piercing

Piercing to fanaberia czy sposób na ozdabianie ciała? Niezależnie od tego, jak podchodzisz do tej sprawy, moda na kolczykowanie ciała trwa w najlepsze i prężnie się rozwija. Jeżeli i ty chcesz być na topie, sprawdź, na co zwracać uwagę podczas piercingu, jakie są rodzaje przekłuć i co złego może ci się przytrafić podczas nieprawidłowo przeprowadzonego przekłuwania skóry.

Trochę historii

Myślisz, że piercing to moda z XXI wieku? Nic bardziej mylnego! Kolczykowanie ciała było powszechne już w starożytności i służyło różnym celom: od zaznaczenia statusu społecznego, przez oznaczenie odwagi, aż po naznaczenie przestępców. Dziś ozdabianie ciała kolczykami zalicza się do tzw. body art, czyli sztuki związanej z ozdabianiem ciała, do której należy też tatuowanie. Co ciekawe u różnych kultur piercing wygląda zupełnie inaczej. W Afryce popularne jest rozciąganie płatków uszu lub warg drewnianymi krążkami, kośćmi lub rogami. W Indiach obecny jest zwyczaj kolczykowania nosa u panien młodych i dodawania pokaźnych ozdób.

Dlaczego się kolczykujemy?

Piercing to element kultury, sztuki i mody. Ludzie ozdabiają ciała kolczykami z bardzo różnych powodów. Jednym z nich jest chęć podkreślenia osobowości i potrzeba wyróżnienia się z tłumu lub sposób na zamanifestowanie swojej przynależności do danej subkultury. Piercing odgrywa także ważną rolę w kontaktach ze znajomymi. To właśnie oni w dużej mierze mają wpływ na nasze zachowania i wygląd. Kolczyki mogą być też elementem zwiększającym doznania seksualne lub zwykłą ozdobą.

Rodzaje piercingu

Kolczyki można zakładać na różne części ciała: uszy, brwi, nos, język, wargi, pępek, twarz, sutki, miejsca intymne, policzki, klatkę piersiową, ręce, biodra, szyję, kark. Każde z tych miejsc można poddawać piercingowi w różnorodny sposób. Przykładowo wyróżnia się 16 wariacji na temat kolczyków w uszach i 18 wariacji na temat kolczyków w wargach. Popularne są także microdermale i skin diver, które wyglądają jak małe gwoździe wbite w ciało, oraz flesh staples podobne do zszywek. W zależności od rodzaju piercingu możesz wybrać kształt kolczyków. Wyróżnia się między innymi: kółka proste i z kulką, podkówki z kulką, labrety, sztangi, banany z kulką, kolczyki do pępka, tunele, plugi i tapery oraz najbardziej popularne wkręty.

Gdzie piercing boli najbardziej?

Czy piercing boli? To zależy od indywidualnych predyspozycji na ból i miejsce, które poddawane jest kolczykowaniu. Najmniej odczujemy przekłuwanie brwi i uszu, przy czym kolczykowanie małżowiny boli nieco bardziej. Podobny poziom bólu występuje podczas piercingu nosa, języka, wag i pępka. Najbardziej piercing będziemy odczuwać na sutkach i w miejscach intymnych.

Gdzie najczęściej robimy piercing?

Inaczej sytuacja wygląda u pań, a inaczej u panów. Kolczyk w nosie i kolczyk w pępku chętniej noszą panie. Przekłuwanie uszu i języka jest tak samo popularne u kobiet i u mężczyzn. Co ciekawe piercingowi sutków i brwi częściej poddają się panowie. Najmniejszą popularnością zarówno u płci pięknej, jak i brzydkiej cieszy się kolczykowanie warg, miejsc intymnych i innych części ciała. W zasadzie trudno się temu dziwić.

Jak wygląda zabieg przekłuwania różnych części ciała?

Przekłuwanie ciała jest zabiegiem bardzo krótkim, przy czym samo przekłucie skóry trwa kilka sekund. Do piercingu stosuje się szczypce i igły lub pistolety; wszystkie narzędzia muszą być wysterylizowane w autoklawie lub przeznaczone do jednorazowego użytku. Wykorzystuje się ozdoby wykonane z tytanu lub stali chirurgicznej, bo są hipoalergiczne i bez zawartości niklu, który mógłby uczulać. Nie stosuje się także kolczyków ze złota lub srebra, bo wydłużają proces gojenia się rany.

A ten jest uzależniony od miejsca piercingu i może trwać od kilku tygodni do nawet pół roku. W jego trakcie rankę należy dezynfekować oraz unikać spożywania alkoholu, kofeiny i palenia papierosów. Jeżeli rana nie goi się dobrze lub zabieg nie został przeprowadzony profesjonalnie, może to świadczyć o zakażeniu gronkowcem, wirusem zapalenia wątroby lub HIV. Mogą pojawić się także stany zapalne, bliznowce, utrata tkanki.

Piercing a alergia i przeciwwskazania

Czy wiesz, że przekłuwanie uszu u małych dzieci może w przyszłości objawić się różnymi typami alergii? Pojawią się skórne wypryski, zaczerwienienia i swędzenie. Co ciekawe zdjęcie kolczyków nie powoduje ustąpienia reakcji alergicznych. Może się ona wiązać z:

  • noszeniem metalowych części garderoby lub aparatów ortodontycznych,
  • spożywaniem margaryny, czekolady, orzechów, warzyw strączkowych, wina i piwa,
  • gotowaniem w garnkach z dodatkiem niklu,
  • kontaktem z monetami, zwłaszcza o mniejszych nominałach.

Przeciwwskazaniami do piercingu są między innymi: zaburzenia krzepliwości krwi, stany zapalne skóry, alergia na metale, przewlekłe choroby i tendencje do bliznowców.