Przebarwienia na skórze mogą nam dodawać uroku, ale z doświadczenia wiemy, że większość takich plamek i piegów nie działa na nasz nastrój pozytywnie. Wiele przebarwień jest efektem nadmiernej ekspozycji na słońce lub sygnałem, że skóra się starzeje, wiec, jak tu spojrzeć na nie pozytywnie? Mimo iż wszystko jest kwestią gustu i samoakceptacji to wiele posłonecznych zmian można rozjaśnić i nadać skórze młodzieńczy, świetlisty wygląd. Dowiedz się jak rozjaśnić skórę, by była promienna i nieskazitelna – dziś pozbywamy się przebarwień.
Jak powstają przebarwienia?
Przebarwienia skórne to brązowe plamki na twarzy – czasami wyglądają jak piegi, ale często mają dużo większy zakres. Są one efektem działania promieni UV. To właśnie promieniowanie słoneczne zaburza funkcjonowanie komórek pigmentacyjnych skóry, czyli melanocytów.
Najwięcej przebarwień powstaje na twarzy, oraz dekolcie czy dłoniach, ponieważ to właśnie te obszary skóry są najmocniej eksponowane na słońce.
Ponadto powstanie plamek pigmentacyjnych może być związane z gospodarką hormonalną i zmianami w organizmie, np. podczas ciąży. Często są one wynikiem autoimmunologicznych chorób, takich, które wymagają stosowania terapii hormonalnej (np. tarczyca).
Często plamki na twarzy czy ciele są też wynikiem stosowania substancji światłouczulających, np. dziurawca lub złej formy retinolu.
Przebarwienia – jak im zapobiegać?
W walce o przebarwienia bardzo istotna jest profilaktyka. Jest ważna, ponieważ nawet po usunięciu istniejących przebarwień, łato jest o nowe, jeśli nie zabezpieczymy odpowiednio skóry.
Jeśli zatem nie chcesz, by na twojej buzi pojawiały się następne plamki, po prostu zabezpieczaj się przed promieniowaniem słonecznym. Stosuj krem z wysokim filtrem. W okresie letnim może to być nawet SPF 50+. Pamiętaj też, ze promieniowanie słoneczne działa przez cały rok, również przez warstwę chmur. Zimą możesz stosować nieco niższy filtr, ponieważ jest ono słabsze.
Znalazłaś dobry preparat na przebarwienia, albo poleciła ci go kosmetyczka? Świetnie, pamiętaj tylko, że należy go odpowiednio stosować. Po pierwsze regularnie i systematycznie, czyli nie odpuszczać. Po drugie pamiętaj, aby pokryć nim wszystkie szczególnie narażone miejsca, czyli nie tylko twarz, ale dekolt, ramiona, plecy czy dłonie.
Krem na przebarwienia
Kobiety bardzo często pytają o skuteczny i dobry krem na przebarwienia, maść na przebarwienia, albo o domowe sposoby na przebarwienia na twarzy.
Dziś medycyna estetyczna jest dobrze rozwinięta, więc do dyspozycji mamy wiele sposobów na usunięcie przebarwień.
Na wyjątkowo silne przebarwienia, najlepszym rozwiązaniem są po prostu peelingi medyczne. Najlepszy peeling medyczny według ekspertów i kosmetologów to Dermamelan i Cosmelan – dzięki nim odbędziemy całą terapię depigmentacyjną.
Takie zabiegi mogą rozjaśnić przebarwienia nawet o 95%. Zabiegi medyczne wiążą się z efektem ubocznym, czyli silnym łuszczeniem się skóry.
Wiele osób w tym czasie nie chce pokazywać się światu i jest zmuszona zrezygnować na ten czas z pracy (zwłaszcza, jeśli pracują z klientem) na tak długą rekonwalescencję nie każdy może sobie pozwolić.
Oczywiście warto też pamiętać, że peeling medyczny to początek kuracji, która trwa dłużej i należy ją kontynuować w domu, wytrwale i przez wiele miesięcy pielęgnując skórę specjalnymi kosmetykami.
Gdy przebarwienia skóry są łagodniejsze, a plamy mniej widoczne, możesz sięgnąć po łagodniejsze peelingi, np. Retix C, lub peelingi oparte na działaniu kwasów. One mają łagodniejsze działanie niż substancje medyczne.
Oczywiście w tym przypadku osiągnięcie pożądanego efektu wymaga kilkukrotnego powtórzenia kuracji.
Domowe sposoby na przebarwienia
Chcesz pozbyć się przebarwień domowym sposobem? Jednym z najczęściej polecanych substancji, które pomagają pozbyć się plamek, jest soda. Wymieszaj łyżkę sody z odrobiną wody, by uzyskać dość gęstą papkę. Należy ją po prostu wcierać w miejsca dotknięte pigmentacją, czyli zmienione kolorystycznie. Plamki pigmentacyjne powinny znacznie zjaśnieć, a nawet zniknąć, jeśli są to świeże, nieutrwalone przebarwienia.
Dobrą, sprawdzoną przez nasze babki i prababki jest wykorzystanie ziemniaka do rozjaśnienia skóry. Zawiera on substancje działające rozjaśniająco na cerę. Można albo zetrzeć go an tarce na papkę, którą nakłada się na twarz, albo okłada się buzię pokrojonymi plasterkami ziemniaka.
Dodaj komentarz