błędy w pielęgnacji włosów

To zaskakujące, ale mimo rozwoju kosmetyki i kosmetologii oraz szeregu artykułów na temat pielęgnacji włosów – wciąż nie do końca wiemy, jak je pielęgnować. Powielamy błędy, ponieważ kierujemy się opiniami które od dziesięcioleci funkcjonują w społeczeństwie. Czas się z nimi rozprawić. Oto najczęstsze błędy w pielęgnacji włosów.

1. Źle dobrana pielęgnacja włosów

Kupując kosmetyki zawsze zastanawiaj się, czy są odpowiednio dobrane do rodzaju Twoich włosów. Źle dobrana pielęgnacja może im jedynie zaszkodzić – zamiast pielęgnować, niszczy włosy. Zwracaj uwagę na to, czy produkty do włosów są wolne od parabenów, silikonów oraz szkodliwych alkoholi krótkołańcuchowych typu alcohol denat – wszystkie te substancje wysuszają lub zakłócają poprawną pracę skóry.

2. Używanie zbyt dużej ilości kosmetyków

To kolejny poważny błąd w pielęgnacji. Okazuje się, ze więcej wcale nie oznacza lepiej – jeśli włosy otrzymają zbyt wiele składników pielęgnacyjnych, zaczną się przeciążać , staną się oklapnięte i pozbawione witalności. Takie włosy mogą zacząć wypadać, a kosmetyki, które zawierają więcej syntetycznych niż naturalnych składników dodatkowo przesuszą włosy. Pamiętaj, ze zbyt duża ilość produktów do pielęgnacji może nadbudować się na włosach, przez co ich wzrost zostanie zahamowany.

3. Tarcie i szarpanie włosów podczas wycierania i czesania

Mokre włosy zaraz po myciu długo schną, dlatego często w pospiechu mocno wycieramy je w ręcznik, trąc i szarpiąc podczas rozczesywania. Tymczasem mokry włos jest kilkukrotnie bardziej podatny na uszkodzenia, ponieważ staje się rozpulchniony i bardziej miękki. Niezwykle łatwo jest wówczas uszkodzić jego strukturę. Włosy po umyciu delikatnie odsącz (odciśnij) w ręcznik, aby ich nie połamać.

4. Używanie zbyt wielu kosmetyków do stylizacji

Produkty do stylizacji mogą ujarzmić niejedną fryzurę i doskonale kondycjonują włosy. Jednak używane w nadmiarze mocno wysuszają włosy i osadzają się u ich podstawy oraz na całej długości. W ten sposób blokują włosom transport odżywczych substancji do ich wnętrza. Wiele kosmetyków do stylizacji działa również jak magnez przyciągając kurz, brud i zanieczyszczenia.

5. Zbyt mała ilość emolientów dostarczana włosom

Emolienty to substancje, które nie tylko pielęgnują włosy od wewnątrz, ale tworzą na ich powierzchni mikroskopijną otoczkę zabezpieczającą przed niszczeniem. Nie nadbudowują się na powierzchni włosa, wygładzają, kondycjonują i p[oprawiają jego elastyczność. Są niezbędne dla poprawnego wzrostu włosów, a jednocześnie dobrze oczyszczają skórę głowy – pd warunkiem, że używasz naturalnych emolientów o dobrym składzie i pochodzeniu. Do takich należą m.in. naturalne olejki do włosów.

6. Brak dbałości o skórę głowy

Czysta i zdrowa skóra głowy to jedna z najważniejszych aspektów w pielęgnacji włosów. Jest ona istotna, ponieważ to w niej zakorzenione są cebulki włosowe – czyli ta cześć włosa, która odpowiada za jego zdrowie, siłę i wzrost. Cebulki włosów można pielęgnować dostarczając organizmowi kompletu witamin i minerałów, a także często olejując włosy (oleje wnikają do wnętrza cebulek i poprawiają ich kondycję). Regularnie wykonywane olejowanie włosów doskonale oczyszcza skalp i przyspiesza wzrost włosów a także hamuje wypadanie.

7. Nadużywanie prostownicy

Prostownica to gadżet, który niestety ma w domu niemal każda kobieta. Prostownica zapewnia bowiem włosom nienaganny wygląd w jedną chwilę. Wygładza, prostuje, kondycjonuje. Niestety cena jaką ponosimy jest bardzo sroga: wysokie temperatury (powyżej 200°C) palą włos i rozrywają obecne w ich wnętrzu mostki siarczkowe. Taki włos traci nie tylko cząsteczki wody odpowiadające za jego wygląd, zdrowie i sprężystość, ale również jest poniszczony w środku. Dlatego bezwzględnie zrezygnuj z prostownicy jeśli chcesz mieć zdrowe i mocne włosy.

8. Zbyt gorący nawiew suszarki

Równie niebezpieczna może okazać się suszarka. Zbyt gorące powietrze wyzbywa włosy wody z wnętrza, przesusza na całej długości, a dodatkowo może podrażnić skórę głowy. Z czasem może to powodować łupież, wzmożony łojotok oraz wypadanie włosów. Optymalna temperatura podczas suszenia to około 40°C.

9. Brak ochrony przed słońcem/ promieniowaniem UV

Promieniowanie słoneczne działa na włosy podobnie jak suszarka: przesusza je nadmiernie, pozbywa wody i zwiększa porowatość włosów. Może również zmienić ich kolor: stają się wówczas wypłowiałe, matowe i szorstkie. Poparzenie skóry głowy, osłabienie cebulek i zwiększone wypadanie włosów to również bardzo częsty efekt nadmiernej ekspozycji włosów na słońce, dlatego latem pamiętaj o czapce lub kapeluszu i chroń pasma w trakcie kąpieli słonecznych stosując odpowiednio dobrane naturalne olejki lub specjalne lotiony do włosów z wysokim filtrem.