pielęgnacja skóry tłustej i odwodnionej

Pielęgnacja cery tłustej i odwodnionej jest bardzo trudna. Zazwyczaj pojawiają się na niej niedoskonałości w postaci zaskórników, krost, nadmiernego wydzielania sebum i zwiększonego rogowacenia. Jeżeli i ty masz takie problemy, to sprawdź, jakich błędów w pielęgnacji nie popełniać, żeby w przyszłości cieszyć się piękną i zdrową skórą.

Dlaczego kondycja cery się pogarsza?

Wiele czynników może prowadzić do pogorszenia się cery, jej odwodnienia i pojawienia się na niej zaskórników lub nadmiernej ilości sebum. Czynniki te możemy podzielić na wewnętrzne (niezależne od nas) i zewnętrzne (na które mamy większy lub mniejszy wpływ). Do pierwszej grupy zaliczymy: wahania poziomu hormonów, choroby organizmu i genetyczne uwarunkowania. Druga grupa to: sposób pielęgnacji, stosowanie niewłaściwych kosmetyków i brak odpowiedniej higieny otoczenia.

Detergenty w myjących kosmetykach

Produkty z zawartością detergentów uszkadzają naturalną barierę hydrolipidową i zmywają z jej powierzchni lipidy. Co więcej ich używanie powoduje odwodnienie, uczucie suchości i ściągnięcia. Mogą prowadzić do podrażnień, nasilenia łojotoku i zaognienia zmian trądzikowych.

Klimatyzacja i mocne ogrzewanie

Działająca non stop klimatyzacja obniża wilgotność powietrza, co powoduje przesuszenie skóry. Co zrobić w takim wypadku? Nie należy zmieniać produktów na natłuszczające, bo mogą wywołać trądzik i doprowadzić do zapychania porów skóry. O wiele lepiej jest stosować w ciągu dnia hydrolaty, mgiełki lub kremy nawilżające. Dobrym rozwiązaniem jest także spożywanie w ciągu dnia przynajmniej 1 litra wody.

Gęste i zapychające kremy

Kremy na bazie parafiny, lanoliny lub innych substancji tworzących gęstą warstwę, nie są najlepsze dla skóry tłustej i odwodnionej. Okluzja może przyczynić się do zapychania porów skóry, intensywnego świecenia się cery zwłaszcza w strefie T oraz powstawania grudek, trądziku i wągrów. Co więcej używając takich produktów, naruszymy naturalny płaszcz hydrolipidowy skóry i przyczynimy się do pojawienia się stanów zapalnych skóry.

Zbyt lekkie formuły kosmetyków

Kremy o lekkiej konsystencji nie mają wystarczających właściwości natłuszczających i zatrzymujących wodę w naskórku. Wybierając kosmetyk do pielęgnacji cery tłustej i odwodnionej, należy wziąć pod uwagę jego skład. Powinien zawierać ceramidy, cholesterol i nienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki którym cement międzykomórkowy zostanie wzmocniony i utworzy barierę hamującą ucieczkę wody ze skóry. Ważna jest również formuła, która nie da odczucia ściągnięcia i nie przetłuści zbyt mocno skóry.

Brak peelingu i przywrócenia właściwego pH skórze

Złuszczanie martwych komórek skóry reguluje pracę gruczołów łojowych i odblokowuje pory skóry. Ważne jest jednak, żeby stosować peelingi enzymatyczne lub te z dodatkiem kwasów owocowych. Peelingi ze ściernymi drobinami (niezależnie od ich wielkości) mogłyby podrażniać, ściągać skórę i zaogniać stany zapalne. Peeling dobrze jest powtarzać co tydzień lub dwa razy w tygodniu. Po tym zabiegu trzeba od razu stonizować skórę, żeby przywrócić jej naturalne pH. Do tego należy użyć toniku lub hydrolatu; mają one lekko kwaśny odczyn.

Nieodpowiednia pielęgnacja

Zbyt agresywne mycie skóry tłustej i odwodnionej może przyczynić się do odwodnienia lub zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Przesuszona skóra zacznie się samoistnie bronić, a gruczoły łojowe zaczną wydzielać więcej sebum. Pojawią się nowe zaskórniki i krosty wraz z dużą ilością łoju, który znów będziesz chciała usunąć produktami z zawartością detergentów. A właśnie w taki sposób wygląda błędne koło w pielęgnacji skóry tłustej i odwodnionej.

Pielęgnacja niedopasowana do pór roku

Dobór kosmetyków do pór roku jest bardzo ważny w pielęgnacji cery tłustej i odwodnionej. Zimą należy używać produktów z gęściejszą formułą, a latem – kosmetyków o lekkiej konsystencji i z zawartością filtrów UV. Dlaczego? Ponieważ zimą odwodnienie skóry jest głębsze, a łojotok mniejszy, natomiast latem ta sytuacja się odwraca: nawilżenie jest lepsze, a wydzielanie sebum zwiększone.

Za dużo oczyszczających maseczek

Szczególną uwagę należy zwrócić na działanie maseczek z glinkami. Jeżeli zostawisz je na skórze na więcej niż 10 minut, to przesuszą ją i dadzą uczucie ściągnięcia. Dlatego ważne jest, żeby co jakiś czas spryskiwać maskę glinkową hydrolatem lub tonikiem. Jednak w pielęgnacji cery tłustej i odwodnionej najlepiej sprawdzą się maseczki żelowe, które nie zapchają porów skóry i nie wysuszą skóry. Wręcz przeciwnie, nawilżą ja i wzmocnią naturalną barierę hydrolipidową cery.