rodzaje filtrów uv

Filtr UV ochroni skórę przed poparzeniem słonecznym, ale nie przed upragnioną opalenizną. Jaki filtr UV wybrać i jakie są rodzaje filtrów UV? Jak stosować filtr UV i dlaczego należy go stosować?

Jaki filtr UV wybrać?

Wybór filtra UV zależy od rodzaju promieniowania, przed którym ma za zadanie chronić. Naukowcy wyróżnili trzy rodzaje promieniowania słonecznego: UVA, UVB i UVC. Promienie UVA penetrują skórę najgłębiej – docierają nawet do tkanki podskórnej. Bardzo szybko niszczą włókna kolagenu i elastyny oraz działają rakotwórczo. Właściwości kancerogenne mają także promienie UVB. Dochodzą do skóry właściwej. Powodują poparzenia słoneczne, a także uszkadzają komórki naskórka i DNA oraz białka komórkowe. Przyspieszają starzenie się skóry, a także sprzyjają rozwojowi nowotworów oraz zwyrodnieniom rogówki i siatkówki. Najgroźniejsze dla zdrowia i życia są promienie UVC, ale w całości pochłania je warstwa ozonowa i dzięki temu nie docierają do powierzchni Ziemi.

Krem, który zabierzemy na urlop, musi nas chronić przed promieniami UVA i UVB. Preparaty chroniące przed promieniowaniem UVA mają na opakowaniach oznaczenia PPD (Persistent Pigmentation Darkening) lub IPD (Immediate Pigmentation Darkening) albo informację, że kosmetyk posiada taki filtr, a filtry zabezpieczające przed UVB – skrót SPF (Sun Protective Factor). Przy nim jest umieszczana liczba, która określa wysokość filtra. Poziom ochrony przed promieniami UVA trudno zmierzyć, dlatego ujednolicona skala wartości nie istnieje (w preparatach dobrej jakości rośnie wraz z filtrem UVB).

Rodzaje filtrów UV

Dwa najważniejsze filtry UV to filtry mineralne i chemiczne. Filtry mineralne, czyli kremy z filtrami mineralnymi, takimi jak dwutlenek cynku lub dwutlenek tytanu, zawierają sproszkowane minerały. Tworzą na skórze tak zwaną lustrzaną barierę, która odbija promienie słoneczne. Filtry mineralne nie wnikają w skórę, dlatego są bezpieczne nawet dla niemowląt. Z kolei filtry chemiczne, czyli kremy z filtrami chemicznymi, na przykład z oxybenzonem lub mexorylem, wnikają w głąb skóry i tam pochłaniają energię światła słonecznego.

Jak stosować filtr UV?

Krem z filtrem należy nakładać dwadzieścia minut przed ekspozycją na słońce oraz powtarzać aplikację co dwie, trzy godziny i każdorazowo po wyjściu z wody. Od tego obowiązku nie zwalnia nas nawet wybór kremu wodoodpornego.

Nie wolno zapominać o dłoniach, które są stale wystawione na promieniowanie, a bez odpowiedniej ochrony szybko się starzeją i pokrywają plamami. Zabezpieczenia wymagają także usta, dlatego należy je smarować pomadką z filtrem. O czym jeszcze warto pamiętać? O okularach przeciwsłonecznych, przewiewnym kapeluszu i unikaniu słońca między godziną 11.00 a 16.00.

Dlaczego należy stosować filtr UV?

Zażywanie lekarstw uwrażliwiających na słońce lub stosowanie kosmetyków o takich właściwościach wymaga jeszcze większej ochrony przeciwsłonecznej. Należy ją zapewnić skórze, aby nie doprowadzić do reakcji fototoksycznej. Jej objawy, to znaczy zaczerwienienie, obrzęk i pęcherze, można zaobserwować zaraz po pierwszej ekspozycji na słońce lub kilka godzin później. Gdy te zmiany znikną, na skórze pozostają przebarwienia, które trudno usunąć.

Wśród lekarstw i kosmetyków uwrażliwiających na słońce znajdują się niektóre antybiotyki i sulfonamidy oraz środki nasenne, moczopędne, hormonalne, przeciwbólowe, przeciwgrzybicze i przeciwtrądzikowe. Osoby, które je przyjmują, muszą używać tak zwanych „sun blockerów‟, czyli kremów zapewniających prawie stuprocentową ochronę.

Wrażliwość na słońce zwiększają także zioła, na przykład dziurawiec, pietruszka, seler i mniszek lekarski. Zaskakuje fakt, że wcale nie trzeba pić naparu ‒ wystarczy zetknąć się z tymi ziołami na przykład podczas pracy w ogrodzie. Podobne właściwości mają zawarte w perfumach i dezodorantach substancje zapachowe, olejki eteryczne, barwniki i alkohol.