Prostownica do włosów może wyprostować nawet najdrobniejsze loczki, ale nie jest to jedyna jej funkcja. Paradoksalnie prostownica potrafi również włosy pokręcić. Dowiedz się, jak używać prostownicy do włosów, aby uzyskać oba efekty. Jaką prostownicę wybrać?

1. Prostowanie włosów przy pomocy prostownicy

 • Temperatura
  Odpowiednio dobrana temperatura pozwoli Ci łatwiej i szybciej wyprostować włosy oraz uniknąć ich spalenia.
  Jeżeli Twoje włosy są cienkie i podatne na stylizacje, wybierz niską temperaturę – 160-180°C, a jeżeli są sztywne i oporne na modelowanie, temperatura powinna oscylować między 185 a 220°C.
 • Prawidłowe użytkowanie
  Aby uniknąć przypalonych końcówek oraz osłabionych i łamliwych włosów, obchodź się z prostownicą delikatnie. Przed prostowaniem oddziel włosy klipsami i nabieraj po kolei na płytki prostownicy. Jeżeli urządzenie jest dobrze rozgrzane, wyprostujesz włosy jednym łagodnym ruchem.
 • Funkcja pływających płytek
  Warto wybierać prostownice z funkcją pływających płytek, które czule reagują na każdy ruch. Jeżeli przyciskasz prostownicę zbyt mocno, płytki samoczynnie odchylają się od włosa, aby go nie uszkodzić.
 • Odpowiednia długość i szerokość prostownicy
  Jeżeli Twoje włosy są krótkie, wystarczy, że wybierzesz prostownicę o długości 90 mm i szerokości ok. 24 mm. Włosy dłuższe i cienkie wymagają prostownicy o długości powyżej 90 mm i szerokości w granicach 24- 30 mm. Innych parametrów potrzebują włosy kręcone.
 • Funkcja jonizacji
  Funkcję jonizacji posiadają prostownice z wbudowanym generatorem jonów ujemnych. Jonizacja zapobiega elektryzowaniu się włosów i zapewnia im gładkość.
 • Kosmetyki ochronne
  Zanim zabierzesz się za prostowanie włosów, użyj kosmetyków ochronnych, które pozostawią włosy w dobrej kondycji i zapobiegną ich przypaleniu. Sięgnij po dobrej jakości fluid, spray czy serum.

2. Kręcenie włosów przy pomocy prostownicy

Zanim pokręcisz włosy prostownicą, umyj je i nałóż na nie kosmetyk do stylizacji, który utrwali efekt, na przykład piankę. Wysusz włosy suszarką lub poczekaj, aż same wyschną. Nałóż na włosy kosmetyk zabezpieczający je przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury. Nagrzej prostownicę i wydziel pasma, które chcesz zakręcić. Jeżeli interesują Cię drobne loczki, pasma powinny być cienkie, a jeżeli fale – pasma mogą być grubsze. Włóż pasmo między części prostownicy i obróć ją wokół własnej osi, dzięki czemu powstanie zagięcie. Manewruj prostownicą tak, aby uzyskać loki o wybranej średnicy. Gotową fryzurę spryskaj lakierem utrwalającym.