makijaż mineralny

Makijaż mineralny uważany jest za najbardziej naturalny i bezpieczny dla każdego rodzaju skóry. Mineralne kosmetyki nie zawierają żadnych sztucznych substancji, które mogłyby zapychać pory skóry i przyczyniać się do poswatania zaskórników i trądziku. Ale czy makijaż mineralny może przesuszać skórę? W końcu produkty te mają sypką formułę i przypominają po prostu proszek.

Czy makijaż mineralny źle wpływa na cerę?

Nawet podczas stosowania mineralnych kosmetyków na skórze mogą pojawić się niedoskonałości. Mimo dużej popularności kosmetyków mineralnych, są osoby nie do końca zadowolone z ich działania. Produkty te ze względu na sypką konsystencję mogą:

  • przesuszać cerę,
  • zapychać pory skóry,
  • powodować nadmierne przetłuszczanie się cery,
  • wywoływać trądzik lub podrażnienia.

Czy makijaż mineralny przesusza skórę?

U niektórych osób kosmetyki mineralne mogą przesuszać skórę. Dzieje się tak ze względu na odwodnienie cery, co może prowadzić do rozregulowania naskórka i generowania kolejnych schorzeń. Przesuszenie skóry może także wynikać z braku pielęgnacji lub niewłaściwej pielęgnacji. To właśnie dlatego kosmetyki mineralne poleca się najczęściej osobom z cerą tłustą i nieodwadniającą się.

Czy makijaż mineralny powoduje trądzik?

Jeśli kosmetyki mineralne są stosowane w nieodpowiedni sposób i na nie na tych typach cery, na których potrzeba, to mogą pojawić się niedoskonałości. Jednak z drugiej strony minerały mają działanie lecznicze, nie zapychają porów skóry, mogą nawet kamuflować i leczyć zmiany skórne. Należy też pamiętać, że osoby ze wzmożonym łojotokiem mogą szczególnie odczuć negatywne działanie makijażu mineralnego.

Jak prawidłowo stosować kosmetyki mineralne?

Są cztery sposoby, dzięki którym skóra dobrze zareaguje na kosmetyki mineralne. To:

  • aplikacja na mokro bez pocierania skóry – nakładanie kosmetyków mineralnych za pomocą wilgotnej gąbeczki;
  • aplikacja na mokrą, nieschnącą bazę – dzięki temu makijaż będzie trwały i będzie miał ładniejszy kosmetyk;
  • utrwalenie na mokro – za pomocą mgiełek lub kwiatowych hydrolatów;
  • mineralny podkład kremowy – krem o lejącej formule, który daje dobry poślizg do zaaplikowania kosmetyków mineralnych.