Cieniowanie włosów to jedna z technik, jakie stosują fryzjerzy, aby nadać fryzurze… Właśnie: co? Na czym polega cieniowanie włosów (długich i krótkich) oraz jakie daje efekty? Jakie są techniki cieniowania włosów?

Na czym polega cieniowanie włosów i jakie daje efekty?

Cieniowanie włosów polega na skracaniu ich warstwami – zazwyczaj kosmyki znajdujące się na zewnątrz są krótsze, a te pod spodem ‒ dłuższe. Dzięki temu włosy wyglądają na dużo gęstsze, ale dodanie włosom objętości nie jest jedynym efektem cieniowania. Wycieniowane włosy łatwiej unoszą się u nasady, dzięki czemu fryzura wydaje się lżejsza, a twarz jest optycznie wyszczuplona. Ponadto lepiej się układają i dają wiele możliwości modelowania, co sprawia, że fryzura długo się nie nudzi. W przypadku włosów falowanych lub kręconych ich wycieniowanie wzmacnia skręt.

Techniki cieniowania włosów

Fryzury cieniowane pasują do wszystkich kształtów twarzy oraz rodzaju i długości włosów, ale intensywność cieniowania musi być dobrana do każdej kobiety indywidualnie. Z tego powodu fryzjerzy cieniują włosy na różne sposoby i uzależniają technikę cieniowania od tekstury i grubości włosów oraz od kształt twarzy. Te czynniki biorą pod uwagę także przy wyborze narzędzia. Do niedawna do cieniowania służyły prawie wyłącznie degażówki, czyli nożyczki z ząbkowanymi ostrzami. Dziś stosuje się je coraz rzadziej, ponieważ niszczą i osłabiają włosy oraz prowadzą do rozdwajania się końcówek. Najlepszym narzędziem do cieniowania włosów wydają się ostre nożyczki fryzjerskie, które w rękach sprawnego i doświadczonego fryzjera potrafią czynić cuda. Niektórzy fryzjerzy cieniują włosy za pomocą maszynki do strzyżenia, noża chińskiego lub tradycyjnej brzytwy.

Cieniowanie włosów długich i krótkich

Cieniowanie włosów długich przebiega inaczej niż cieniowanie włosów krótkich, ponieważ podczas strzyżenia należy zachować odpowiednie proporcje pomiędzy poszczególnymi warstwami włosów; tylko dzięki temu fryzura będzie wyglądała naturalnie. Przejścia między włosami różnej długości muszą być łagodne, dlatego w trakcie strzyżenia włosy najpierw dzieli się na sekcję wewnętrzną i zewnętrzną, a następnie skraca w określonych miejscach pod pewnym kątem tak, aby po cięciu tworzyły harmonijną całość i same się układały.

Cieniowanie włosów krok po kroku

Cieniowanie włosów to trudna sztuka, dlatego jeżeli zdecydujemy się na takie strzyżenie, warto powierzyć swoje włosy profesjonaliście, który prawidłowo je wykona. Zbyt słabe cieniowanie nie przyniesie pożądanego efektu, a włosy za mocno wycieniowane sprawią, że fryzura nabierze topornego wyrazu. Z kolei wycieniowanie samych końcówek spowoduje, że twarz optycznie się zaokrągli, co nie będzie wyglądać efektownie przy każdym jej kształcie.

Mimo to niektórzy decydują się na samodzielne cieniowanie włosów we własnym domu. W takim wypadku należy zaopatrzyć się w następujące akcesoria fryzjerskie i postępować według podanej instrukcji:

  1. Przygotowujemy bardzo ostre nożyczki fryzjerskie (zwykłe zgniatają, a tym samym niszczą włosy), grzebień lub szczotkę, duże lusterko, miękką frotkę do włosów (zwykła gumka będzie je wyrywać lub łamać).
  2. Rozczesujemy włosy, po czym robimy kucyka na czubku głowy i rozczesujemy go.
  3. Chwytamy kucyk przy samych końcówkach, aby go napiąć, i obcinamy je o około 1 centymetra (później można je skrócić bardziej).
  4. Rozpuszczamy włosy, rozczesujemy je, a następnie dzielimy przynajmniej na pięć pasm (im będzie ich więcej, tym bardziej subtelne będą przejścia między nimi). Każde z pasm związujemy gumką, a następnie po kolei ponownie rozczesujemy i przycinamy o centymetr.
  5. Po skróceniu ostatniego kucyka rozpuszczamy włosy, rozczesujemy je i sprawdzamy, czy cieniowanie jest wystarczające. Jeżeli tak, na tym kończymy; jeżeli nie, powtarzamy wszystkie czynności.