Woman with cucumber slices on eyes in spa

Domowe okłady na oczy

Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Jeżeli są piękne i zadbane, można patrzeć w nie godzinami. A co jeśli oczy są zmęczone, podkrążone lub zaczerwienione? Możemy zrobić domowe okłady, by znów zachwycać spojrzeniem.

Zmęczone i podkrążone oczy – przyczyny

Przyczyn zmęczonych i podkrążonych oczu jest wiele. Najczęściej wymienia się: alergie, niedobory witamin, choroby tarczycy i nerek, anemię, cukrzycę, nadmierną pigmentację skóry pod oczami, prześwitujące naczynia włosowate, uwarunkowania genetyczne, stres, zbyt małą ilość snu, przyjmowanie niektórych leków, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza, obniżone ciśnienie, pracę w sztucznym oświetleniu i przed komputerem.

Domowe okłady na oczy

Wytchnienie dla zmęczonych i podkrążonych oczu mogą przynieść okłady, które wykonasz w domu. Rozjaśnią i nawilżą skórę wokół oczu, zmniejszą opuchliznę, złagodzą podrażnienia. A dodatkowo pomogą ci zrelaksować się.

Okłady na oczy z herbaty. Zaparz czarną herbatę, a kiedy ostygnie, zanurz w niej płatki kosmetyczne. Delikatnie je odciśnij i schowaj na godzinę do lodówki. Wyjmij je tuż przed nałożeniem na oczy. Zamiast płatków kosmetycznych możesz użyć saszetek z zaparzonej herbaty, które również trzeba umieścić w lodówce. Okłady z herbaty trzymaj na oczach przez około 20 minut.

Okłady na oczy z mleka. To jeden z najprostszych okładów do przygotowania. Zmniejszy on opuchnięcia powstałe pod oczami. Płatki kosmetyczne zamocz w zimnym, półtłustym mleku i trzymaj na powiekach przez kwadrans.

Okłady na oczy z ogórka. Okłady z ogórka to stary jak świat sposób na zmęczone oczy. Odświeża, nawilża, rozjaśnia i regeneruje zmęczoną skórę. Wystarczy pokroić ogórka w plasterki i położyć na oczy. Można też skórkami z ogórka posmarować twarz, zrobić tonik ogórkowy lub wodę ogórkową (następnie zamoczyć w niej płatki kosmetyczne).

Okłady na oczy z ziemniaka. Warzywo to redukuje obrzęki i nawilża skórę wokół oczu. Z ziemniakiem postępujemy tak samo jak z ogórkiem: kroimy go w plasterki i kładziemy na oczy. Nie robimy jednak z niego toniku. Plastry ziemniaka na oczach trzymamy około 15 minut.

Okłady z kostek lodu. Masaż lodem lub lodowe okłady poprawiają krążenie krwi. Kostki lodu możesz zawinąć w ręcznik i przyłożyć je do oczu lub dwiema kostkami masować okolice oczu. Pod głowę lub na pierś połóż ręcznik, by poduszka, na której leżysz lub ubranie (jeśli siedzisz na krześle) nie zamoczyły się.