pielęgnacja zgodna z typem cery

Każdy z nas ma inny rodzaj cery, dlaczego więc mielibyśmy dbać o nią w taki sam sposób? Warto stosować pielęgnację zgodną z typem cery – to, w jaki sposób dbamy o skórę, przekłada się na jej kondycję i wygląd. Jak to zrobić?

Zadbana, gładka, zdrowa i piękna cera to cel każdej kobiety. Staramy się poprawić swój wygląd przede wszystkim makijażem, zapominając, że tak naprawdę największy wpływ na kondycję naszej skóry ma codzienna pielęgnacja. Czasami drobne nawyki mogą mieć bardzo duży (pozytywny lub negatywny) wpływ na stan cery.

Od czego zacząć?

Podstawą walki o piękną skórę jest rozpoznanie problemów, z którymi się zmagamy. Możemy mieć jeden z kilku typów cery, ale w każdym z nich wyróżnia się jeszcze szereg podtypów. Dlaczego? Głównie dlatego, że np. trądzik możemy mieć nie tylko przy cerze tłustej, ale również suchej, choć to zdarza się dużo rzadziej.

Zanim zaczniemy się zastanawiać się nad tym, jaką pielęgnację wybrać, wypiszmy kilka najważniejszych cech naszej cery. Przymiotników, którymi najłatwiej ją opisać lub wskazać, jakie mamy z nią problemy. To ułatwi dobranie odpowiednich metod pielęgnacji i kosmetyków, ale również określenie typu cery.

Typy cery

Wyróżnia się cztery podstawowe typy cery: normalna, sucha, tłusta i mieszana. Ten podział wynika z różnic w rozmieszczeniu i aktywności gruczołów łojowych – mogą dostarczać skórze zbyt mało sebum (skóra sucha) lub zbyt dużo (skóra tłusta).

Piątym typem jest cera wrażliwa, ale warto pamiętać, że najczęściej występuje ona z którymś z pozostałych typów – jest raczej określeniem skłonności do podrażnień i pewnego rodzaju nadwrażliwości na różne czynniki np. kosmetyki.

Każdy z wymienionych typów cery może mieć oczywiście różne inne problemy np. zaskórniki, pękające naczynka, trądzik, przebarwienia, zmarszczki itp. Mówimy wówczas o takich typach cery jak cera trądzikowa, cera naczynkowa, cera atopowa, cera dojrzała itd.

Pielęgnacja zgodna z typem cery

Wszystkie kosmetyki i zabiegi pielęgnacyjne muszą być dopasowane do naszych potrzeb, a właściwie potrzeb naszej skóry. Nie możemy jej matowić, jeśli już z natury jest przesuszona. Tak samo, jak nie należy używać dużo bardzo tłustych olejów, kiedy ma skłonność do przetłuszczania się. Wszystko, co robimy, musi być przemyślane.

Cera normalna – charakterystyka

Uważana za najzdrowszą, o najlepszej kondycji jest cera normalna. Zazwyczaj nie ma niedoskonałości, jest gładka, miękka i dobrze ukrwiona. Często okraszona zdrowym rumieńcem. Nie jest ściągnięta, zaczerwieniona ani podrażniona po myciu lub demakijażu. Nie reaguje źle na zmiany atmosferyczne, nie ma widocznych naczynek, nie łuszczy się. Niestety u dorosłych występuje sporadycznie, najczęściej u dzieci przed dojrzewaniem.

Jak dbać o cerę normalną?

Na szczęście nie wymaga ona zbyt wielu zabiegów. Potrzebuje bardzo optymalnie skomponowanego zestawu składników: trochę kwasów tłuszczowych i trochę składników nawilżających. Do codziennego oczyszczania należy stosować preparaty o łagodnym działaniu, aby nie zaburzać naturalnego bariery hydrolipidowej skóry. Tonik powinien być bezalkoholowy, na dzień krem nawilżający, a na noc odżywczy (niezbyt tłusty). Raz w tygodniu warto zrobić maseczkę. Reasumując, pielęgnacja cery normalnej opiera się na podstawowych zasadach pielęgnacji i nie wymaga żadnych szczególnych zabiegów.

