w niepozornych ziarnach ryżu. Efektem tego jest coraz więcej kosmetyków z dodatkiem czarnego ryżu – masek do twarzy, kremów albo specyfików przeznaczonych typowo do pielęgnacji skóry narażonej na smog lub inne miejskie zanieczyszczenia.

1. Krem z czarnym ryżem

Dodatek czarnego ryżu w kremie to gwarancja, że kosmetyk będzie skutecznie ochraniał przez toksynami. Tego rodzaju kremy chętnie wybierane są przez osoby, które mieszkają w miastach, ponieważ ich skóra wymaga szczególnej ochrony. Krem do twarzy z czarnym ryżem świetnie sprawdzi się na dzień. Nadaje się do cery każdego rodzaju, choć warto wypróbować go przed decyzją o zakupie pełnego opakowania.

2. Maska z czarnym ryżem

Raz na jakiś czas nasza twarz wymaga intensywniejszej pielęgnacji, i to najlepszy czas na zastosowanie maski. Maseczka do twarzy z czarnym ryżem to świetne rozwiązanie, kiedy chcemy naprawdę porządnie oczyścić swoją cerę. Kosmetyk należy zaaplikować na skórę, omijając okolice oczu, a po odczekaniu 15 minut zmyć ciepłą wodą. W efekcie takiego prostego zabiegu cera będzie gładka, rozjaśniona i pełna witalności. Widocznie poprawi się jej kondycja.

3. Olej z czarnego ryżu

Czarny ryż w kosmetyce pojawia się także pod postacią olejku ryżowego. Ten składnik powstaje poprzez tłoczenie na zimno nasion ryżowych. Jest koncentratem tego wszystkiego, co znajdziemy w świeżym ryżu – witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych. Olej z czarnego ryżu znajdziemy w wielu kosmetykach, ale warto kupić go także osobno. Nakładany na skórę zapewni jej młodość i piękno, a zastosowany do olejowania włosów wzmocni je i oczyści skórę głowy z toksyn.

4. Woda z czarnego ryżu

Wiele cennych składników ryżu kryje się również w wodzie ryżowej. Choć popularniejsza jest ta z białego ryżu (można zrobić ją samodzielnie, gotując ryż przez kilka minut na wolnym ogniu w nieosolonej wodzie), to warto spróbować jej wersji z czarnego ryżu. Nadaje się zarówno jako domowy tonik, jak i wcierka lub płukanka do włosów. Przywraca cerze świeżość i jędrność, a włosom gładkość, blask i elastyczność. Woda z czarnego ryżu polecana jest także jako kuracja na wypadające włosy.