złoto w pielęgnacji

We współcześnie stosowanych kosmetykach można znaleźć naprawdę różne (z pozoru dziwne) składniki. Jednym z nich jest złoto. Jak działa i czy warto stosować kosmetyki z takim luksusowym dodatkiem?

Złota może być biżuteria, ale również… kosmetyki! Wraca moda na produkty do pielęgnacji (kremy, maski, peelingi) wzbogacane w złoto. Czy jest w tym jakiś głębszy sens? Dowiedz się więcej na temat tego, jak działają kosmetyki ze złotem i czy ich stosowanie się opłaca.

Lecznicze właściwości złota

O tym, jak działa złoto, wiedzieli już w starożytności. Kleopatra stosowała podobno okłady ze złota, aby zatrzymać młodość swojej skóry i nadać jej blask, a w starożytnej medycynie chińskiej wykorzystywano lecznicze właściwości złota. Dziś wracamy do takich składników i na nowo odkrywamy, jak działają na naszą zmęczoną i przeciążoną skórę.

Właściwości złota, które pozwalają wykorzystać je w kosmetyce:

  • jest biozgodne z ludzkim organizmem, więc nie podrażnia i w większości przypadków nie uczula;
  • działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, więc jest odpowiednie do pielęgnacji cer problematycznych;
  • potrafi hamować wydzielanie histaminy, dzięki czemu może zmniejszać alergie i przywracać skórze równowagę.

Złoto w kosmetyce

Nie od początku złoto znalazło swoje zastosowanie w kosmetyce. Wielkość jego cząsteczek nie pozwalała na łatwe zastosowanie go w pielęgnacji – dopiero lata badań i wykorzystanie nowoczesnych procesów mikronizacji sprawiło, że cząsteczki nanozłota trafiły do produktów, których używamy. Najczęściej jest to złoto koloidalne, czyli zawiesina złota w wodzie.

W czym dokładnie możemy znaleźć złoto? Producenci bardzo chętnie dodają drobinki 24-karatowego złota do kremów odmładzających, maseczek, peelingów albo rozświetlających balsamów do ciała. Można je znaleźć też w różnego rodzaju serum do twarzy, rzadziej w produktach do włosów.

Luksusowa pielęgnacja

Złoto jako składnik kosmetyków jest bardzo popularne także w salonach SPA, w których często stosuje się bardzo drogie, profesjonalne i zaawansowane technologicznie formuły. Takie specjalistyczne koktajle odżywcze ze złotem działają o wiele silniej niż kosmetyki z niewielką ilością złota, które kupimy w drogerii. Kosmetyczki bardzo często wykorzystują do zabiegów także złoto w formie nierozpuszczonej w produkcie, np. jako złote płatki, które nakładane są bezpośrednio na twarz.

Złoto. Jak działa na skórę?

Jeśli jeszcze nie wiesz, jaki wpływ na skórę może mieć stosowanie kosmetyków ze złotem, poznaj te dziesięć najważniejszych właściwości złota, które warunkują jego działanie.

  1. Eliminuje bakterie, które mogą powodować trądzik.
  2. Działa przeciwzapalnie i łagodząco.
  3. Poprawia poziom nawilżenia.
  4. Stymuluje syntezę kolagenu, czyli uelastycznia.
  5. Odżywia szarą i zmęczoną cerę.
  6. Zapobiega przedwczesnym oznakom starzenia.
  7. Tworzy delikatny ochronny film.
  8. Rozjaśnia, rozświetla i ujednolica koloryt.
  9. Reguluje nadmierne wydzielanie sebum.
  10. Wspomaga detoksykację i oczyszcza skórę.

Złoto na włosy. Czy też można je stosować?

Można, ale ma mniej cennych właściwości, niż gdy zastosujemy je w pielęgnacji skóry. Przede wszystkim kosmetyki ze złotem do pielęgnacji włosów polecane są tylko włosom cienkich, kruchym, delikatnym i matowym – mają wspomagać ich regenerację, wzmacniać i przede wszystkim rozświetlać. Złoto nie ma tutaj jednak aż takiego silnego działania, żeby mogło przebić pod względem pielęgnacji np. olejki, więc głównie znajdziemy je w kosmetykach do stylizacji.