Wiele kobiet, zamiast wydawać pieniądze u fryzjera, farbuje włosy w domu, prosząc o to mamę, koleżankę, czy robiąc to samodzielnie. Podczas domowych koloryzacji często jednak popełniane są błędy. Sprawdź, jak ich unikać i jak powinno wyglądać poprawne farbowanie włosów.
Farbowanie włosów wydaje się dość prostym zadaniem, ponieważ w każdej ulotce jest instrukcja. Jednak bez wprawy i podstawowej wiedzy na temat koloryzacji można narobić wielu szkód. Najlepiej wykonać pierwszą koloryzację w profesjonalnym salonie fryzjerskim. W przypadku koloryzacji w domu najlepiej zacząć od mniej trwałych farb. Jeżeli nie masz wiedzy na temat mieszania składników i ich proporcji, to lepiej tego nie rób.
Przed przystąpieniem do koloryzacji koniecznie przeczytaj rady, które przygotowaliśmy, a efekty farbowania będą spektakularne.
1. Brak próby uczuleniowej przed farbowaniem
Przed użyciem farby do włosów koniecznie wykonaj test uczuleniowy. Nanieś niewielką ilość rozrobionej farby na skórę w zgięciu łokcia, a po 15 minutach dokładnie spłucz. Jeżeli po 48 godzinach nie pojawi się reakcja alergiczna, jak np. wysypka, pieczenie czy świąd, to znak, że możesz przystąpić do farbowania.
2. Rozrobienie farby zbyt wcześnie
Gotowa farba szybko zmienia kolor, utlenia się i pęcznieje, dlatego najlepiej rozrobić ją na dwa razy. Pierwszą część użyj na odrosty, natomiast drugą na końce. Nie można używać niewykorzystanej farby, więc ją wyrzuć.
3. Koloryzacja zniszczonych włosów
Zniszczone włosy mają rozchylone łuski, przez co farba bardzo szybko się wypłukuje. Dlatego przed zabiegiem koloryzacji zadbaj o ich kondycję, regenerując zniszczone kosmyki. Obetnij zniszczone końcówki, olejuj pasma, zabezpieczaj je silikonowym serum i ogranicz ich kontakt z wysoką temperaturą.
4. Niedokładne rozrobienie farby
Przed farbowaniem łączymy krem koloryzujący z kremem utleniającym, aby powstała gładka, jednolita masa. Rozrób farbę w plastikowej lub szklanej miseczce, ponieważ metalowa może wejść w interakcję z utleniaczem, przez co proces koloryzacji nie przyniesie pożądanych efektów.
5. Zbyt duża ilość farby
Aby koloryzacja była skuteczna, włosy muszą być pokryte równomiernie, a farba nie może z nich spływać. Większa ilość farby nie wpływa na jakość farbowania, więc jedynie zmarnujesz produkt.
6. Złe mierzenie czasu
Przestrzeganie czasu trzymania farby jest kluczowe. Zbyt krótkie trzymanie farby sprawi, że efekt będzie niewyraźny i nietrwały, natomiast przetrzymanie farby może pogorszyć stan włosów. Proces rozprowadzania farby trwa około 20 minut i po tym czasie odliczamy czas trzymania produktu.
7. Nieumiejętne zmywanie farby
Przed spłukaniem farby z włosów zwilżamy je ciepłą wodą, a następnie spieniamy farbę, delikatnie masując skalp. Taki zabieg wzmacnia efekt koloryzacji i ułatwia oczyszczenia włosów.