Lanolina to specyficzna substancja. Pozyskuje się ją z wełny owczej. To tłusty emolient, który znany jest ludzkości od stuleci i chętnie wykorzystywany w kosmetologii. Lanolina jest nie tylko składnikiem kosmetycznym. Czystą lanolinę stosujemy na usta i przesuszoną skórę, ale sprawdza się ona doskonale jako składnik kosmetyczny, a nawet farmaceutyczny. Czym dokładnie jest lanolina? Czy warto włączyć ją do pielęgnacji? 

Czym jest lanolina?

Lanolina, czyli acetylated lanolin alcohol to w pełni organiczny i naturalny składnik, który jest wydzielany z gruczołów łojowych owiec. Uzyskuje się ją podczas oczyszczania wełny. Kolejnym etapem jest uzyskanie czystej lanoliny, czyli wyzbycie z niej wody. W ten sposób powstaje gęsta maść, bezbarwna i praktycznie bezwonna, którą znamy z aptek i drogerii. Bezwodna lanolina jest zaliczana do wosków. Podczas oczyszczania lanoliny do celów kosmetycznych, traci ona swój zapach. Jest ona ceniona przede wszystkim dlatego, ze jej skład przypomina warstwę lipidów z naszej skóry. Właśnie dlatego oczyszczona, bezwonna lanolina jest tak popularna w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym. Stosuje się ją jako składnik kosmetyczny o działaniu natłuszczającym, nawilżającym i ochronnym.

Lanolina — zastosowanie kosmetyczne

 • składnik maści farmaceutycznych
 • dodatek do kremów nawilżających
 • dodatek do kosmetyków ochronnych, np. na zimę
 • składnik mydeł ochronnych
 • bezpośrednio na skórę
 • jako kosmetyk nawilżający, wygładzający i zmiękczający szorstkie kolana, pięty, popękaną, suchą skórę
 • do dyscyplinowania i natłuszczania brwi (lanolina nadaje im blasku)
 • na spierzchnięte, popękane usta
 • zimą na przesuszone od mrozu dłonie
 • jako składnik do mieszania kosmetyków kolorowych, np. pomadek lub cieni sypkich, aby otrzymać kosmetyk kremowy
 • na włosy (zapobiega elektryzowaniu, dba o przesuszone końce, nadaje blasku włosom)

Jak działa lanolina na skórę?

Lanolina jest przede wszystkim stosowana na skórę. To dlatego, że doskonale nawilża i natłuszcza, a także tworzy na powierzchni skóry tłustą, ochronną otoczkę, dzięki czemu zapobiega podrażnieniom i niszczeniu naskórka na skutek niekorzystnych czynników atmosferycznych. Te cenne właściwości lanoliny są też chętnie wykorzystywane w pielęgnacji ust. Zadba o nawet mocno przesuszone, z popękanymi kącikami, czyli tzw. zajadami, a w dodatku ładnie nabłyszcza usta. Lanolina doskonale zatrzymuje wilgoć w skórze, chroniąc ją przed tzw. TEWL (przeznaskórkową ucieczką wody). Doskonale sprawdza się wcierana w suche dłonie i stopy. Doceniają ją młode mamy, ponieważ lanolina nie uczula i jest bezpiecznym kosmetykiem natłuszczającym.

Lanolina — gdzie kupić? 

Kosmetyki z lanoliną można kupić w wielu drogeriach i sklepach internetowych, a także w aptekach. Kosmetyczna lanolina jest określana także jako lanolina czysta albo lanolina bezwonna.