jak dbać o skórę twarzy?

Czy na pewno wiesz, jak prawidłowo pielęgnować skórę twarzy? Bo musisz wiedzieć, że kosmetyki, nawet te hipoalergiczne, mogą podrażniać i pogarszać kondycję cery. Sprawdź, jakich składników unikać, a jakie produkty stosować codziennie.

Po pierwsze, unikaj kosmetyków z parafiną

Parafina, wazelina, olejki mineralne, płynna parafina to substancje, które mogą (choć nie muszą) zaszkodzić twojej skórze. Mimo, że mają właściwości nawilżające i ochronne, to działają komedogennie. Co to oznacza? Powodują powstawanie pryszczy, zaskórników i wągrów, blokują ujścia mieszków włosowych, podrażniają. Parafina i substancje zbliżone do niej pod względem konsystencji lub działania są bardzo często wykorzystywane w produkcji kosmetyków. Znajdziesz je w kremach, mleczkach, balsamach.

Po drugie, oczyszczaj twarz wodą

Nawilżanie i oczyszczanie skóry jest bardzo ważne. Nawet nie wiesz, jak bardzo pomoże ci woda, niegazowana lub przegotowana. Do wieczornej pielęgnacji twarzy używaj pianek lub emulsji, które z łatwością zmyjesz ciepłą wodą. Rankiem natomiast możesz zrezygnować z takiego mocnego oczyszczania cery. Wystarczy ci owocowy tonik, hydrolat lub mgiełka.

Po trzecie, detergentom powiedz nie

Detergenty, czyli substancje silnie oczyszczające i wysuszające znajdują się w składzie wielu kosmetyków myjących. Zaliczamy do nich między innymi: SLS, SLES, niektóre alkohole. Jeżeli po porannym lub wieczornym myciu twarzy zauważysz suche skórki lub odczujesz szczypanie i swędzenie, to z pewnością podrażnił cię detergent. Co zrobić? Natychmiast zmień kosmetyk na łagodniejszy, przeznaczony do pielęgnacji skóry wrażliwej.

Po czwarte, krem pod oczy

Pielęgnacja skóry wokół oczu jest bardzo ważna. Jeżeli masz worki i cienie pod oczami, skóra powiek jest sucha, a w zewnętrznych kącikach pojawiły się kurze łapki, to najwyższy czas sięgnąć po krem pod oczy. Kosmetyk powinien zawierać składniki nawilżające, chłodzące i łagodzące. Oklepując skórę wokół oczu opuszkami palców, poprawiasz jej ukrwienie i ujędrniasz.

Po piąte, dokładny demakijaż

Jeżeli nie zmyjesz wszystkich kosmetyków, to w niedługim czasie nabawisz się poważnych problemów skórnych. Spanie w makijażu powoduje trądzik, zaskórniki, podrażnienia i brudzi pościel, w której namnażają się bakterie pogarszające stan cery. Ponadto demakijaż to jeden z etapów wieczornej pielęgnacji skóry. Czysta skóra o wiele lepiej i szybciej wchłonie składniki odżywcze zawarte w kosmetykach.