Koenzym Q10 jest wytwarzany przez organizm, ale z upływem lat jego produkcja spada, co skutkuje starzeniem się skóry. Na szczęście, te niedobory można wyrównać odpowiednią pielęgnacją i dietą. Gdzie się znajduje koenzym Q10 i jakie pełni funkcje? Dla kogo jest przeznaczony? Jakie są jego właściwości kosmetyczne i jakie ma zastosowanie?
Koenzym Q10 ‒ gdzie się znajduje i jakie pełni funkcje?
Koenzym Q10 znajduje się głównie w mitochondriach, w których stanowi część składową łańcucha oddechowego odpowiedzialnego za przemiany energetyczne komórki. Pełni następujące funkcje:
- uczestniczy w procesie oddychania komórkowego, które zapewnia tkankom i narządom prawidłowe funkcjonowanie;
- stymuluje produkcję tokoferolu, czyli witaminy E;
- pobudza produkcję i regenerację komórek oraz opóźnia procesy ich starzenia się i obumierania. Razem z witaminą E uniemożliwia produkcję enzymu odpowiedzialnego za niepożądany proces rozkładu kolagenu w skórze;
- dostarcza komórkom skóry energii do regeneracji, przyspiesza gojenie się ran, chroni skórę przed niedotlenieniem i poprawia jej metabolizm;
- chroni cerę przed działaniem szkodliwych czynników, czyli wolnych rodników, niekorzystnych warunków atmosferycznych i promieniowania słonecznego;
- zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz przywraca cerze gładkość i jędrność. Przyspiesza odbudowę naskórka poprzez stymulowanie procesu podziału komórek skóry i zapobiega utracie kwasu hialuronowego, który zapewnia cerze nawodnienie;
- chroni organizm przed schorzeniami serca i układu krążenia, łagodzi stany zapalne oraz podnosi naturalną odporność.
Koenzym Q10 – dla kogo?
Młode osoby często zastanawiają się, kiedy powinny zacząć stosować kosmetyki anti-age. Zazwyczaj decydują się na to dopiero w okolicach 30. roku życia, tymczasem walkę ze starzeniem skóry należy zacząć dużo wcześniej (w myśl zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć). Najwyższe stężenie koenzymu Q10 w organizmie człowieka odnotowuje się między 19. a 21. rokiem życia. Po tym czasie intensywność jego produkcji w komórkach zaczyna słabnąć, a w wieku 40 lat jego zasoby mogą zmniejszyć się nawet o 25 procent.
Ubytek koenzymu Q10 jest tym większy, im bardziej narażamy organizm na stres, choroby, niewłaściwą dietę lub ekspozycję na trudne warunki atmosferyczne. Niedobór koenzymu Q10 objawia się między innymi zmęczeniem i pogorszeniem kondycji skóry. Aby zapobiec negatywnym skutkom tego procesu, należy zadbać o obecność koenzymu Q10 w codziennej pielęgnacji i dziennym jadłospisie.
Koenzym Q10 ‒ właściwości i zastosowanie kosmetyczne
Koenzym Q10 jako składnik kosmetyków najczęściej jest pozyskiwany z roślin, takich jak liście tytoniu lub algi. Po ekstrakcji ma postać drobnego, intensywnie pomarańczowego proszku. Producenci kosmetyków dodają go głównie do kremów i serów o działaniu odmładzającym, przeciwstarzeniowym i antyoksydacyjnym, a także do regenerujących balsamów do ciała. Można go kupić w postaci półproduktu i na jego bazie stworzyć własne kosmetyki dostosowane do indywidualnych potrzeb skóry.
Koenzym w kosmetykach często występuje wraz z kwasem hialuronowym, kolagenem, elastyną i naturalnymi olejkami. Ponieważ jest bardzo łagodny, może być stosowany przez osoby z cerą wrażliwą, a nawet atopową. Co ciekawe, koenzym Q10 wykorzystuje się w kosmetykach od niedawna. Mimo że jego rola w procesach komórkowych została udowodniona już w latach 60. XX wieku, dopiero w 1999 roku niemieccy naukowcy wykazali, że systematyczne używanie preparatów z koenzymem Q10 niweluje zmarszczki mimiczne. Kilka lat później potwierdzono, że jego działanie zapobiega procesom fotostarzenia skóry, czyli niszczeniu się naskórka oraz powstawaniu zmarszczek na skutek ekspozycji na promieniowanie słoneczne UVA i UVB.
Wprowadzenie do rutyny pielęgnacyjnej koenzymu Q10 poprawi kondycję i wygląd skóry, ponieważ ochroni przed wolnymi rodnikami, zanieczyszczeniami i działaniem promieni UV oraz pobudzi proces regeneracji naskórka. W efekcie twarz będzie widocznie odmłodzona, zmarszczki zostaną wygładzone, skóra stanie się bardziej nawilżona i jędrna, a jej koloryt ‒ wyrównany. Koenzym Q10 stosowany na szyję napnie jej mięśnie, a tym samym zapobiegnie obwisaniu skóry, z kolei w roli serum lub płatków pod oczy zniweluje oznaki zmęczenia, takie jak cienie i opuchlizna.
Dodaj komentarz