pielęgnacja skóry kwasami

Pielęgnacja ma być prosta, maksymalnie skuteczna i oszczędzać czas. W ten kosmetyczny minimalizm idealnie wpisują się profesjonalne zabiegi z kwasami. Na czym to polega? Jak działa? Jak używać kwasów?

Zanim przejdziemy do konkretów i dowiemy się, jak stosować kwasy na skórę, zacznijmy od ciekawostki. Niewiele osób wie, skąd w ogóle wziął się pomysł stosowania kwasów w pielęgnacji skóry.

Otóż mniej więcej w roku 1800 wiedeński lekarz Ferdinand Hebra postanowił zastosować mieszankę kwasu solnego, octowego i siarkowego, aby usunąć przebarwienia. Udało się! Ten moment można uznać za początek stosowania peelingów chemicznych w dermatologii, a potem w kosmetologii. Dziś pielęgnacja skóry kwasami to dla wielu kobiet zbawienie.

Czym jest peeling chemiczny?

Peeling chemiczny nie może obyć się bez kwasów. To zabieg kosmetyczny, który polega na złuszczaniu naskórka za pomocą odpowiednich związków chemicznych. W zależności od tego, jakie kwasy na skórę nałożymy, efekt będzie powierzchowny lub głębszy.

Rodzaje peelingów chemicznych:

W salonach kosmetycznych peelingi określa się wieloma różnymi nazwami – abrazją, chemabrazją, ablacją, chemeksfoliacją, albo po prostu złuszczaniem skóry. Wszystko zależy od tego, jak głębokie jest ich działanie.

Wyróżnia się peelingi:

  • powierzchowne (działają w obrębie naskórka),
  • średniogłębokie (działają w naskórki i górnej warstwie skóry),
  • głębokie (działają w głębokich warstwach skóry).

Działanie kwasów na skórę:

Dlaczego warto stosować kwasy w pielęgnacji skóry? Kobiety kochają je za właściwości, ponieważ dobrze dobrany peeling chemiczny:

  • złuszcza zalegający na skórze martwy naskórek;
  • reguluje proces rogowacenia naskórka;
  • zmniejsza przebarwienia, piegi, plamy np. soczewicowate;
  • wspomaga leczenie i usuwanie blizn;
  • pomaga w walce z rozstępami i zmarszczkami;
  • pobudza odnowę komórkową i syntezę kolagenu;
  • wygładza, rozjaśnia, odmładza i rewitalizuje.

O kwasach – rodzaje

Peelingi chemiczne mogą mieć różne działanie w zależności od tego, jaki kwas na skórę wybierzemy. Oto najpopularniejsze kwasy stosowane do peelingów chemicznych:

  1. Kwas szikimowy – (pozyskiwany z anyżku) ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, ogranicza nadmierne wydzielanie sebum, zmniejsza grubość warstwy rogowej i wspomaga utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry.
  2. Kwas migdałowy – (pozyskiwany z migdałów, pestek moreli i wiśni) jest bardzo uniwersalny, działa raczej powierzchownie i bardzo łagodnie, ma właściwości przeciwbakteryjne, złuszczające i hamujące łojotok.
  3. Kwas jabłkowy – (pozyskiwany z niedojrzałych jabłek, ale też jagód, żurawiny, głogu lub jarzębiny) to kolejny delikatny kwas, który łagodzi stany zapalne, rozjaśnia plamy pigmentacyjne i może opóźniać starzenie się skóry, zwiększając jej elastyczność i zapobiegając zmarszczkom.
  4. Kwas ferulowy – (pozyskiwany ze zbóż, tj. pszenicy, owsa, żyta) to bardzo silny antyoksydant, który zwalcza wolne rodniki, zapobiega starzeniu się skóry, usuwa przebarwienia i chroni przed promieniowaniem UV.
  5. Kwas glikolowy – (pozyskiwany z trzciny cukrowej) w niskim stężeniu ma działanie nawilżające, delikatnie złuszcza, wygładza i wspomaga regenerację skóry, a w większych dawkach doskonale oczyszcza skórę, zmniejsza trądzik, usuwa przebarwienia i pobudza odnowę komórkową.
  6. Kwas azelainowy – (pozyskiwany z produktów pełnoziarnistych) jest naturalny dla naszej skóry, ma działanie antyseptyczne, wspomaga leczenie trądziku, hamuje powstawanie zaskórników, zwalcza bakterie, zmniejsza łojotok i usuwa przebarwienia.
  7. Kwas mlekowy – (pozyskiwany w procesie fermentacji cukrów i bakterii mlekowych) utrzymuje prawidłowy poziom nawilżenia naskórka, złuszcza, ma właściwości antybakteryjne i przeciwstarzeniowe.

Jaki kwas do pielęgnacji skóry wybrać?

Pielęgnacja skóry kwasami jest skuteczna, ale tylko, gdy dobierzemy rodzaj kwasu i jego stężenie do problemów, które mamy. To ważne, ponieważ niewłaściwe stosowanie kwasów może skończyć się podrażnieniami, zaczerwienieniem i pieczeniem.

Kwas do peelingu najlepiej dobrać do rodzaju cery:

  1. Skóra sucha – kwas mlekowy o niskim stężeniu z kwasem hialuronowym,
  2. Skóra tłusta – kwas glikolowy, migdałowy, jabłkowy,
  3. Skóra trądzikowa – kwas azelainowy lub silny kwas salicylowy,
  4. Skóra wrażliwa – najsłabsze kwasy PHA np. kwas laktobionowy,
  5. Skóra dojrzała – kwas migdałowy w połączeniu z retinolem.