koloryzacja włosów

Cześć, 

to ma być szybki poradnik, więc szybkie pytanie na początek: czy farbujecie włosy i w jaki sposób robicie to najczęściej?

Kobiety dzielą się na kilka grup – te, które co sezon mają inny kolor włosów, te farbujące regularnie na wybrany odcień oraz te, które po farbę sięgają bardzo rzadko lub w ogóle. Osobiście zaliczam się do tej drugiej grupy, bo farbuję w regularnych odstępach czasu i raczej na mój ulubiony kolor.

Dziś opowiem wam o tym, jakie są najczęstsze błędy podczas koloryzacji włosów. Sama mam na koncie kilka przewinień, bo zanim odkryłam odpowiednią metodę, testowałam różne sposoby farbowania włosów. I nie zawsze była to dobra metoda.

Zapraszam bardzo serdecznie na wpis!

JAK FARBOWAĆ WŁOSY?

Styliści podkreślają, że najważniejsze jest, żeby włosy farbować świadomie. Myślę, że można to spokojnie porównać do świadomego wybierania kosmetyków – nie zawsze to, co chciałybyśmy kupić, jest dobre dla naszej skóry. I tak samo z kolorem włosów – nie zawsze ten, który chciałybyśmy wybrać, będzie pasował do nas.

Koloryzacja musi być dobra odpowiednio do naszej urody, bo największym przewinieniem jest uleganie trendom bez zastanowienia się nad efektem. Kiedy zapanuje chwilowa moda na ognistą rudość, zanim sięgniemy po farbę, zastanówmy się… czy rudy nam w ogóle pasuje? Pamiętajcie, że rudości są dziesiątki i warto odnaleźć odcień odpowiedni dla siebie, zamiast bez wahania sięgać po ten najlepiej się sprzedający.

SAMODZIELNIE CZY W SALONIE?

To teraz kilka słów o największej kontrowersji, jaka jest wokół tego tematu. Czy można farbować włosy samodzielnie, czy to jednak zadanie, które powinniśmy zostawić profesjonalistom?

Moim zdaniem każdy kij ma dwa końce i warto być świadomym.

  • Farbowanie włosów u fryzjera to przeważnie bezpieczniejsza opcja, bo specjalista raczej nie zrobi nam krzywdy (chyba że tylko nazywa się fryzjerem, a nie ma zbyt wielu umiejętności). Z salonu powinniśmy wyjść z dobrze dobranym kolorem, dobrze przeprowadzoną koloryzacją i odżywionymi włosami. Niestety regularne farbowanie włosów u fryzjera jest bardzo czasochłonne i kosztowne. To największa wada.
  • Farbowanie włosów w domu to z kolei opcja dla naprawdę odważnych i pewnych swoich umiejętności osób. Jeśli nie umiemy farbować i dobierać produktów, możemy zniszczyć sobie włosy i zrobić koloryzację, której efekty raczej nie dodadzą nam uroku. Oczywiście to da się zrobić dobrze, ale potrzeba praktyki. Wówczas jest to opcja tańsza niż wizyta w salonie.

Jeśli chcecie pokusić się o samodzielne farbowanie włosów, musicie wiedzieć, jakie są najpopularniejsze błędy w koloryzacji włosów.

BŁĘDY PODCZAS KOLORYZACJI WŁOSÓW

Oto najczęstsze błędy podczas koloryzacji włosów, które najczęściej popełniają niedoświadczone osoby, które decydują się na samodzielną koloryzację. Choć, musicie wiedzieć, że takie błędy podczas koloryzacji zdarzają się też… w salonach fryzjerskich.

  1. Brak próby uczuleniowej – farby do włosów mają to do siebie, że są przepełnione chemią, która niestety może powodować uczulenie; dlatego przed samą koloryzacją trzeba koniecznie zrobić próbę uczuleniową np. w zgięciu łokcia. Wystarczy 15 minut, żeby ocenić, czy ten produkt jest dla nas.
  2. Źle dobrany kolor – to najczęstszy błąd podczas koloryzacji włosów, ponieważ mało kto zastanawia się nad tym, jaki odcień mu pasuje, a już w ogóle nie myślimy o tym, jakie farby użyć, żeby np. uzyskać odpowiedni odcień na włosach naturalnych lub poprzednim farbowaniu.
  3. Nieprzestrzeganie czasu – koloryzacja to zabieg, w którym tak naprawdę liczą się sekundy; zbyt wcześnie rozrobiona farba zdąży się utlenić przed nałożeniem na włosy, zmieni swój kolor i właściwości; za długie lub za krótkie trzymanie farby na włosach też wpływa niekorzystnie na efekty.
  4. Koloryzacja zniszczonych włosów – to błąd, który bardzo często kończy się tym, że stan włosów pogarsza się jeszcze bardziej, a efekt po farbowaniu nie jest zadowalający; zapamiętajcie, że farbę można nakładać tylko na zdrowe i mocne włosy, chyba że farbowanie łączymy z tzw. olaplexem, czyli zabiegiem odbudowującym włosy.
  5. Za dużo farby – na koniec równie popularny błąd podczas koloryzacji, który ja też popełniałam, czyli nadmiar produktu do koloryzacji; nie zawsze więcej znaczy lepiej, bo w przypadku farbowania nadmiar produktu niekorzystnie wpływa na efekty.

I to chyba tyle ode mnie w kwestii koloryzacji. Sami zdecydujcie, czy czujecie się na siłach na farbowanie włosów w domu, czy jednak wolicie oddać się w ręce profesjonalnego stylisty.

Buziaki! 🙂