zmarszczki na szyi

Coraz więcej osób spędza praktycznie całe dnie na wpatrywaniu się w ekrany smartfonów. Ma to wpływ nie tylko na zdrowie kręgosłupa, oczy i jakość snu, lecz także na urodę. Czy wiesz, że smartfony przyczyniają się do powstawania i pogłębiania się zmarszczek na szyi? Sprawdź, czy ciebie też dotknął efekt tech neck.

Smartfon równa się zmarszczki

Efekt tech neck to problem młodego pokolenia, które nie rozstaje się ze smartfonem. Powstał nawet termin określający takich ludzi: face down generaion (pokolenie pochylonych twarzy). Wystarczy, że rozejrzysz się wokół siebie, a z pewnością dostrzeżesz bardzo wiele osób, które nieustannie patrzą w ekran urządzenia. Czym więc jest tech neck? Dosłowne tłumaczenie brzmi technologiczna szyja i oznacza skutek uboczny nadużywania nowych technologii.

Tech neck a nasz wygląd

Efekt tech neck wiąże się z długotrwałym wpatrywaniem się w różne urządzenia mobilne. Wynika z powtarzalnych ruchów i pozycji głowy, a objawia się przedwczesnymi zmarszczkami poprzecznymi na szyi i podwójnym podbródkiem. Skóra na szyi jest bardzo podatna na niedoskonałości – jest delikatna, cienka i zawiera małe ilości kolagenu. A to właśnie ten składnik odpowiada za jędrność i młody wygląd skóry.

Indycza szyja czy szyja łabędzia?

Wbrew pozorom tech neck to poważny problem, ale większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy. Wiele młodych osób nie wie, jak bardzo naraża się na problem przedwczesnych zmarszczek i drugiego podbródka. Dasz wiarę, że w przypadku długotrwałego korzystania ze smartfona może utworzyć ci się tzw. indycza szyja, czyli defekt skóry charakterystyczny dla osób starszych lub totalnie zaniedbujących pielęgnację?

Tech neck – sposoby pielęgnacji i zapobiegania

  1. Odpowiednia pielęgnacja – polega na stosowaniu nawilżających i ujędrniających kremów przeznaczonych do skóry szyi i dekoltu. Takie kosmetyki należy wklepać w żuchwę, szyję i cały dekolt. Przydadzą się również peelingi i maski, które dopełnią pielęgnację.
  2. Masaż – możesz wykonać go już podczas nakładania kremów. Pamiętaj, żeby masaż zaczynać od podstawy szyi, a kończyć na linii żuchwy. Równie dobrze możesz zastosować gadżety do masażu (np. wałki jadeitowe lub rollery z krótkimi igłami).
  3. Dobre nawyki – ogranicz częstotliwość korzystania z urządzeń elektronicznych lub przynajmniej rób dłuższe przerwy w trakcie ich obsługi. Zmieniaj kąt patrzenia w ekran, trzymaj smartfon naprzeciwko twarzy i na wysokości wzroku. Szyja powinna być lekko uniesiona, a głowa znajdować się w neutralnej pozycji.
  4. Pomocne gadżety – aby zminimalizować negatywne skutki korzystania ze smartfona lub innych urządzeń elektronicznych, warto zadbać o prawidłową postawę. Pomoże ci w tym wygodny fotel z regulowanymi podłokietnikami, oparciem głowy i siedziskiem. Przyda się również uchwyt na tablet, co przełoży się na wygodniejszą pozycję podczas czytania lub oglądania tekstów.
  5. Zabiegi medycyny estetycznej – z tych skorzystaj w ostateczności. Jeżeli pozostałe sposoby zawiodły, to zabiegi ujędrniające i poprawiające produkcję kolagenu powinny przynieść oczekiwane efekty. Są o tyle ważne, że po 25 roku życia w skórze ilość kolagenu i elastyny spada.