Trafia idealnie w potrzeby skóry i działa dużo lepiej i szybciej niż sam krem – to zalety serum do pielęgnacji twarzy. Kosmetyki w postaci serum niezawodnie rozwiązują problemy cery, nawilżają, odżywiają, walczą ze zmarszczkami czy przebarwieniami.
Jak stosować serum, by było jak najbardziej skuteczne?
Dobre serum do twarzy to takie, które ma składniki odżywcze odpowiadające na potrzeby skóry. To silnie skoncentrowany kosmetyk, którego stosowanie daje dobre rezultaty w dość krótkim czasie. Trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo je nakładać, by było jego właściwości były maksymalnie wykorzystane, i pamiętać, że w stosowaniu serum, aby przyniosło dobre efekty, ważna jest systematyczność.
Dlaczego serum jest lepsze niż krem?
Świadoma pielęgnacja twarzy nie może obyć się bez dobrego serum do cery. To kosmetyk, który ma silnie skoncentrowaną formułę, dzięki czemu już w niewielkiej ilości preparatu znajdziemy większą ilość składników odżywczych, niż w podobnej ilości kremu. Poza tym, serum ma nieco inną konsystencję niż krem. Niezależnie od tego, czy ma uwodnioną formułę, czy opiera się na olejku, jest raczej rzadsze niż żele czy kremy, dlatego sprzedawane jest w buteleczce z pipetą albo kroplomierzem. To pozwala dozować niewielką ilość kosmetyku. Co ważne, taka konsystencja pozwala na całkowite wchłonięcie się kosmetyku w skórę twarzy, szyi i dekoltu, a nie pozostanie na jego powierzchni. Serum działa więc wewnątrz skóry, pełni więc rolę odżywczą, nawilżającą, a nie – jak krem – ochronną. Dlatego serum to uzupełnienie codziennej rutyny pielęgnacyjnej i nie zastępuje dobrego kremu. Mimo to, warto je stosować.
Serum – jakich składników szukać?
To, jakie serum wybierzemy, zależy od tego, jakie efekty stosowania są dla nas najważniejsze. Prześledźmy zatem najpopularniejsze składniki występujące w tych kosmetykach.
- Retinol – odnawia naskórek, spłyca zmarszczki, redukuje przebarwienia, ujędrnia i napina skórę
- Kwas hialuronowy – skutecznie i głęboko nawilża cerę, zmniejsza podrażnienia i zaczerwienienia, wygładza, walczy z oznakami starzenia
- Kolagen – poprawia jędrność, nawilżenie i odżywienie skóry, wygładza i wypełnia zmarszczki
- witamina C – odżywia, walczy z trądzikiem, skutecznie zwalcza przebarwienia, dodaje skórze blasku
Oczywiście, do kosmetyków dodawane są także inne substancje aktywne, takie jak witaminy, minerały, peptydy, ekstrakty roślinne, które wspomagają i uzupełniają działanie głównych składników.
Serum – jak je nakładać, by działało?
Przy stosowaniu serum ważna jest systematyczność. Warto je stosować przynajmniej 3 razy w tygodniu wieczorem, chociaż jeśli planujemy intensywną kurację, to można pokusić się i o stosowanie kosmetyku dwa razy dziennie. Serum można nakładać na wiele sposobów:
- jako dodatek do kremu lub maseczki
- jako dodatek do olejku do pielęgnacji skóry twarzy
- jako samodzielny kosmetyk, stosowany pod krem
Jak stosować serum jako dodatkowy kosmetyk włączony w codzienną rutynę pielęgnacyjną cery?
- Demakijaż – im będzie dokładniejszy, tym lepiej, zwłaszcza, jeśli na twarzy mamy makijaż wodoodporny.
- Złuszczanie naskórka – warto je zrobić szczególnie, jeśli cera jest szara i ziemista. Pozbycie się starej warstwy komórek naskórka pozwoli skórze wchłonąć wszystkie substancje aktywne z serum. Oczywiście jeśli stosujemy serum codziennie, to peeling robimy tylko wtedy, kiedy jest potrzebny, a nie przed każdą aplikacją kosmetyku
- Tonizowanie – dobry tonik pozwoli przywrócić skórze właściwe pH.
- Aplikacja serum – kosmetyk nakłada się zawsze zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania, i w zależności od jego gęstości. Takie serum, które mają bardzo rzadką wodnistą konsystencję, zakraplamy bezpośrednio na skórę twarzy, a także szyi i dekoltu (te rejony ciała zazwyczaj mają takie same potrzeby jak skóra twarzy) i rozprowadzamy je ZAWSZE KU GÓRZE. Jeśli serum ma bogatszą konsystencję, warto kilka kropel rozgrzać w dłoniach i dopiero nałożyć na cerę.
- Masaż twarzy – pamiętajmy, że serum ma się wchłonąć, a pomoże mu lekki, delikatny masaż twarzy albo oklepywanie jej opuszkami palców.
- Krem lub olejek – nałożenie kolejnego kosmetyku zaczynamy, kiedy cera jest już całkowicie sucha, bo to znak, że serum się wchłonęło. Proces wchłaniania trwa zazwyczaj kilka minut. Dobry krem bądź olejek pozwoli serum zostać w skórze na dłużej i rozwinąć swoje cudowne właściwości.
Dodaj komentarz