cera wrażliwa i alergiczna

Czy alergicy i osoby z bardzo wrażliwą skórą lub cierpiący na AZS powinny jakoś szczególnie przygotować się do wizyty u lekarza? Na pewno badanie skóry w ich przypadku będzie się nieco różniło od tego, które przechodzą pozostali. Sprawdź, jak się przygotować i co ze sobą zabrać.

Pamiętaj o badaniach

Przed wizytą u lekarza warto zrobić badania krwi i testy alergiczne. Lekarz na pewno na nie spojrzy i nie będzie musiał zlecać przeprowadzania kolejnych. Jeżeli byłaś w szpitalu, warto wziąć wypis, a jeśli leczyłaś się u innego dermatologa, poprosić o skserowanie karty pacjenta z poradni. Pamiętaj też o spisaniu wszystkich leków, które do tej pory stosowałaś na skórę. Wszystko to może być pomocne przy postawieniu kolejnej diagnozy lub do skrócenia czasu kuracji i uzyskania pożądanych efektów.

Lista używanych przez ciebie produktów

Zanim pójdziesz do lekarza, spisz wszystkie produkty, które mają kontakt z twoją skórą. Będą to wszystkie kosmetyki, środki czystości stosowane w domu, perfumy. Jeżeli lekarz jest prawdziwym profesjonalistą i nie zależy mu na jak najszybszym odbębnieniu pracy, to obejrzy nawet etykiety przyniesionych przez ciebie produktów. W postawieniu trafnej diagnozy pomogą też informacje na temat wilgotności powietrza panującej w twoim domu, składu pościeli i ubrań oraz tego, czy w domu masz dużo zasłon, dywanów i innych materiałów, w których mogą gromadzić się alergeny. Te wszystkie rzeczy mogą bowiem wywoływać podrażnienia i alergie.

Czy w twojej rodzinie chorują?

To, czy w twojej rodzinie ktoś choruje na AZS lub inne choroby dermatologiczne, ma bardzo ważne znaczenie dla lekarza, jeśli chodzi o postawienie diagnozy i przepisanie odpowiednich kosmetyków. W przypadku AZS dużą rolę odgrywają geny. Jeżeli jedno z rodziców choruje, to istnieje aż 50-70% ryzyka, że dziecko również będzie cierpiało na to schorzenie.

Obserwacja

Równie dobrze sama możesz wykluczyć lub znaleźć nowe czynniki powodujące alergie. Wystarczy, że jakiś czas przed wizytą (a najlepiej cały czas) będziesz obserwowała reakcje organizmu zarówno na nowe, jak i na ciągle używane produkty i różne czynniki zewnętrzne. Możesz korzystać z aplikacji na telefon, która automatycznie określi kondycję twojej skóry.

Lista leków i suplementów diety

Wykaz stosowanych przez ciebie leków i suplementów diety również będzie bardzo przydatny dla lekarza. Specyfiki te mogą bowiem zaburzać działanie innych leków i wpływać na stan skóry. Dla dermatologa ważna będzie informacja o dawkowaniu i porach przyjmowania suplementów i leków. Może się okazać, że zwykłe środki na ból głowy wywołują u ciebie reakcje alergiczne.