Codzienne malowanie brwi może być męczące. Jeśli chcesz zyskać trochę czasu każdego poranka, a nie stać cię na makijaż permanentny, możesz zapewnić sobie piękne brwi na minimum 2 tygodnie dzięki hennie. Sprawdź, jak przyciemnić brwi henną w domu. To proste!

Henna już od wielu wieków znana jest w krajach bliskowschodnich. Tam hennę wykonuje się regularnie i jest to jeden z popularniejszych, wpisanych w tradycję zabiegów upiększających. Co jest takiego w hennie, że dziś przeżywa swój renesans i jest bardzo chętnie wykorzystywana również na Zachodzie?

HENNA BRWI – ZALETY

Największy plus zastosowania henny na brwi to uzyskanie trwałego koloru. Dobrze nałożona henna zabarwia włoski oraz skórę pomiędzy nimi semipermanentnie. To oznacza, że efekt utrzymuje się od 2 do 4 tygodni. Przez ten czas nie trzeba przyciemniać i zagęszczać brwi innymi metodami.

Mało kto wie, że naturalna henna ma też inne zalety:

  • jest bogata w wapń, magnez, potas, cynk, żelazo i miedź;
  • nadaje skórze przyjemną miękkość;
  • regularnie stosowana odżywia i wzmacnia brwi;
  • ochrania delikatne włoski przed czynnikami szkodliwymi.

O tym pamiętaj! Wszystkie wymienione wyżej właściwości dotyczą wyłącznie naturalnej henny tj. sproszkowanych liści lawsonii. Większość dostępnych w drogeriach henn do brwi to mieszanki chemiczne, a nie naturalne i mogę brwiom szkodzić, zamiast je odżywiać i wzmacniać.

PRZYGOTOWANIE HENNY DO BRWI

Zanim zaczniemy malowanie brwi henną, potrzebujemy kosmetyku o odpowiedniej konsystencji. Opcje mamy dwie i każda z nich wymaga innego przygotowania, dlatego warto wcześniej zastanowić się, jaką hennę będziemy nakładać na swoje brwi. Naturalną czy syntetyczną?

  1. Henna naturalna – zielonkawy proszek uzyskany z liści lawsonii uzyskuje właściwości barwiące dopiero po wymieszaniu z sokiem z cytryny. Konieczna jest też odpowiednia ilość wody, dzięki której możemy kontrolować konsystencję. Dodatek olejków eterycznych nadaje hennie piękny zapach, a odrobina cukru pozwoli kontrolować konsystencję mieszanki, aby była bardziej lepka i nie spływała po nałożeniu na brwi. Przygotowanie naturalnej henny jest trudne.
  2. Henna syntetyczna – wymieszanie specjalnej, ciemnej pasty z odpowiednią ilością wody utlenionej to prostszy sposób przygotowania henny. Gotowy kosmetyk do farbowania brwi zawiera idealne proporcje składników, a na opakowaniu znajdziemy dokładną instrukcję, jak przygotować hennę.

Dopiero gdy mamy gotową mieszankę, możemy przystąpić do farbowania brwi henną. Czy to trudne? Nie, jeśli wiemy, co robić krok po kroku.

HENNA BRWI – KROK PO KROKU

1. Zrób demakijaż

Przed nałożeniem henny na brwi konieczne jest zrobienie dokładnego demakijażu. Do oczyszczania warto użyć delikatnego płynu micelarnego, bo wszystkie kosmetyki na bazie olejów mogą później utrudniać hennie działanie. Skóra przed nałożeniem henny musi być oczyszczona i osuszona.

2. Zabezpiecz skórę wokół

Kolejny krok po nałożenie niewielkiej ilości tłustego kremu na skórę wokół brwi, której nie chcemy zafarbować henną. Wówczas, nawet jeśli niechcący wyjedziemy poza kontur brwi, pigment nie dostanie się do skóry i unikniemy brzydkiej plamy.

3. Nałóż hennę na brwi

Najważniejszy etap to nakładanie przygotowanej wcześniej henny na brwi. Wiele produktów wyposażonych jest w plastikowe łopatki, które mają to ułatwiać. O wiele lepiej sprawdzi się jednak skośny pędzelek. Jak nakładać hennę? Należy pokryć nią cały łuk brwiowy tak, aby gęsta i niespływająca henna wyznaczyła jego piękny kształt. Należy pamiętać, aby krawędzie były precyzyjnie zaznaczone.

4. Poczekaj, aż zadziała

Ile trzeba trzymać hennę na brwiach? W zależności od produktu czas potrzebny do zafarbowania może być różny, dlatego warto kierować się tym, co jest rozpisane na opakowaniu. W zależności od tego, jak wyrazistego efektu oczekujemy, może to być od 2 do 10 minut. Raczej nie powinno się przekraczać tego czasu, bo brwi mogą być za ciemne i przerysowane.

5. Zmyj hennę z brwi

Jak najlepiej zmywać hennę z brwi? Nie powinno się używać do tego płynów do demakijażu, aby nie zniszczyć efektów. Zaleca się zmywane henny wacikiem nawilżonym ciepłą wodą. Ewentualnie, jeśli henna nie chce łatwo schodzić z brwi, można użyć wody z dodatkiem mydła.