sposoby na trądzik

Pryszcze i zaskórniki same nie znikną. Nie należy ich bagatelizować ani tym bardziej leczyć na własną rękę. Dlaczego? Ponieważ domowe sposoby na trądzik, takie jak ręczne czyszczenie twarzy, domowe parówki i mocno wysuszające żele myjące są nie tylko nieskuteczne, lecz także niebezpieczne dla skóry. Na szczęście, mamy do dyspozycji sprawdzone i efektywne metody łagodzenia objawów trądziku, a nawet pozbycia się go raz na zawsze. Poznaj skuteczne sposoby na trądzik oraz dowiedz się, jaki wpływ na niego mają pielęgnacja, dieta i zabiegi kosmetyczne.

Sposoby na trądzik: odpowiednia pielęgnacja

Tonik i krem nawilżający

Po umyciu twarzy żelem należy przetrzeć ją tonikiem, który zwęzi ujścia gruczołów łojowych i odświeży skórę. Nie może zawierać alkoholu, ponieważ podrażniłby skórę i pobudził gruczoły łojowe do jeszcze większej aktywności. W przypadku cery przesuszonej, na przykład na skutek stosowania zbyt silnego żelu myjącego lub przyjmowania leków, użyj delikatnego kremu nawilżającego. Ponieważ niektóre składniki kremów mogą zapychać pory, wypróbuj kilka kremów i obserwuj reakcję skóry.

Peeling

W celu pozbycia się martwych komórek naskórka, które blokują ujścia gruczołów łojowych, stosuj peelingi enzymatyczne. Są bezpieczne nawet dla cery trądzikowej, ponieważ rozpuszczają martwe komórki dzięki enzymom owocowym lub ziołowym. Peelingi mechaniczne z drobinkami ścierającymi są niewskazane, bo mogą prowadzić do nasilenia objawów trądziku.

Ponadto warto sięgać po kremy z kwasami owocowymi (alfa- i beta-hydroksykwasami), które należy stosować codziennie na noc; to zaowocuje rozjaśnieniem i wygładzeniem skóry oraz zmniejszeniem przebarwień i łojotoku.

Lekarz może zalecić średniogłęboki peeling dermatologiczny, który wykorzystuje kwasy owocowe (AHA – glikolowy, BHA – salicylowy, mlekowy i migdałowy). Taki peeling polega na wmasowaniu w skórę roztworu kwasowego w postaci żelu lub kremu i pozostawieniu go na kilka minut. Zabieg ogranicza przetłuszczanie się skóry i wygładza ją, zwęża pory, redukuje grudki i zaczerwienienia, a nawet spłyca blizny.

Sztyft na wypryski

Jeżeli na skórze pojawi się zaczerwienienie zwiastujące pryszcz, zastosuj miejscowo sztyft na wypryski. Ten kosmetyk przyśpiesza ich gojenie dzięki zawartości kwasu salicylowego, olejku z drzewa herbacianego i substancji łagodzących, takich jak hamamelis lub woda termalna.

Filtr przeciwsłoneczny

Opalanie pogarsza kondycję skóry i może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka, ponieważ nie tylko przyśpiesza starzenie, lecz także sprzyja nowotworom skóry. W przypadku cery trądzikowej dochodzi jeszcze ryzyko wysuszenia skóry, która szybko zaczyna się bronić i w konsekwencji wydziela jeszcze więcej łoju. Z tego powodu należy codziennie, przez cały rok, nakładać lekkie preparaty z filtrem minimum 30, zwłaszcza gdy poza nimi używasz kosmetyków z kwasami owocowymi. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do powstania przebarwień posłonecznych.

Sposoby na trądzik: zdrowa dieta

Prawidłowe odżywianie ma wpływ na cerę. Aby był pozytywny, należy spożywać produkty bogate w witaminę A, B2, B6 i PP. Witamina A reguluje złuszczanie naskórka i znajdziesz ją między innymi w rybach, wątróbce, jajkach, maśle, marchewkach, szpinaku, pomidorach i w morelach, z kolei witaminy B2, B6 i PP ograniczają łojotok i występują na przykład w rybach, fasoli, pełnoziarnistym pieczywie, migdałach, drożdżach, soi i w bananach.

Dietę warto uzupełnić o cynk, który łagodzi stany zapalne i przyśpiesza leczenie trądziku. Znajduje się zwłaszcza w owocach morza, ziarnach zbóż, pestkach dyni i jajkach. Trądzik może nasilać kawa, alkohol, nadmiar witaminy B12 i D oraz leki zawierające jod i brom.

Sposoby na trądzik: zabiegi kosmetyczne

Zamiast wyciskać wyprysków na własną rękę, wybierz się do kosmetyczki. W gabinecie zrezygnuj z oczyszczania mechanicznego na rzecz zabiegu kawitacyjnego, który polega na usunięciu zanieczyszczeń za pomocą aparatu emitującego ultradźwięki i w efekcie nie podrażnia skóry.

W przypadku cery podrażnionej i wysuszonej lekami przeciwtrądzikowymi można poddać się zabiegom łagodzącym. Godne polecenia są maski z alg lub ziół, które koją i nawilżają skórę, a przy tym nie natłuszczają cery i nie zapychają porów.

Sposoby na trądzik: laser

Trądzik można zwalczać różnymi metodami w zależności od rodzaju zmian skórnych. Aktywne wykwity, takie jak krostki, zaskórniki i cysty leczymy, miejscowo lub ogólnie, preparatami przeciwłojotokowymi, przeciwzapalnymi i złuszczającymi, a blizny i przebarwienia po trądziku – preparatami złuszczającymi, peelingami lub laserem.

Sposoby na trądzik: peeling kwasem

Cera trądzikowa musi być intensywnie nawilżana dwa razy dziennie i pielęgnowana preparatami zmniejszających łojotok, najlepiej na noc. Kremy regulujące pracę gruczołów łojowych zawierają między innymi retinol, kwas glikolowy i kwas salicylowy. W przypadku blizn wskazane są profesjonalne zabiegi w gabinecie medycyny estetycznej, takie jak peeling glikolowy lub z retinoidami.

Sposoby na trądzik: konsultacja dermatologiczna

Domowa pielęgnacja czasem jest niewystarczająca. O tym zdecyduje dermatolog, który określi rodzaj i pochodzenie trądziku, a co za tym idzie – zleci konsultację endokrynologiczną, leczenie farmakologiczne lub zabiegi. W zależności od nasilenia choroby stosuje się różne leki. Mogą być oparte na:

  • retinoidach, kwasie azelainowym lub nadtlenku benzoilu, które odblokowują pory, zmniejszają łojotok i regulują rogowacenie skóry (stosowanych miejscowo),
  • antybiotykach (stosowanych doustnie i miejscowo).

W cięższych postaciach trądziku dermatolog może przepisać terapię izotretynoiną, czyli kwasem 13-cis witaminy A. Lek trwale zmniejsza ujścia gruczołów łojowych i widocznie ogranicza przetłuszczanie skóry, a nawroty choroby należą do rzadkości. Izotretynoinę należy przyjmować pod ścisłą kontrolą dermatologa, ponieważ może powodować poważne skutki uboczne.