sól gorzka w pielęgnacji

Sól gorzka, inaczej sól Epsom lub sól angielska, dzięki zawartości siarki i magnezu poprawia kondycję całego organizmu. Ma właściwości regenerujące, odkwaszające i odtruwające oraz działa przeciwzapalnie i antyłojotokowo, dlatego sól gorzka znalazła zastosowanie nie tylko w medycynie, lecz także w pielęgnacji. Dowiedz się, jakie działanie i zastosowanie w pielęgnacji ma sól gorzka.

Sól gorzka – działanie

Swoje wszechstronne działanie sól gorzka zawdzięcza bogactwu składników mineralnych, czyli siarki, miedzi i magnezu. Sól gorzka ma działanie relaksujące, przeciwgrzybiczne i bakteriobójcze. Ponadto korzystnie wpływa na metabolizm i układ krwionośny oraz wspomaga proces gojenia ran.

Sól gorzka – zastosowanie w pielęgnacji

Sól Epsom znalazła szerokie zastosowanie w pielęgnacji. Dzięki zawartości siarki polecana jest osobom walczącym z trądzikiem. Sól gorzka ma działanie antybakteryjne, dlatego zapobiega rozprzestrzenianiu się wykwitów skóry, zmniejsza wypryski i stany zapalne oraz poprawia stan i wygląd skóry. Sól gorzka wykorzystywana jest do walki z łojotokiem, więc sprawdzi się w pielęgnacji cery tłustej. Sól Epsom można stosować w okładach i kąpielach oraz w kremach, balsamach i żelach.

Sól gorzka korzystnie wpływa na kondycję włosów: ma właściwości przeciwłupieżowe i przyczynia się do ich zagęszczania. Ponadto zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu się skóry głowy oraz oczyszcza włosy i skalp z pozostałości niektórych kosmetyków; mowa zwłaszcza o obciążających szamponach i lakierach do włosów. Z tego powodu warto dodać roztwór soli gorzkiej do szamponu lub odżywki, po czym dokładnie spłukać.

Sól angielska to także preparat zmiękczający i złuszczający skórę, dzięki czemu stosuje się ją jako środek zaradczy na pękające pięty i twarde skórki.

Gdzie kupić sól gorzką?

Sól gorzka jest dostępna w sklepach ze zdrową żywnością, ekologicznych i zielarskich. Można ją kupić także w delikatesach i w Internecie.

Sól gorzka – skutki uboczne

Nadmierne spożywanie soli gorzkiej może być przyczyną biegunek. Ponadto od soli Epsom powinny stronić osoby cierpiące na choroby nerek, zaburzenia pracy jelit i żołądka oraz niedociśnienie tętnicze. Wszystkie te skutki uboczne dotyczą doustnego spożywania soli gorzkiej i nie mają zastosowania w pielęgnacji.