Mają swoich zwolenników i przeciwników, pozostawiają skórę gładką a włosy lśniące. Silikony to jedne z najchętniej stosowanych przez producentów surowców do wyrobu kosmetyków. Jaka jest ich rola w kosmetykach? Czy silikony są bezpiecznie? Odpowiadamy. 

Silikony czyli co?

Silikony są syntetycznymi polimerami krzemu połączonego z grupami alkilowymi lub akrylowymi. Prościej mówiąc, to bezbarwne i bezzapachowe syntetyczne substancje na bazie olejów o dużej odporności na działanie czynników chemicznych i fizycznych. Nie są one substancjami naturalnymi ani biodegradowalnymi, jednak wciąż to bardzo popularny składnik wielu kosmetyków zarówno do twarzy i włosów, jak i makijażu. 

Właściwości silikonów

Silikony to substancje niepalne oraz odporne na promieniowanie ultrafioletowe i inne czynniki zewnętrzne. Wykazują dobrą smarność i trwałość. Należą do tak zwanych emolientów, czyli substancji tłuszczowych. Dzięki tej właściwości tworzą na powierzchni skóry czy włosów “film”, blokujący utratę wody Żaden z silikonów ni ma działania komedogennego, czyli nie powoduje zatykania się porów i powstawania zaskórników. Ze względu na fakt, iż nie są biodegradowalne, zostały wykluczone z produkcji kosmetyków naturalnych i organicznych. Silikony mają niski potencjał drażniący i uczulający oraz charakteryzują się wysokim profilem bezpieczeństwa. Substancje te nie wnikają w głąb skóry, a zostają na jej powierzchni. Dzieje się tak, gdyż silikony nie posiadają struktury zbliżonej do ludzkiej skóry i charakteryzują się dużą masą cząsteczkową. 

Zastosowanie silikonów 

W kosmetykach najczęściej wykorzystuje się silikony lotne, olejowe, woskowe oraz emulgatory silikonowe. Występują w niemal każdego rodzaju kosmetykach:

– kremach, balsamach,
– preparatach chroniących przed UV, 
– szamponach i odżywkach do włosów, 
– dezodorantach i antyperspirantach, 
– maseczkach, serach, tonikach,
– środki do stylizacji włosów. 

Działanie pielęgnacyjne silikonów nie jest wyjątkowo silne, jednak posiadają one właściwości umożliwiające tworzenie lekkich, nie tłustych czy żelowych formuł kosmetyków. Dzięki temu zapewniają komfort użytkowania i pozostawiają natychmiastowe uczucie miękkości gładkości po zastosowaniu. Substancje te polepszają aplikacje kosmetyków (np. lepiej rozsmarowują się po skórze.) Silikony wykazują działanie antystatyczne, redukują efekt tłustości, nie obciążają

W składach kosmetyków znajdziesz je pod nazwami: Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Dimethicone, Amodimethicone, PEG-12 Dimethicone, PEG/PPG-25/25 Dimethicone. 

Czy silikony są bezpieczne?

Nawet w wysokich stężeniach (<90%), silikony są bezpieczne dla naszego organizmu. Bezpieczeństwo ich stosowania zostało potwierdzone przez Komitet ds. Bezpieczeństwa Konsumentów (SCCS): SCCS/1241/10 oraz SCCS/1549/15. Eksperci na podstawie wielu badań stwierdzili, że silikony nie są szkodliwe dla zdrowia.