Przesuszone, szorstkie, pękające i podrażnione dłonie. To problem, z którym każdy zmierzył się przynajmniej raz w swoim życiu np. zimą. Jakie są przyczyny tego problemu? Jak nawilżyć suche dłonie? Oto krótki poradnik dla wszystkich tych, którym przesuszona skóra rąk daje się we znaki.

Sucha i popękana skóra dłoni nie wygląda szczególnie dobrze. Kłopotliwy jest więc przede wszystkim aspekt estetyczny tego problemu. Ale nie tylko! Warto wiedzieć, że suche dłonie to sygnał, który może oznaczać problemy zdrowotne. Pogarszający się stan skóry na rękach (i nie tylko) może być jak lampka kontrolna, którą zapala nasz organizm, żeby powiedzieć nam „hej, mamy problem”. Jaki? Na przykład niedobór witaminy A, ale nie tylko.

Przyczyny przesuszania się dłoni

Dlaczego dłoniom brakuje nawilżenia? Jakie są przyczyny tego, że z dnia na dzień stają się coraz bardziej suche? Często wpływ na kondycję skóry dłoni ma kilka czynników, dlatego nie warto szukać jednej konkretnej przyczyny.

Suche dłonie – przyczyny:

  • niedobór witaminy A lub anemia,
  • choroby nerek lub tarczycy,
  • problemy dermatologiczne np. AZS lub łuszczyca,
  • częsty kontakt dłoni z detergentami,
  • mycie dłoni mydłem i niestosowanie kremu do rąk,
  • czynniki zewnętrzne np. mróz, suche powietrze.

Jak nawilżyć suche dłonie?

Najprostsza metoda to oczywiście zwalczenie przyczyn – jeśli masz suche dłonie, bo nie używasz kremu nawilżającego, zacznij to robić; jeśli problemem jest atopowe zapalenie skóry, idź do dermatologa i wspólnie dobierzcie sposób leczenia. Grunt to zapamiętać, że trzeba działać na przyczynę, bo tylko wtedy każdy inny środek zaradczy ma szansę pomóc.

Sposoby na nawilżenie suchych dłoni są różne – od kremów i masek aż po profesjonalne kuracje. Ogólnie dzieli się je na te domowe oraz takie, po które można wybrać się do kosmetyczki. Zanim jednak sięgniemy po kosztowne zabiegi na dłonie, lepiej przetestować to, co jest znacznie tańsze i wymaga od nas jedynie trochę wolnego czasu i zaangażowania.

Szybkie sposoby na suche dłonie

1. Peeling z owsianki

Płatki owsiane pomagają przywrócić skórze gładkość i miękkość, bo przecież mają działanie złuszczające. Ale nie tylko! Namoczone na kwadrans w wodzie oddają cenne saponiny i witaminy z grupy B. Wystarczy zamoczyć dłonie w takiej mieszance i delikatnie masować je rozmoczonymi płatkami, aby zapewnić im odżywienie. Peeling z owsianki pomaga zatrzymać nawilżenie skóry na dłużej, szczególnie skutecznie, gdy użyjemy zmielonych płatków.

2. Żel z siemienia lnianego

Doskonałym zamiennikiem kremu do rąk może być żel z siemienia lnianego. Da się go przygotować w domu – wystarczy zalać łyżkę nasion lnu połową szklanki ciepłej wody i odstawić na minimum 30 minut albo zagotować i ostudzić. Powstały w ten sposób żel można odcedzić lub wykorzystać wraz z ziarnami (to zależy od naszych preferencji), nakładając go codziennie na dłonie. Siemię lniane bogate jest w składniki odżywcze, łagodzi podrażnienia i dba o prawidłowe nawilżenie skóry, tworząc na niej warstwę okluzyjną i wzmacniając naturalny płaszczy hydrolipidowy.

3. Miód i oliwa z oliwek

Na suche dłonie sprawdza się też domowa maska dwuskładnikowa, do której potrzebujemy tylko oliwy z oliwek (dobrej jakości, tłoczonej na zimno i nierafinowanej) oraz naturalnego miodu. Miód jest humektantem, czyli wiąże cząsteczki wody i transportuje je w głąb skóry. Z kolei oliwa pełni funkcję emolientu, który zapobiega utracie tej wody, wygładza i odżywia skórę. Taką maskę należy nałożyć na umyte dłonie na co najmniej 15 minut – dobrze jest zabezpieczyć ją foliowymi rękawiczkami, folią spożywczą lub owijając bawełnianą szmatką.

Nie chcesz mieć suchych dłoni? Wycieraj je po myciu!

Na koniec ciekawostka. Czy wiesz, że niewycieranie dłoni po ich umyciu może przyczyniać się do utraty nawilżenia? Brzmi irracjonalnie, ale wystarczy się chwilę nad tym zastanowić, żeby zrozumieć sens tej zależności. Dłonie, na którym po umyciu zostaje woda, szybciej wysychają, bo woda z ich powierzchni zaczyna odparowywać wraz z tą, która jest w skórze. To niebezpieczne zwłaszcza zimą, dlatego tak ważne jest, żeby nie wychodzić na mróz z mokrymi dłońmi i stosować gęste, tłuste kremy zapewniające ochronę.