Cera sucha – charakterystyka

Sama nazwa wskazuje, że mowa o cerze, której doskwiera nadmierna suchość. Przyczyna to zbyt mała ilość lipidów w naturalnej barierze ochronnej skóry (mniejsza produkcja sebum). To przekłada się na utratę cennego nawilżenia i o wiele większą podatność na szkodliwe czynniki np. atmosferyczne. Z reguły cera sucha jest jasna, cienka, matowa, łuszczy się, może mieć przebarwienia. Pod wpływem wody reaguje zaczerwienieniem/podrażnieniami i niestety dużo wcześniej pojawiają się na niej pierwsze zmarszczki.

Jak dbać o cerę suchą?

Podstawowa zasada w pielęgnacji cery suchej to nawadnianie, ale również odżywianie. Najlepsze kosmetyki do cery suchej to te, które zawierają witaminy A, B, C i E, a także kwas hialuronowy, kwas mlekowy, kolagen, mocznik, glicerynę, wazelinę i oczywiście olejki. Naturalne oleje świetnie wzmacniają barierę hydrolipidową i ograniczają nadmierną ucieczkę wody. Oczywiście jeden kosmetyk nie musi zawierać wszystkich tych składników, żeby być dobrym. Warto pamiętać, że cera sucha potrzebuje nie tylko składników nawilżających, ale też emolientów. Nie wolno jej wystawiać nadmiernie na słońce, używać mydła do mycia twarzy i kosmetyków z silnie podrażniającymi składnikami, bo wszystko to powoduje przesuszenie.

Cera tłusta – charakterystyka

Przetłuszcza się, ponieważ gruczoły łojowe są nadmiernie aktywne i produkują zbyt dużo sebum. Potocznie mówi się o tym, że cera tłusta „się świeci”. Charakterystyczny blask to właśnie nadmiar zalegające na skórze sebum. Problemy typowe dla tego typu cery to rozszerzone i zapchane pory, grubsza, ziemista i szara skóra, liczne wypryski. Cera tłusta ma też jedną zaletę – ze względu na dużą ilość ochronnego łoju wolniej się starzeje i dłużej zachowuje gładkość i jędrność. Niestety kosztem np. poważnych zmian i powikłań trądzikowych.

Jak dbać o cerę tłustą?

Pielęgnacja cery tłustej powinna skupiać się na oczyszczaniu, złuszczaniu i matowieniu, ponieważ chcemy pozbyć się nadmiaru sebum, zanieczyszczeń blokujących pory i zalegających na twarzy. Niestety często zapominamy, że nawet cera tłusta wymaga nawilżania, aby nawet w najgłębszych warstwach skóry zachować witalność. Kosmetyki do cery tłustej powinny mieć w swoim składzie substancje typu: aloes, mocznik, łopian, cynk, pokrzywę, miedź, siarkę, kwas azelainowy, witaminy z grupy B, algi itp. Jeśli mamy tłustą cerę, warto zaopatrzyć się w bibułki matujące. Nie wolno za to używać mydła i toników z alkoholem, a także żadnych kosmetyków, które mogą bardziej podrażnić skórę i spowodować, że zacznie produkować jeszcze więcej łoju.

Pielęgnacyjny miszmasz, czyli cera mieszana

Cera mieszana to połączenie dwóch typów cery: suchej i tłustej. W strefie T (czoło, nos, broda) ma skłonność do przetłuszczania się, podczas gdy w innych partiach twarzy (policzki, skronie, kości żuchwy) może się łuszczyć i przesuszać. Jak dbać o cerę mieszaną? Tak samo jak o cerę suchą i cerę tłustą, ale stosując odpowiednie kosmetyki i zabiegi na określonych częściach twarzy.