Mroźny wiatr, ujemne temperatury, opady śniegu i deszczu…te zjawiska pogodowe towarzyszą nam zimą. Niestety właśnie o tej porze roku nasze włosy są najbardziej narażone na działanie czynników zewnętrznych. Jak pielęgnować je zimą, aby wiosną móc cieszyć się pięknymi i zdrowymi włosami? Oto kilka rad!

Aby chronić włosy zimą przede wszystkim załóż czapkę!

Przy wyborze czapki warto natomiast zwracać uwagę nie tylko na aspekt wizualny, ale i na to, z jakich materiałów jest zrobiona. Im bardziej naturalna, tym lepiej dla naszych włosów. Proponujemy wziąć pod uwagę wełnę, kaszmir, lub bawełnę. Dzięki wyborowi oddychających materiałów, nasze włosy będą miały dostęp do powietrza jednocześnie będąc odizolowanym od zimna. Ważne jest również aspekt chowania włosów pod czapkę czy kurtkę, ponieważ te wystające mogą zamarznąć, a to łatwa droga do przesuszenia. Oprócz tego są także narażone na uszkodzenia i wyrywanie np.: poprzez kontakt z suwakiem kurtki. Faktem jest to, że pod czapką mogą się nieco szybciej przetłuszczać, ale lepsze to niż osłabione przez mróz cebulki włosów i późniejsze wypadanie, prawda?

Suche, zimowe powietrze

Przez włączone ogrzewanie, powietrze jest bardziej suche niż zwykle, a wilgoć w pomieszczeniach w których przebywamy jest mniejsza. Wietrzenie ma wiele plusów, a jednym z nich jest właśnie ochrona włosów. Można rozważyć kupno nawilżacza powietrza, albo skorzystać z bardziej budżetowej opcji, czyli kładzenia ręczników na kaloryferze. W miarę możliwości dobrze jest zrezygnować z prostowania czy suszenia włosów. Czynności te mają negatywny wpływ na strukturę włosów ogólnie, jednak ciepły nawiew w połączeniu z mroźnym powietrzem jest dla włosów szczególnie niebezpiecznym połączeniem. Jeśli musisz korzystać z tych dwóch urządzeń korzystaj z zimnego nawiewu podczas suszenia i nie nastawiaj prostownicy bądź lokówki na maksymalną temperaturę.

Nawilżone włosy = ochronione włosy

Zimowa pielęgnacja powinna skupić się przede wszystkim nad zadbaniem o nawilżenie włosów. Pamiętaj o stosowaniu olejku do końcówek włosów. Najlepiej robić to regularnie, po każdym myciu włosów. Przykładem takich olejków jest seria Isana dostępna w Rossmannie. Warto zafundować swoim włosom maskę nawilżającą minimum raz w tygodniu. Dzięki temu uzyskają one regenerację po ciężkim tygodniu. Takich masek jest mnóstwo na rynku i z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Wybierając zwróć uwagę przede wszystkim na skład. Taka maska powinna składać się przede wszystkim z emolientów, które odpowiedzialne są między innymi za ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. W skład emolientów wchodzą różne oleje, keratyna, pochodne parafiny. Pamiętaj, ze jako maskę możesz użyć swojej ulubione odzywki – wystarczy, że potrzymasz ją dłużej na włosach.

Jedząc kiszonki chronisz włosy!

Zadbaj o siebie od wewnątrz. Pomimo gorszego dostępu do świeżych warzyw i owoców, nie rezygnuj z nich. Zima to dobry czas na jedzenie kiszonek, które są bombą witaminową. Dzięki zawartości składników mineralnych i witamin K, A, C, E nie tylko poprawiają wygląd włosów, ale także wzmacniają je. W okresie zimowym warto suplementować witaminę D, która odgrywa dużą rolę w produkcji nowych mieszków włosowych, a także reguluje pracę gruczołów łojowych skóry głowy.