Płukanki do włosów mają różne zastosowania. Mogą zmienić lub poprawić ich kolor, odbudować włosy zniszczone, pozbawione blasku, zregenerować. Wystarczy, że użyjesz jej kilka razy w tygodniu. W zależności od jej rodzaju możesz przyciemnić włosy, rozjaśnić, wyostrzyć kolor, nadać im połysku. Poznaj domowe sposoby na rozjaśnianie i przyciemnianie włosów!

Co to są płukanki do włosów?

To kosmetyki, które pozwolą ci zdziałać cuda z włosami. To naturalna, nieinwazyjna metoda poprawy lub zmiany koloru włosów. Płukanki do włosów nie są tak skuteczne jak farby. W zależności od koloru i kondycji naszej fryzury możemy uzyskać różne efekty.

Systematyczne stosowanie płukanek podkreśli kolor w sposób naturalny. Przygotowaną płukankę możesz przechowywać w lodówce przez 3 dni. Jest to idealna opcja dla osób, które nie chcą chemicznego farbowania, a chciałyby delikatnie zmienić kolor.

Koloryzacja może szkodzić włosom. Jeżeli nie chcemy drastycznych zmian, możemy skorzystać z naturalnych sposobów bez użycia chemii.

Płukanki rozjaśniające

  • Płukanka rumiankowa jest wręcz idealna dla blondynek, ponieważ rozjaśnia, podkreśla i rozświetla ten kolor włosów. Wystarczy, że zalejesz litrem gorącej wody cztery garści suszonego rumianku. Po 30. minutach wypłucz włosy ostudzonym płynem. W tym celu możesz użyć także kilku torebek herbaty rumiankowej. Taka płukanka korzystnie wpływa na włosy, nie trzeba jej dodatkowo spłukiwać i można stosować ją po każdym myciu.
  • Płukanka cytrynowa jest najbardziej skutecznym sposobem na naturalne rozjaśnianie. Zmieszaj sok z kilku cytryn z litrem wody. Następnie spłucz włosy wodą, aby się nie lepiły. Sok z cytryny ma wysuszające właściwości, dlatego płukanki nie mogą stosować osoby, których włosy są słabe i zniszczone.
  • Płukanka z rabarbaru rozjaśnia włosy. Występuje w postaci proszku, który znajdziesz w sklepach zielarskich. Litrem zagotowanej wody zalej trzy łyżki proszku. Do mieszanki dodaj łyżeczkę miodu, wtedy nie wysuszy włosów. Aby wzmocnić efekt, trzymaj płukankę na włosach przez pół godziny. Nie musisz jej spłukiwać. 

Płukanki przyciemniające

Przyciemnianie włosów też jest możliwe bez użycia chemii. Doskonale sprawdzi się tutaj płukanka kawowa. Świeżo zmieloną kawę zalej 0,5 l wrzącej wody, gotuj przez kilka minut, a gdy wystygnie, odcedź fusy. Najlepszy efekt osiągniesz wtedy, gdy zamoczysz włosy w misce z płukanką na kilka minut, a następnie polejesz je płynem.

Do przyciemniania włosów możemy wykorzystać też herbatę. W litrze wrzątku zaparz 4 łyżki czarnej herbaty liściastej. Dodatkowo można dodać świeże pokrzywy, które wzmocnią włosy i spotęgują kolor. Po ostudzeniu płuczemy nim włosy.

Nie wolno zapominać o hennie, zwłaszcza naturalnej. Należy zmieszać ją z sokiem z cytryny. Przygotowana mieszanka musi odczekać kilka godzin, wtedy uwolni się barwnik. Następnie nałóż ją na włosy, a po godzinie zmyj.

Płukanka z orzecha włoskiego znacznie przyciemni włosy. Wystarczą trzy garści orzechów. Rozłup je na małe kawałki i gotuj w wodzie przez 20 minut. Następnie odcedź i spłucz włosy wywarem. Pozostaw na pół godziny, po czym spłucz włosy wodą.