naturalny demakijaż

Oczyszczanie twarzy i robienie demakijażu to dwie bardzo ważne czynności związane z pielęgnacją, a nawet z dbaniem o zdrowie. A żeby jeszcze lepiej zadbać o cerę, dobrze jest używać skutecznych i bezpiecznych kosmetyków oraz wypróbować kilka metod usuwania makijażu. Sprawdź, na czym polega naturalny demakijaż oraz jakie produkty i akcesoria stosować do oczyszczania twarzy.

Czemu klasyczny demakijaż podrażnia?

Najpopularniejszymi produktami do demakijażu klasycznego są: płyny micelarne, płyny dwufazowe, mleczka do demakijażu, żele do twarzy i pianki. Mimo że są dopasowane do konkretnych rodzajów skóry, to i tak mogą powodować podrażnienia i wywoływać alergie. W ich składzie znajdują się bowiem mocno działające środki (SLS, alkohol, konserwanty), które zmieniają odczyn skóry, uszkadzają ochronną barierę lipidową i przesuszają cerę. Co więcej w produktach do klasycznego demakijażu są obecne substancje usuwające makijaż wodoodporny. Ich działanie może prowadzić do podrażnień i uszkodzeń naskórka.

Naturalny demakijaż twarzy i oczu

Jak oczyszczać twarz i zmywać makijaż w naturalny sposób? Jeśli zależy ci na bezpiecznej, a jednocześnie naturalnej pielęgnacji, to wypróbuj następujące metody i kosmetyki: OCM, mydło z Aleppo, mydło Dudu-Osun, rękawicę do demakijażu, sól fizjologiczną lub olej słonecznikowy.

1. OCM (oil cleansing method) to oczyszczanie twarzy olejami. Ta metoda może być stosowana jako dobry sposób na demakijaż lub codzienne oczyszczanie twarzy. W OCM wykorzystuje się właściwości olejku rycynowego i innego olejku bazowego, które rozpuszczają tłuszcz i brud. Ten sposób demakijażu dobrze sprawdzi się na każdym typie cery, jednak osoby z tłustą, trądzikową i mieszaną skórą skarżą się, że po olejowaniu ich twarz się świeci. Zalety tej metody to: uniwersalność (nie trzeba używać nawilżającego kremu), delikatność (nie podrażnia cery) i skuteczność (usuwa nie tylko makijaż, lecz także zanieczyszczenia i nadmiar sebum).

W metodzie OCM ważne jest dopasowanie oleju do skóry. Aby zrobić to dobrze, kieruj się następującymi zasadami:

  • cera tłusta – olejki: konopny, jojoba, lniany;
  • cera normalna – olejki: awokado, migdałowy;
  • cera naczynkowa – olejek z orzechów laskowych;
  • cera sucha – olejki: różany, arganowy, z ogórecznika.

2. Mydło Aleppo to kolejny naturalny kosmetyk oczyszczający twarz. Jest wykonane z naturalnych olejów, ale ma właściwości klasycznego zwykłego mydła. Poleca się je do pielęgnacji każdego rodzaju cery (zwłaszcza trądzikowej), do usuwania mocnego makijażu i wieczornej pielęgnacji. Mydło Aleppo należy spienić w dłoniach, pianą umyć buzię i zmyć letnią wodą. Na oczyszczoną skórę trzeba zaaplikować nawilżający krem.

3. Mydło Dudu-Osun stosuje się podobnie jak mydło Aleppo, jednak jego skład jest zupełnie inny. Zawiera: masło Shea, aloes, sproszkowany kakaowiec i czerwone drzewo sandałowe, olej palmowy i miód. Skutecznie usuwa makijaż i sebum, łagodzi podrażnienia i ujednolica koloryt skóry. Po jego zastosowaniu nie ma uczucia ściągnięcia i wysuszenia skóry, lecz zapewnia nawilżenie, wygładzenie i świeżość.

4. Rękawica do demakijażu jest wykonana z materiału z cienkimi mikrowłóknami. Dzięki takiej budowie dokładnie usuwa makijaż i zabrudzenia. Najlepsze jest to, że nie wymaga zastosowania żadnych kosmetyków. Należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu i dezynfekowaniu rękawicy do demakijażu. Po około dwóch miesiącach należą ją wymienić.

5. Sól fizjologiczna może być zamiennikiem wody z kranu, która zmienia kwaśny odczyn skóry. Przypomina w działaniu płyn micelarny, ale jest bardziej delikatna. Będzie najlepszym rozwiązaniem dla osób, które preferują oszczędny makijaż i nie malują się zbyt często. Sól fizjologiczną nakłada się na płatek kosmetyczny, a potem przeciera twarz do całkowitego oczyszczenia z kosmetyków i sebum. Możesz dodać do niej wyciąg z nagietka lub rumianku dla uzyskania lepszego wypielęgnowania cery.

6. Olej słonecznikowy działa podobnie jak płyn dwufazowy do demakijażu. Wprawdzie oczyszczanie zajmuje więcej czasu, ale daje lepsze efekty – skóra twarzy jest nawilżona, wygładzona, odżywiona i zmiękczona. Wystarczy, że na płatek kosmetyczny nałożysz niewielką ilość oleju słonecznikowego, a potem przetrzesz cerę do momentu całkowitego usunięcia makijażu i zanieczyszczeń. Co ciekawe tłuszcz dobrze rozpuszcza kosmetyki do malowania oczu, dlatego dobrym pomysłem będzie zastosowanie go w metodzie OCM.

Naturalny demakijaż oczu

Nie tylko cerę oczyszcza się w naturalny sposób. Oczy i skóra wokół nich również wymagają specjalnej pielęgnacji. Jeżeli planujesz wykonać naturalny demakijaż oczu, to najpierw przygotuj mieszankę olejków. Połącz 100 ml olejku dopasowanego do rodzaju twojej cery, 50 ml olejku rycynowego i jedną kroplę olejku lawendowego lub szałwiowego. Płyn przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku z ciemnego szkła. Jak go używać? Nanieś odrobinę na płatek kosmetyczny, który będziesz dociskała przez chwilę do powiek. W ten sposób makijaż oczu rozpuści się, a skóra nie będzie podrażniona.

Naturalny demakijaż a cera wrażliwa

Jeżeli masz cerę wrażliwą i większość produktów do demakijażu cię podrażnia, to możesz wypróbować jeden z dwóch preparatów z aloesem. Do przygotowania pierwszego potrzebne ci będą: łyżka soku aloesowego, pół łyżki naturalnego miodu i dwie lub trzy krople olejku lawendowego. Aby sporządzić drugi płyn, przygotuj dwie łyżki oleju ze słodkich migdałów i jedną łyżkę żelu aloesowego. Obydwa preparaty stosuj tak jak zwykłe produkty do demakijażu. Pamiętaj jednak, żeby ten z miodem dokładnie zmyć z twarzy.