kosmetyki na siłownię

Trening na siłowni to nie lada wyzwanie nie tylko dla mięśni, ale i dla skóry. Nieprawidłowa pielęgnacja zaczerwienionej, spoconej od wysiłku skóry może znacznie pogorszyć jej stan. Tymczasem trening ciała można sprytnie wykorzystać również jako bazę do pielęgnacji skóry. Zwłaszcza po treningu wiele kosmetyków może działać intensywniej na niektóre partie ciała. Podpowiadamy jak zadbać o skórę przed i po treningu, oraz jakie kosmetyki przyniosą ulgę zmęczonym mięśniom.

Pielęgnacja twarzy przed treningiem

Najlepiej, jeśli oczyścisz skórę z kurzu, potu, zanieczyszczeń i nadmiaru sebum. Podkład do twarzy może blokować i zapychać ujścia gruczołów łojowych, które podczas treningu pracują intensywniej. To najczęstsza przyczyna wągrów, krostek i zaskórników.

Zanim zaczniesz trening – zrób demakijaż i umyj buzię żelem oczyszczającym. Tłusta skóra, ze skłonnością do wyprysków wymaga kosmetyków antybakteryjnych, regulujących wydzielanie sebum (szukaj kremów z kwasem salicylowym, cynkiem lub olejkiem herbacianym).

Przed treningiem każdy rodzaj skóry polubi żel nawilżający o delikatnej, nietłustej formule – nie nadbuduje się on na powierzchni twarzy, ponieważ nie zawiera gęstych i ciężkich składników typu parafina.

Jeśli trenujesz na świeżym powietrzu – nigdy nie zapominaj o ochronnych filtrach, chroniących skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVA, UVB. Zabezpieczą spoconą skórę przed poparzeniami słonecznymi, pierzchnięciem, wysuszeniem i podrażnieniem.

Pielęgnacja ciała przed treningiem

Podczas ćwiczeń poci się całe twoje ciało – odśwież je, biorąc szybki prysznic – najlepiej z udziałem chłodnej wody, ponieważ zbyt wysokie temperatury rozleniwiają i spowalniają krążenie. Aby ograniczyć nieprzyjemny zapach potu, możesz pokusić się o tzw blokery, które hamują wydzielanie potu na skórze. Dobrym pomysłem jest zakup mineralnego dezodorantu w sprayu, który ochroni skórę przed poceniem i otarciami – płynny ałun możesz stosować nie tylko pod pachami, ale na wszystkie obszary ciała, które odpowiadają za wydzielanie potu i nieprzyjemny zapach. Przed treningiem unikaj gęstych i ciężkich balsamów oraz olejków, ponieważ utrudnisz skórze perspirację, czyli oddychanie (wymianę tlenową), która zachodzi przez pory skóry.

Pielęgnacja włosów przed treningiem

Przed treningiem nie musisz myć włosów – za to absolutną koniecznością jest związanie ich w luźny (aby nie męczyć cebulek) ale stabilny kucyk, kok, warkocz itp. To zapewni Ci wygodę i bezpieczeństwo podczas treningu. Jeśli chcesz- możesz połączyć z treningiem pielęgnację włosów: nałóż na pasma naturalny olejek lub odpowiednią mieszankę, naturalną odżywkę, maskę lub balsam – nie aplikuj zbyt wiele kosmetyku, aby nie spływał z włosów. Podczas treningu skóra głowy rozgrzewa się, a to ułatwia składnikom aktywnym wnikać do wnętrza włosów. Po treningu musisz oczywiście bezwzględnie umyć głowę.

Pielęgnacja twarzy po treningu

Rozgrzana i spocona twarz po treningu wymaga oczyszczenia. Idealnie sprawdzi się na niej delikatna pianka myjąca lub hypoalergiczny żel, który delikatnie myje i nie podrażnia naskórka. Pamiętaj, że skóra po treningu wydziela dużo potu, który ma odczyn niekorzystny dla skóry i powoduje namnażanie się bakterii. Przemyj twarz tonikiem, aby ją uspokoić. Jeśli nie chcesz nosić tylu produktów na siłownie: wybierz delikatny płyn micelarny i używaj go do oczyszczania buzi. Nakremuj twarz delikatnym kremem, który nie zatyka porów.

Pielęgnacja ciała po treningu

Prysznic po treningu to konieczność – co do tego nikt nie ma chyba wątpliwości. Umyta skóra, która ma pobudzone krążenie po ćwiczeniach lepiej chłonie wszelkie substancje aktywne, więc dobrym pomysłem jest nakremowanie ciała żelem ujędrniającym lub napinającym skórę. Jeśli zmagasz się z problemem pomarańczowej skórki – w miejsca dotknięte cellulitem nałóż odpowiedni preparat – najlepiej o lekkiej, żelowo-kremowej formule. Jego działanie na rozgrzanej skórze, pobudzonej w wewnętrznych tkankach treningiem będzie zintensyfikowane.

Pielęgnacja włosów po treningu

Dokładnie umyj włosy (jeśli podczas treningu nakładasz na nie odżywkę, maskę, olejek lub lotion – pamiętaj aby dokładnie je zmyć). Zimą i jesienią pamiętaj też, aby bardzo dokładnie je wysuszyć. Po treningu możesz nałożyć na włosy delikatny lotion lub spryskać je odżywczą mgiełką. Końcówki włosów możesz zabezpieczyć, wcierając w nie kroplę naturalnego olejku do włosów.

Przydatne i praktyczne, czyli kosmetyki dla sportowców

Kosmetyki dla sportowców są często multifunkcyjne. Ta wszechstronność jest bardzo pożądana, ponieważ możesz dzięki temu zaoszczędzić miejsce w torbie. Jakie kosmetyki najlepiej zabierać na siłownię?

  • Antyperspirant – najlepiej taki, który nie tylko chroni skórę pod pachami, ale całe ciało, ałun w atomizerze lub tradycyjny (w formie sztyftu) nie tylko chroni przed potem, ale i przed otarciami na skórze, a także przyspiesza proces gojenia naskórka.
  • Żel ujędrniający skórę po treningu zadziała na nią kojąco, jeśli wybierzesz jego chłodzącą wersję; dzięki temu rozluźnisz zmęczone mięśnie i unikniesz nieprzyjemnych zakwasów.
  • Żel pod prysznic i szampon do włosów 2w1 – wielofunkcyjny i praktyczny kosmetyk: najlepiej, jeśli zawiera przede wszystkim (lub w całości) składniki pochodzenia naturalnego.
  • Delikatny krem do twarzy lub żel aloesowy – ten drugi idealnie przyda się również do wmasowania w ciało – nie tylko nawilży, wygładzi i nie obciąży skóry, ale również przyda się do masażu ciała po treningu.

Jeśli nie chcesz zabierać dużych butelek kosmetyków na trening – przelej je do małych buteleczek podróżnych – zaoszczędzisz miejsce, a Twoja kosmetyczka będzie już zawsze precyzyjnie skomponowana na trening i z pewnością o niczym nie zapomnisz.