Jeżeli włosy wypadają w nadmiernej ilości, jest to sygnał, że z naszym organizmem dzieje się coś nie tak, jak powinno. Co zrobić, żeby włosy nie wypadały?

Dlaczego włosy wypadają? 

Wypadanie włosów jest znakiem, że mają niedobór substancji odżywczych, spowodowanych przez czynniki wewnętrzne, np. nieodpowiednia dieta, w której brak witamin, jak i zewnętrzne, tj. stosowanie rozjaśniaczy, farb, lakierów do włosów. Suszenie gorącym nawiewem, prostowanie, używanie lokówki także ma działanie destrukcyjne dla struktury włosa. Nasze włosy narażone są również na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, jak nieodpowiednie czesanie czy układanie fryzury.

Wypadanie włosów może być także informacją o chorobie, takiej jak niedoczynność tarczycy. Kolejną przyczyną jest stres, zabiegi fryzjerskie, którym poddajemy się zbyt często, nieodpowiednio dobrana antykoncepcja hormonalna. Nadmiar witaminy A również nie działa korzystnie!

W jaki sposób zapobiec nadmiernemu wypadaniu włosów?

Upragniony efekt może przynieść regularne dostarczanie włosom niezbędnych witamin, takich jak A, E, F, cynk, żelazo. Niezbędne jest także wykonanie odpowiednich badań, aby jak najszybciej zdiagnozować przyczynę. Nie wolno bagatelizować tego problemu! Wzmożone wypadanie włosów nie jest normalne, tylko niepokojące. Warto stosować masaż skóry, który poprawi jej ukrwienie.

Nie obędzie się bez odpowiednio zbilansowanej diety. Warto wzbogacić ją w produkty bogate w białko, żelazo i cynk. Nie zapominajmy o witaminach E, B, C i A, które znajdziemy w pieczywie pełnoziarnistym, makaronach, a także owocach cytrusowych.

Najlepiej ograniczyć picie kawy, przestać dostarczać cukier do swojego organizmu, wyeliminować żywność wysoko przetworzoną.

Jak dbać o wypadające włosy?

Częstym problemem jest zła pielęgnacja włosów, co sprzyja ich wypadaniu. Należałoby do minimum ograniczyć suszenie, prostowanie, kręcenie i skazywanie włosów na wysokie temperatury. Zbyt częste farbowanie i związywanie włosów również nie przyniesie pozytywnych skutków. Użyj więc letniej wody i pozostaw włosy, aż wyschną same. Powszechne zawijanie włosów w turban również nie przyniesie oczekiwanego efektu.

Bez odpowiedniej pielęgnacji problem nie zniknie. Najlepszym sposobem będzie zastosowanie specjalistycznych preparatów i szamponów. Dobrze sprawdzą się takie, w których skład wchodzi pokrzywa, rzepa, skrzyp polny. Nie należy zapominać o wcierkach, balsamach i odżywkach do włosów. Odpowiednia suplementacja także poprawi ich kondycję.

Gdy włosy wypadają, olejowanie ich jest wskazane i przyniesie wiele korzyści. Zanim umyjesz włosy, wmasuj olejek w skórę głowy. Przyczyni się to do ich wzmocnienia. Staną się piękniejsze, zdrowsze i bardziej lśniące.