elektryzujące się włosy w zimie

Gdy zimą zdejmujemy czapkę lub wsiadamy do windy, kosmyki naszych włosów unoszą się i przyklejają do twarzy. Dlaczego tak się dzieje? Dlaczego włosy elektryzują się zimą? Co zrobić, żeby temu zapobiec?

Elektryzujące się włosy – przyczyny 

Zarówno włosy, jak i cząsteczki włókien tkanin i drobinki kurzu w suchych pomieszczeniach naładowane się jonami dodatnimi. Kiedy drobinki wnikną w strukturę włosa, zaczynają działać prawa fizyki: jony o tym samym ładunku, czyli kosmyki włosów, odpychają się. Zimą sprzyja temu stałe ogrzewanie pomieszczeń oraz noszenie kurtek puchowych czy wełnianych czapek, szalików i swetrów.

Elektryzujące się włosy – jak z nimi walczyć? 

Stosowanie odpowiednich preparatów 

Żeby zapobiec elektryzowaniu się włosów, należy sięgnąć po odpowiednie kosmetyki do ich pielęgnacji. Nie musi to być spray, odżywka czy szampon na elektryzujące się włosy; wystarczy, że będą to preparaty nawilżające. W ich składzie mógłby znaleźć się jedwab, ale należy bezwzględnie uniknąć silikonu, który potęguje to zjawisko.

Jeżeli nie mamy środków na specjalistyczne kosmetyki, możemy wspomóc się starą, sprawdzoną recepturą. W tym celu należy umyć i podsuszyć włosy, a następnie nałożyć na nie żółtko zmieszane z łyżeczką oliwy z oliwek. Miksturę spłukujemy wodą z sokiem z cytryny.

Suszenie włosów chłodnym strumieniem

Mimo że suszenie włosów ciepłym strumieniem powietrza w okresie zimowym jest bardzo przyjemnym uczuciem, należy tego unikać. Gorące powietrze sprzyja elektryzowaniu się włosów.

Używanie drewnianych grzebieni i szczotek z naturalnym włosiem 

Grzebienie i szczotki wykonane z metalu i plastiku sprawią, że pojedyncze kosmyki zaczną się unosić, a dodatkowo może nas „kopnąć prąd”.

Noszenie czapek z naturalnych włókien, np. z bawełny 

Nakrycia głowy same w sobie nie powodują elektryzowaniu się włosów. Odpowiedzialne za to są sztuczne materiały.

Porady z przymrużeniem oka

  • Dla leniwych:
    im włosy bardziej wysuszone, tym bardziej się elektryzują. Nie myj włosów – tłuste nie będą elektryzowały się wcale.
  • Dla minimalistów:
    elektryzują się tylko włosy. Pozbądź się ich! Problem zniknie, jak ręką odjął.