Czy da się oczyścić twarz olejem? Jak najbardziej i to całkiem skutecznie. Trzeba tylko dobrać odpowiedni olejek. Jeśli nie jesteś jeszcze przekonana do tej metody, oto siedem powodów, dla których powinnaś zacząć oczyszczać twarz olejem.

Niektórzy, słysząc „oczyszczanie twarzy olejem”, myślą sobie, że to niemożliwe – przecież olej jest tłusty, sam trudno się ze skóry zmywa. Jak więc ma oczyszczać?

Tak naprawdę jest to jedna z najlepszych, naturalnych metod oczyszczania skóry. Olejki roślinne wykorzystywano w tym celu jest od wielu wieków. Z czasem zostały one jednak zapomniane i wyparte przez drogeryjne produkty. Czas na nowo odkryć zalety oczyszczania twarzy olejem – jest ich naprawdę wiele.

OCM: oczyszczanie twarzy olejem

Do oczyszczania twarzy olejami, czyli tzw. OCM (Oil Cleansing Method) używa się najczęściej lekkich olejków roślinnych, takich jak np. olej arganowy, olej jojoba, olej migdałowy. Miesza się je z odpowiednią ilością najważniejszego w ten metodzie olejku, czyli oleju rycynowego. To on wykazuje działanie antybakteryjne, doskonale oczyszcza, ale też rozwiązuje wiele problemów skórnych.

Przewagą takiej mieszanki do oczyszczania cery nad gotowymi produktami jest to, że jest to naturalny sposób oczyszczania, który jednocześnie dba o skórę, nie przesusza jej i świetnie radzi sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami.

Dlaczego warto oczyszczać twarz olejem?

1. Jest to całkowicie naturalna metoda.

Jeśli chcemy zminimalizować ilość syntetycznych składników, którymi bombardujemy każdego dnia naszą skórę, możemy zrezygnować z nich właśnie podczas mycia twarzy. Zamiast pianki lub żelu, użyjmy olejku, który jest substancją w 100% pochodzącą z natury. Warto oczywiście pamiętać, żeby wybrać ten zimnotłoczony, nierafinowany i pozbawiony dodatków.

2. Oczyszcza skutecznie i bez kompromisów.

Olejki oczyszczają skórę naprawdę dobrze, ponieważ działa tutaj zasada, że tłuste najlepiej zmywać tłustym. Sebum, które wydzielają gruczoły łojowe i którego naprawdę dużo gromadzi się np. na skórze przetłuszczającej się, to również tłuszcz – właśnie dlatego olejki mogą sobie z nim poradzić. Oczyszczanie twarz olejem jest nawet kilkukrotnie skuteczniejsze niż robienie tego innym kosmetykiem.

3. Skóra oczyszczona olejem nie jest sucha.

Bardzo częstym problemem osób o wrażliwej i skłonnej do podrażnień skórze jest jej przesuszenie i ściągnięcie po myciu. To efekt zastosowania produktów z substancjami myjącymi, które zaburzają naturalną barierę hydrolipidową skóry i powodują, że szybciej traci ona nawilżenie. Oczyszczanie olejami jest lepsze, bo podczas mycia nie tylko nie podrażnia, ale też odbudowuje warstwę lipidową, zapewniają w ten sposób skórze ukojenie i zatrzymując nawilżenie.

4. Olejki są dużo tańsze niż żel do twarzy.

Nie trzeba mieć najdroższych olejów do twarzy, bo już zwykły olejek kupiony w aptece działa dobrze na skórę. Oczyszczanie twarzy olejami jest dużo tańsze również dlatego, że do pojedynczego mycia zużywa znacznie mniej oleju niż żelu do mycia twarzy. Dla oszczędnych ta opcja jest naprawdę dobra.

5. Możemy dopasować OCM do siebie.

Dzięki temu, że olejków wykorzystywanych w kosmetyce jest około 100, to oczyszczanie twarzy olejami u każdego może wyglądać inaczej. Zwłaszcza że oleje dobieramy do typu skóry. Zasada w stosowaniu olejków – nie tylko do mycia, ale też do pielęgnacji skóry – jest bardzo prosta. Naturalne oleje dzielimy na schnące, półschnące i nieschnące. To daje nam informacje, do jakiego typu cery się nadają: suche, mieszanej czy tłustej.

6. Każdy może oczyszczać twarz olejem.

Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o oczyszczanie twarzy olejami. Mogą po nie sięgaj zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Nieważny jest wiek ani typ skóry. Nawet w przypadku cer problematycznych (jak cera trądzikowa, naczynkowa, dojrzała, z przebarwieniami) OCM się sprawdza. Co więcej, jest to rozwiązanie lepsze, bo na każdy z tych problemów można znaleźć olejek, który pomoże go rozwiązać. To oznacza, że oczyszczanie twarzy olejem jest najbardziej uniwersalną z metod.

7. Sposób użycia oleju jest prosty.

Nie ma też powodu, żeby obawiać się stosowania olejków w pielęgnacji skóry np. z uwagi na skomplikowanie tej metody. Umycie twarzy olejem jest dziecinnie proste. Wystarczy zwilżyć skórę wodą, wziąć odrobinę mieszanki olejków i wmasować w skórę. Po chwili takiego masażu olej powinien nieco zmienić swój kolor i stać się mniej klarowny. To dobry moment na jego zmycie wodą, a następnie wytarcie twarzy w muślinową ściereczkę do twarzy.

Wypróbuj oczyszczanie twarzy olejem na własnej skórze!