odciski na dłoniach

Odciski bardziej kojarzą się nam ze stopami i noszeniem niewygodnego obuwia. Tymczasem te niedoskonałości pojawiają się również na dłoniach. Skąd się biorą i jak sobie z nimi poradzić? Sprawdź skuteczne sposoby na odciski na dłoniach.

Skąd biorą się odciski na dłoniach?

Odciski są reakcją obronną organizmu na duży nacisk na fragment skóry. Te na dłoniach tworzą się w wyniku ciężkiej i długiej pracy fizycznej. Mogą pojawić się także u osób z wrażliwą skórą na dłoniach podczas wykonywania prac domowych. Odciski pojawiają się również w trakcie intensywnego treningu siłowego, np. przy podnoszeniu ciężarów.

Domowe sposoby na odciski na dłoniach

  1. Peelingi – złuszczanie naskórka jest bardzo pomocne w walce z odciskami. W domu możesz przygotować jeden z tych produktów: peeling cukrowy z oliwą z oliwek, peeling owsiankowy, peeling ze zmielonych migdałów.
  2. Kąpiele zmiękczające – dłonie namocz w ciepłej wodzie z solą zmiękczającą lub z płatkami owsianymi przez około 15 minut.
  3. Okłady – zrobione z torebki zielonej herbaty na zrogowaciałą skórę lub z owsianki złagodzą i zmiękczą skórę.

Kosmetyki do pielęgnacji skóry dłoni

Jeżeli masz odciski na dłoniach, to możesz zastosować kosmetyki z następującymi składnikami:

  • witamina A – odżywia, regeneruje i pobudza skórę. Przywraca jędrność i elastyczność, pomaga zwłaszcza w zimie;
  • lanolina – jako emolient zatrzymuje skórę w organizmie i regeneruje płaszcz hydrolipidowy skóry;
  • mocznik – w niewielkim stężeniu działa zmiękczająco i nawilżająco, odżywczo i regenerująco. W wysokim stężeniu ma silne działanie złuszczające;
  • kozie mleko – dba o naturalne pH skóry, nawilża i wygładza,
  • aloes – działa przeciwzapalnie, zawiera witaminy A, C i E.

Jeśli domowe sposoby i kosmetyki opisane wyżej nie poradzą sobie z odciskami na dłoniach, to warto wypróbować produkty z kwasem salicylowym i mocznikiem w wysokim stężeniu.