Cudownie nawilżona skóra, gładkie włosy i zdrowe, mocne paznokcie to marzenie każdej z nas. Jak to osiągnąć, bez setek kosmetyków w łazience? Wystarczy sięgnąć po olejek arganowy – kosmetyczny hit wszech czasów. Co sprawia, że tak wspaniale sprawdza się w codziennej pielęgnacji? Poznaj skład olejku arganowego, dowiedz się, jakie substancje odpowiadają za jego pielęgnacyjną moc, a także, jak wybrać najlepszy olejek arganowy. Poznaj także jego zastosowanie w czasie codziennych zabiegów kosmetycznych na twarz, włosy, skórę i paznokcie.
Olejek arganowy jest zwany “płynnym złotem Maroka”. Jego dobroczynne właściwości odkryli właśnie rdzenni mieszkańcy tego kraju. W klimacie, w którym skóra i włosy marokańskich kobiet muszą znosić palące promienie słoneczne, porywy wiatru przynoszące tumany kurzu oraz znaczne różnice temperatur, olejek arganowy okazał się prawdziwym wybawieniem i dobrodziejstwem dostępnym od ręki. Na szczęście, także kobiety z innych części świata mogą wypróbować jego właściwości i przekonać się, że tak wszechstronnego kosmetyku jeszcze nigdy nie używały.
Olejek arganowy – jak działa
To, że olejek arganowy potrafi zdziałać cuda, wynika z jego składu. Ta pozyskiwana z nasion drzewa arganowego substancja trafiła do europejskich kosmetyczek za sprawą bogactwa dobroczynnych składników. Wśród nich jest aż 100 cennych substancji. Jedne działają jak silny antyoksydant, skutecznie opóżniając procesy starzenia. Inne mają za zadanie nawilżyć, ujędrnić i znacznie poprawić elastyczność skóry. To, że jest w formie olejuy nie oznacza, że muszą się go bać osoby z problemami skórnymi – olejek arganowy dzięki swojej naturalnej formule nie zatyka porów i nie przyczynia się do nadmiernego przetłuszczania skóry. Wysoka zawartość kwasu linolowego sprawia, że olejek arganowy to idealny kosmetyk dla osób walczących z trądzikiem. Dzięki witaminie E wszestronnie dba o skórę, jej poziom nawilżenia, a także spłyca zmarszczki. Będzie jednym z ulubionych kosmetyków tych z nas, które zmagają się z przesuszonymi, puszącymi się włosami, natychmiast przywracając im odpowiedni poziom nawilżenia. Za jego regularne stosowanie podziękują nam także paznokcie, odwdzięczając się zdrowym wyglądem, mocą i szybszym wzrostem.
Olej arganowy – jak wybrać
Aby olejek arganowy działał tak, jak powinien, musi być starannie dobrany. Oczywiście, jego wszechstronność sprawia, że jeden kosmetyk będzie mógł być stosowany zarówno do twarzy, jak i skóry całego ciała, czy do włosów, jednak nie łudźmy się, że olej olejowi równy.
Najwięcej dobroczynnych składników i największą moc w ich dostarczaniu będzie miał ten olej arganowy, który jest pozyskiwany w procesie tłoczenia na zimno. Wtedy mamy gwarancję, że wszystkie substancje zostały w nim zachwiane. Zwracajmy uwagę także na to, by wybierać olej arganowy nierafinowany. Ostatnim wyznacznikiem oleju arganowego dobrej klasy będzie jego pochodzenie – kiedy trafimy na olej w 100% organiczny, najlepiej z certyfikatem, zdobędziemy pewność, że nie ma on żadnych niepożądanych dodatków czy konserwantów, które są temu kosmetykowi zupełnie niepotrzebne.
Kiedy już mamy w ręku swój wymarzony olejek arganowy, warto dowiedzieć się, jak konkretnie stosować go w codziennej pielęgnacji skóry twarzy, włosów i paznokci.
Olejek arganowy do twarzy
Wiadomo, że zdrowa, zadbana skóra twarzy jest wizytówką każdej kobiety. Dlatego warto zadbać nie tylko o bieżącą pielęgnację, ale także o zminimalizowanie skutków starzenia się skóry twarzy. Wbrew pozorom, pierwsze zmarszczki nie pojawiają się po trzydziestce, ale dużo wcześniej. Olejek arganowy nie jest kosmetykiem inwazyjnym, ale działa tam, gdzie skóra tego naprawdę potrzebuje. Warto stosować go na wybrane partie twarzy i jak najwcześniej zadbać o właściwą pielęgnację wrażliwej skóry pod oczami czy wokół ust, gdzie oznaki upływu czasu widać najwcześniej. Oprócz takiej przeciwzmarszczkowej prewencji, olejek arganowy świetnie sprawdzi się jako serum w codziennej pielęgnacji cery. Warto nakładać go na oczyszczoną skórę twarzy na przykład na noc, by maksymalnie wykorzystać jego odżywcze właściwości. Może być także stosowany jako dodatek do kremów. Jest niezbędny także dla osób, które mają problemy z utratą jędrności skóry.
Olejek arganowy do włosów
Ten sam kosmetyk, czyli olejek arganowy, sprawdzi się w codziennej pielęgnacji włosów. Wiele osób boi się olejowania, czy w ogóle stosowania zabiegów z olejkami na włosy. Mają obawy, że kosmetyki w formie oleju do włosów sprawią, że ich pasma będą szybko przetłuszczone, oklapnięte i nie będą wyglądać zdrowo. Tymczasem wystarczy wetrzeć odrobinę olejku arganowego w rozdwojone końcówki włosów, by zobaczyć, jak olejek je odżywia i nawilża. Codzienna pielęgnacja włosów z użyciem olejku arganowego odżywia je, przywraca im blask. Ten kosmetyk minimalizuje także skutki użycia gorącego powietrza suszarki czy długiego przebywania na słońcu. Zawiera naturalne filtry chroniące przed promieniowaniem UVA/UVB. Sprawdzi się także u osób, które zmagają się z wypadaniem włosów – skutecznie hamuje ten proces.
Olejek arganowy do skóry ciała
Pielęgnacja skóry całego ciała olejkiem arganowym to nieodzowny sposób na poradzenie sobie z takimi problemami, jak egzema, łuszczyca czy coraz powszechniejsze atopowe zapalenie skóry. To, że olejek arganowy jest naturalny sprawia, że można go stosować bezpiecznie także u dzieci. Będzie ulubionym kosmetykiem również dla mam, które zmagają się z problemem utraty jędrności skór, rozstępami czy cellulitem. Podniesie skuteczność codziennego masażu, dostarczając skórze bogactwa drogocennych składników. W sezonie zimowym poradzi sobie z odmrożeniami skóry, a latem nawilży cerę po nadmiernym opalaniu.
Olejek arganowy do paznokci
Paznokcie – wizytówka i ozdoba dłoni to obszar ciała, któremu często nie poświęcamy właściwej uwagi. Pielęgnacja paznokci kojarzy się z długimi, kosztownymi zabiegami. Tymczasem z pomocą przychodzi tu olejek arganowy – odżywia i wzmacnia łamliwe, osłabione paznokcie, a jego użycie jest banalnie proste. Wystarczy wcierać codziennie odrobinę “płynnego złota z Maroka” w płytkę paznokcia, a od czasu do czasu zafundować paznokciom kąpiel w lekko podgrzanym olejku.
Dodaj komentarz