Podwójny podbródek to nie jest problem wyłącznie otyłych osób. Bierze się także z genów lub niewłaściwej postawy ciała. Warto zmienić swoje nawyki, wprowadzić odpowiednie ćwiczenia lub przetestować zabiegi, które pomogą zlikwidować podwójny podbródek.

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele osób ma ten problem. Podwójny podbródek, z nadmierną ilością skóry i tłuszczu, to zmora otyłych kobiet w średnim wieku. Ale nie tylko ich. Choć w większości przypadków podwójny podbródek bierze się z nadmiernej masy ciała lub jest wynikiem starzenia się, to może powodować go także niewłaściwa postawa – garbienie się, spanie w skulonej pozycji. Niestety jest to też problem, który możemy odziedziczyć po swoich rodzicach. Wówczas mamy skłonność do narastania tkanki tłuszczowej pod brodą. Co zrobić, gdy nie chcemy mieć podwójnego podbródka?

Sposób 1. Ćwiczenia na podbródek

Jeśli podwójny podbródek jest tym, co najbardziej martwi cię w twoim wyglądzie, zacznij od wprowadzenia do codziennych rytuałów kilku prostych ćwiczeń. Poprawiają one mikrokrążenie skórne i zwiększają elastyczność, dzięki czemu podbródek przestaje być tak bardzo widoczny. Trzeba jednak pamiętać, że same ćwiczenia nie są w stanie wiele zmienić, o ile nie dbamy jednocześnie o zachowanie prawidłowej postawy ciała na co dzień i odpowiednią dietę bogatą w składniki odżywcze.

Co ważne, ćwiczenia na podbródek możesz wykonywać w domu, w pracy lub w każdym innym miejscu. Nie potrzebujesz do nich żadnych akcesoriów. Pamiętaj, aby robić je minimum 3 razy w tygodniu.

• Ćwiczenie 1

Odchyl głowę do tyłu i patrz w górę przez kilka sekund. W trakcie poruszaj ustami ułożonymi jak do pocałunku, dzięki czemu napinasz mięśnie. To ćwiczenie na podbródek powtarzaj w 3 seriach po 40 razy.

• Ćwiczenie 2

Połóż dłoń na szyi tuż poniżej szczęki tak, aby objąć ją z jednej strony kciukiem, a z drugiej resztą palców. Nie otwierając ust, poruszaj językiem w przód i w tył – ręką powinnaś wyczuwać ruch mięśni znajdujących się w okolicach podbródka. Powtarzaj ćwiczenie w 3 seriach po 15 razy.

• Ćwiczenie 3

Wystaw dolną wargę jak najdalej potrafisz i postaraj się nakryć nią górną część ust. To trudne ćwiczenie na podbródek, a do tego wygląda dziwnie, ale jest skuteczne. Powtarzaj je w 3 seriach po 10 razy.

Sposób 2. Kosmetyki i masaż

Bardzo dobry sposób na podwójny podbródek to oczywiście stosowanie odpowiednich kosmetyków. Warto zainwestować w serum liftingujące, które zawiera kompleks składników poprawiających nawilżenie, napięcie i jędrność skóry np. koenzym Q10, kwas hialuronowy lub kolagen. Jeśli wolimy naturalne i tańsze rozwiązania, to polecany na podwójny podbródek jest olejek marula. Ten afrykański olejek nie tylko przyspiesza odnowę komórkową, ale też opóźnia starzenie się skóry i działa ujędrniająco. Podobnie działa także olej z kiełków pszenicy oraz masło kakaowe.

Ważne! Składniki aktywne z kremów, olejków i innych produktów wchłaniają się lepiej, kiedy przed ich zaaplikowaniem na skórę zrobimy masaż podbródka. Wystarczy kilka ruchów wygładzających szyję od dołu aż do brody, aby poprawić mikrokrążenie skórne i zapewnić drenaż limfatyczny.

Sposób 3. Prawidłowa postawa ciała

W większości przypadków podwójny podbródek jest wynikiem otyłości lub utrzymywania niewłaściwej postawy ciała. Jeśli zgubienie zbędnych kilogramów nie pomaga w zredukowaniu nadmiaru tłuszczu zgromadzonego pod brodą, warto zastanowić się, czy problem nie jest spowodowany czymś innym.

Często powodem problemów może być garbienie się. Jeśli trzymamy brodę nisko, skóra nie jest napięta i może z czasem tracić elastyczność. Najprostszy sposób na zlikwidowanie podwójnego podbródka to chodzenie z wysoko uniesioną głową, ściągniętymi łopatkami i wypchniętą do przodu klatką piersiową. Proste ćwiczenie, które może pomóc to chodzenie po domu z… książką na głowie.

Równie ważna jest też pozycja, w której śpimy. Wysokie poduszki, uwielbiane przez wiele osób, powodują, że skóra na szyi może tracić jędrność. Wiotczeniu podbródka może zapobiec. Wystarczy zamienić grubą poduchę na cienki jasiek i spać na płasko.

Sposób 4. Zabiegi na podwójny podbródek

Zdarza się, że domowe sposoby na ujędrnienie i wyszczuplenie podbródka nie przynoszą oczekiwanych efektów. Wszystko zależy od wielu czynników, naszego stylu życia, zaawansowania problemu. Dla osób, które oczekują natychmiastowych efektów, dobre rozwiązanie to profesjonalne zabiegi. Z których warto skorzystać, jeśli szukamy sposobu na to, jak zlikwidować podwójny podbródek?

• Lipoliza ultradźwiękowa

Kosmetyczka masuje podbródek specjalną głowicą, która emituje ciepło oraz ultradźwięki. Za ich pomocą rozbijana jest tkanka tłuszczowa, która zamienia się w emulsję. Po rozbiciu zbędnej warstwy tłuszczu pod brodą, zostaje on usunięty za pomocą cienkiego wenflonu. Zabieg jest bezbolesny i nie pozostawia blizn.

• Lipoliza laserowa

Redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej może się odbywać także za pomocą lasera. Końcówkę, która emituje promieniowanie, wprowadza się pod skórę, aby działać bezpośrednio na tkankę tłuszczową. Laser rozbija ją, a powstały płyn zostaje naturalnie usunięty z organizmu. Niestety to bardzo kosztowny zabieg.

• Lipoliza iniekcyjna

Najpopularniejsza (i najtańsza) wersja tego zabiegu to lipoliza iniekcyjna, czyli ostrzykiwanie podbródka specjalną substancją, która rozpuszcza tłuszcz. Zabieg nie jest bardzo bolesny i trwa zaledwie 20 minut. Trzeba jednak powtórzyć go kilkakrotnie, aby skutecznie pozbyć się podwójnego podbródka.

• Termolifting zafiro

W przypadku tego zabiegu nie chodzi o rozbicie tkanki tłuszczowej, ale poprawienie elastyczności i napięcia skóry. Wybrany fragment skóry podgrzewa się za pomocą fal podczerwonych. To bezinwazyjna metoda. Zabieg trwa około 1,5 godziny, a jego koszt jest niższy niż przy lipolizie laserowej.

• Liposukcja (odsysanie tłuszczu)

Opcja dla najbogatszych to po prostu odsysanie tłuszczu, które odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Zabieg trwa krócej niż godzinę i nie trzeba go powtarzać. Wystarczy jedna liposukcja, aby pozbyć się nadmiaru tłuszczu z podbródka i widocznie go wyszczuplić.