laminowanie włosów

Laminowanie włosów bywa uważane za ostatnią deskę ratunku dla włosów zniszczonych, na przykład koloryzacją lub innymi silnymi zabiegami, i matowych. Preparaty stosowane podczas laminowania tworzą na włosach trwałą osłonę. Osłona jest na tyle mocna, że sprawia, iż rozchylone łuski natychmiast się domykają, a włosy od razu wyglądają na zdrowsze i mocniejsze, oraz na tyle delikatna, że pozostawia je miękkie i przyjemne w dotyku. Na czym polega laminowanie włosów w domu i jakie daje efekty? Zanim przedstawimy przepis na domowe laminowanie włosów, wyjaśnimy, na czym polega laminowanie włosów w salonie fryzjerskim i jakie daje efekty.

Na czym polega laminowanie włosów w domu?

Włosy można laminować domowym sposobem. Domowa metoda laminowania włosów jest promowana na portalach społecznościowych, ale krytykowana przez profesjonalnych fryzjerów ze względu na ryzyko uszkodzenia włosów. Aby przeprowadzić samodzielne laminowanie włosów, wystarczy niewielka ilość żelatyny spożywczej, miseczka z ciepłą wodą, czepek foliowy, ręcznik i odżywka do włosów z dodatkiem olejków lub emolientów.

Laminowanie włosów w domu ‒ efekty

Efekty są widoczne jedynie do następnego mycia. Żelatynę należy dokładnie spłukiwać, ponieważ na suchych włosach jej resztki będą wyglądały jak łupież. Niestety, laminowanie włosów w domu może sprawić, że po pewnym czasie staną się matowe i suche oraz zaczną się puszyć.

Na czym polega laminowanie włosów w salonie fryzjerskim?

Laminowanie włosów jest wykonywane w wielu salonach fryzjerskich i trwa od 45 do 60 minut. O jego cenie decyduje wiele czynników, między innymi renoma i lokalizacja salonu, doświadczenie fryzjera oraz długość włosów. Zabieg jest przeznaczony dla włosów prostych i kręconych oraz naturalnych i farbowanych.

Laminowanie włosów w salonie wymaga zastosowania preparatów zawierających nierozpuszczalne w wodzie białka fibrylarne i zamykających łuski włosa na całej długości. Białka fibrylarne są produkowane przez keratynocyty, które wnikają w strukturę włosa, wypełniają ją i odbudowują włosy od zewnątrz.

Laminowanie włosów w salonie fryzjerskim ‒ efekty

Laminowanie w salonie daje najlepsze efekty na włosach zniszczonych lub kręconych, ponieważ już po pierwszym zabiegu stają się wyraźnie gładsze i takie pozostają nawet przez trzy miesiące.

Przepis na domowe laminowanie włosów

Aby samodzielnie przeprowadzić zabieg laminowania, należy rozpuścić łyżkę żelatyny w trzech łyżkach gorącej (ale nie wrzącej) wody i dokładnie wymieszać. Gdy mikstura nabierze konsystencji rzadkiego żelu, dodajemy do niej łyżkę odżywki do włosów i ponownie mieszamy. Następnie rozprowadzamy mieszankę na suchych włosach ‒ równomiernie, pasmo po paśmie ‒ nakładamy czepek i owijamy ręcznikiem. Już po chwili włosy będą bardzo sztywne, ale nie należy się tym przejmować. Po upływie 45 minut dokładnie je spłukujemy; dzięki temu staną się gładkie i miękkie.

Warto spłukiwać mieszankę chłodną wodą, ponieważ to pomoże domknąć łuski. Na zakończenie można wysuszyć włosy suszarką, bo żelatyna, która tworzy na nich osłonę, lubi wysokie temperatury. Domowe laminowanie włosów nie powinno być powtarzane częściej niż dwa razy w tygodniu.