jak dbać o kręcone włosy?

Często kręcone włosy są przesuszone i matowe, dlatego mogą być trudne w stylizacji. Zanim wyjaśnimy, jak dbać o kręcone włosy, układać je i wyprostować oraz jak podkreślić skręt włosów, ustalmy, jakie są kręcone włosy ‒ co je charakteryzuje.

Jakie są kręcone włosy?

Kręcone włosy różnią się od włosów prostych pod względem budowy. Ponieważ w falach i lokach zachodzi inny układ wiązań chemicznych, ich struktura jest nierówna, a łuski włosa nie domykają się. Ponadto skręty utrudniają transport sebum, które zamiast dotrzeć do końcówki włosa, zatrzymuje się przy cebulce. W konsekwencji włosy pozostają suche i matowe oraz łatwiej elektryzują się i puszą. Z tego powodu ich stylizacja bywa wyzwaniem nawet dla doświadczonych fryzjerów.

Jak dbać o kręcone włosy?

Po pierwsze, kręcone włosy należy myć tak rzadko, jak to możliwe, a na pewno nie częściej niż co dwa dni. Ponadto płuczemy je z głową w dół, ponieważ to nam ułatwi ich późniejsze rozczesanie. Podczas mycia warto korzystać z zimnej lub letniej wody, aby nie doprowadzić do otwarcia łusek włosów. Włosy rozczesujemy od razu po myciu, kiedy są jeszcze mokre. Używamy do tego celu grzebieni o szeroko rozstawionych igłach lub plastikowych szczotek, które nie podrażniają włosów. Wycieramy je ręcznikiem, delikatnie wyciskając wodę z pojedynczych pasm, a suszymy zimnym nawiewem i z wykorzystaniem dyfuzora. Ponieważ wełna elektryzuje włosy, ograniczamy kontakt z tym materiałem.

Jak układać kręcone włosy?

Włosy kręcone są trudne w stylizacji, ale obdarzone naturalną objętością. W przypadku sprężynek lub afro można zaryzykować z krótką fryzurą. W innych sytuacjach, aby uniknąć efektu baranka, lepiej zostać przy włosach długich lub półdługich. Jeżeli włosy są w dobrej kondycji, a skręt jest wyrazisty, warto je zostawić rozpuszczone. W przeciwnym wypadku można poeksperymentować z kokami i kucykami. Końcówki kręconych włosów należy podcinać przynajmniej raz na dwa miesiące (1 centymetr wystarczy). Dzięki temu włosy będą lepiej się układały i szybciej rosły.

Jak wyprostować kręcone włosy?

Domowe sposoby na prostowanie włosów są skuteczne, ale niestety krótkotrwałe. Można sięgnąć po płukanki z lipy, spraye frizz control, maski i odżywki z keratyną, lnem, masłem shea, aloesem lub glinką Ghassoul oraz silnie nawilżające olejki kokosowe lub arganowe. Jeżeli włosy są suche, warto wypróbować żel do prostowania włosów dostępny w sklepach fryzjerskich i dobrze zaopatrzonych drogeriach internetowych. Trwałe wyprostowanie włosów można uzyskać tylko u fryzjera, na przykład na skutek zabiegu keratynowego.

Jak podkreślić skręt włosów?

Aby podkreślić naturalny skręt włosów kręconych, należy je właściwe ugniatać, kiedy jeszcze są mokre. Można posłużyć się pianką podkreślającą skręt, a po wysuszeniu włosów utrwalić fryzurę lakierem przeznaczonym do włosów kręconych.

Podkreślanie skrętu włosów krok po kroku:

  1. Przygotowujemy ścierkę z bawełny lub mikrofibry, starą bluzkę, pieluchę tetrową bądź inny materiał, który jest nasiąkliwy i ma gładką fakturę. Bierzemy materiał w obie dłonie i łapiemy nim pasma włosów, które następnie ugniatamy i delikatnie wyciskamy.
  2. Wybieramy pasmo włosów, przeczesujemy je palcami od góry, zatrzymujemy się w połowie i lekko potrząsamy włosami. To wydobędzie ich naturalny skręt, zwłaszcza jeżeli znajduje się bliżej końcówki włosa.
  3. Otwartą dłonią łapiemy pasmo włosów od spodu. Powoli, kilkakrotnie przesuwamy ją w stronę głowy i z powrotem. Przy samej skórze delikatnie dociskamy pasmo.
  4. Na mokre włosy, przed myciem, nakładamy odżywkę nawilżającą. Następnie kierujemy głowę w dół. W koszyczek z dłoni nabieramy wody i ugniatamy pukle przy końcówkach.
  5. Po pociągnięciu za kosmyk nawijamy lok na palec. Wyjmujemy palec przy skórze głowy i spinamy lok klamrą lub spinką (nie wsuwką). To samo robimy z resztą włosów. Spinki zdejmujemy po 15-20 minutach. Dzięki temu włosy będą odstawać u nasady, a puszyste loki zaczną się skręcać od skóry głowy, a nie w połowie długości.
  6. Bierzemy bawełnianą koszulkę. Po umyciu włosów kierujemy głowę w dół. Dolną częścią koszuli (bez rękawów) zaczynamy owijać włosy od spodu, rozpoczynając od czoła. Z tyłu mocujemy koszulkę, wkładając jeden kawałek materiału między drugi. W tym miejscu zostawiamy jedną rękę, a drugą zbieramy górną część koszulki, którą przerzucamy do tyłu. W ten sposób powstaje turban. Dekolt bluzki zawijamy pod pierwszą warstwę, żeby turban trzymał się sam. Prawy i lewy rękaw rolujemy do wewnątrz. Związujemy nad czołem i przesuwamy turban delikatnie do tyłu. Całość musi być ciasno ściśnięta, a z tyłu głowy powinna utworzyć się materiałowa kieszonka, w której znajdują się włosy. Oto sposób na odciśnięcie wody z loków bez ugniatania włosów.