oleje mineralne w kosmetyce

Oleje mineralne to składniki kosmetyków ‒ popularne, ale kontrowersyjne. Mają rzeszę zwolenników i przeciwników. Jaką rolę odgrywają oleje mineralne w kosmetykach? Jakie mają właściwości i jak działają? Czy oleje mineralne są bezpieczne dla skóry? Dla kogo są przeznaczone?

Oleje mineralne ‒ co to? Właściwości

Oleje mineralne to grupa substancji, z których najpopularniejsza jest parafina i wazelina. Wszystkie podobnie działają i powstają: pozyskuje się je w procesie destylacji frakcji ropy naftowej. Przedtem ropa naftowa musi zostać bardzo dokładnie oczyszczona, co reguluje prawo.

Oleje mineralne są bezbarwne, bezwonne i pozbawione smaku. Stosuje się je od dawna, dzięki temu zostały bardzo dokładnie przebadane i dużo o nich wiemy.

Jak działają oleje mineralne?

Oleje mineralne są zaliczane do substancji określanych jako emolienty. Ich przynależność do tej grupy składników wynika z bardzo dobrych właściwości natłuszczających olejów mineralnych. Po nałożeniu na skórę pozostawiają na niej niewyczuwalną warstwę ochronną, która chroni przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych i przed przesuszeniem. Są bardzo stabilne, a przy tym niedrogie, dlatego szeroko wykorzystywane w kosmetykach. Dodaje się je do kremów, balsamów, mleczek do demakijażu, kosmetyków dla niemowląt oraz preparatów przeznaczonych do skór problematycznych (alergia, atopowe zapalenie skóry).

Czy oleje mineralne są bezpieczne dla skóry?

Przeciwnicy olejów mineralnych twierdzą, że ta grupa substancji ma toksyczny wpływ na skórę, którą podrażnia i uczula oraz której uniemożliwia oddychanie. Najbardziej zagorzali przeciwnicy utrzymują, że oleje mineralne odkładają się w wątrobie, nerkach i w węzłach chłonnych, co prowadzi do przewlekłych chorób. Zdaniem ekspertów te obawy nie są uzasadnione.

Oleje mineralne nie mogą zaburzać procesu oddychania przez skórę, bo wymiana gazowa, jaka zachodzi tą drogą, jest niewielka i nieistotna dla samej skóry jako organu i dla całego organizmu. Ponadto te substancje mają zupełnie inną budowę niż lipidy ludzkiego naskórka, dlatego nie są w stanie w niego wniknąć. Po aplikacji na skórę działają powierzchniowo, to znaczy nie docierają ani do warstwy rogowej, ani do ukrwionych warstw naskórka i skóry. Z tego powodu nie mogą wywoływać żadnych reakcji alergicznych ani nawet podrażnień, a tym bardziej odkładać się w jakichkolwiek narządach wewnętrznych.

Oleje mineralne ‒ dla kogo?

Oleje mineralne stosowane w czystej postaci mogą doprowadzić do zaburzeń funkcji ochronnej skóry. Już po pojedynczej aplikacji czystej wazeliny lub parafiny na skórze utworzy się ciągła warstwa okluzyjna, która całkowicie blokuje proces transepidermalnej utraty wody. Wobec tego ich codzienna aplikacja może doprowadzić do poważnego przesuszenia skóry. Z tego powodu oleje mineralne nie nadają się do każdego rodzaju skóry. Nie należy ich stosować w przypadku cery tłustej i łojotokowej, ponieważ parafiny mogą sprzyjać powstawaniu zaskórników, a tym samym nasilać łojotok i stwarzać podłoże do rozwoju bakterii.