wypadanie rzęs

Rzęsy wypadają każdego dnia i jest to proces całkowicie naturalny, o ile liczba utraconych rzęs oscyluje wokół dwóch, trzech dziennie. Jeżeli rzęsy dosłownie sypią się z oczu, należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ to może być objaw poważnej choroby. Jakie są inne prawdopodobne przyczyny tego zjawiska i czy na wypadanie rzęs są sposoby?

Wypadanie rzęs ‒ przyczyny

  • Choroby a wypadanie rzęs
    Nadmierne wypadanie rzęs może być oznaką choroby, na przykład oczu, w tym stanów zapalnych brzegów powiek i spojówek oraz mieszków włosowych. Utrata rzęs towarzyszy łysieniu plackowatemu i nużeńcowi ‒ pasożytowi ludzkiemu, który upodobał sobie bytowanie w mieszkach włosowych, rzęsach i porach. Równie dobrze wypadanie rzęs może być skutkiem alergii ‒ na kosmetyk lub soczewki kontaktowe.
  • Zmiany hormonalne a wypadanie rzęs
    Wypadanie rzęs to częsty objaw zaburzeń hormonalnych lub chorób tarczycy, zwłaszcza niedoczynności. Na ten problem skarżą się także kobiety w okresie menopauzy.
  • Stosowanie nieodpowiednich kosmetyków a wypadanie rzęs
    Rzęsom może zaszkodzić trudno zmywalny tusz (powoduje, że demakijaż oczu wymaga intensywnego pocierania go) i płyn do demakijażu (nie jest odpowiednio tłusty, aby rozpuścić kosmetyk). Inną przyczyną kruszenia się rzęs jest spanie w makijażu.
  • Warunki atmosferyczne a wypadanie rzęs
    Kondycję rzęs może pogorszyć pogoda, a zwłaszcza mróz, słońce, wiatr i gwałtowne zmiany temperatur. Aby chronić rzęsy przed wpływem warunków atmosferycznych, należy je dobrze natłuszczać. W tym celu można używać specjalnej odżywki do rzęs lub delikatnej pomadki nawilżającej do ust.
  • Zabiegi kosmetyczne a wypadanie rzęs
    Kolejną przyczyną wypadania rzęs są nieumiejętnie lub zbyt często wykonywane zabiegi kosmetyczne. Regularne stosowanie zalotki sprawia, że rzęsy łamią się, a sztuczne przedłużanie rzęs bardzo je osłabia. Między poszczególnymi zabiegami przedłużania rzęs należy bezwzględnie dać im czas na regenerację.

Za inne przyczyny wypadania rzęs uważa się:

  • zabiegi chirurgii oka;
  • zażywanie niektórych leków;
  • działanie wolnych rodników (papierosy, zanieczyszczenia środowiska);
  • dietę ubogą w witaminy.

Sposoby na wypadanie rzęs

  • Kuracja olejkiem rycynowym na wypadanie rzęs
    Olejek rycynowy ma właściwości intensywnie nawilżające, które czynią z niego skuteczny środek na wzmocnienie rzęs. Aby go zastosować, należy nakładać go na rzęsy codziennie po dokładnym demakijażu. Można użyć do tego celu specjalnej szczoteczki do rzęs lub wykorzystać tę ze zużytego tuszu. Już po kilku tygodniach kuracji olejkiem rycynowym kondycja rzęs ulegnie wyraźnej poprawie.
  • Odżywki do rzęs i brwi na wypadanie rzęs
    Gotowe preparaty, które stymulują wzrost i regenerację rzęs, mają konsystencję żelu i łatwo się je nakłada. Są polecane osobom, które przedłużają rzęsy w salonie, używają zalotki lub przebyły chemioterapię. Odżywki do rzęs można kupić w drogerii i aptece. O ich skuteczności decyduje skład. Dobrej jakości odżywki do rzęs powinny zawierać ekstrakt z ogórka, granatu lub z pestek dyni bądź zieloną herbatę oraz witaminy A i B12.
    Odżywkę do rzęs można zastąpić zwykłą pomadką nawilżającą do ust ‒ bezbarwną i najlepiej bezwonną. Jak ją zastosować? Wystarczy zamknąć oczy oraz pomalować nią rzęsy i ich okolicę. Można zrobić to sztyftem, palcem, wacikiem lub szczoteczką od tuszu (umytą i wysuszoną). Zwykła pomadka do ust nawilża i nabłyszcza rzęsy, a w dalszej perspektywie poprawia ich kondycję.
  • Delikatny demakijaż oczu na wypadanie rzęs
    Delikatny demakijaż może zapobiec nadmiernemu wypadaniu rzęs. Nie należy pocierać rzęs wacikiem. Zamiast tego wystarczy obficie nasączyć wacik płynem lub mleczkiem do demakijażu i lekko docisnąć go do powieki. Po chwili tusz rozpuści się i będzie go można łatwo zetrzeć. Dobrym rozwiązaniem będą tłuste preparaty do demakijażu, ponieważ łatwo rozpuszczają zaschnięty na rzęsach tłuszcz. Szczególnie polecane są płyny dwufazowe.