olejowanie cery

Gęsty krem nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Dziś coraz częściej zastępujemy go olejkami, które bywają lżejsze, bardziej naturalne i dopasowane do potrzeb naszej skóry. Której olejki do twarzy warto wziąć pod lupę? Odkryj moc olejków w pielęgnacji.

Moda na naturalną pielęgnację trwa. Wcale nie jest chwilowa, co bardzo cieszy, ponieważ zalet takiego rozwiązania jest więcej niż wad. Zwłaszcza delikatna skóra naszej twarzy lubi się z olejkami, choć nie wszystkimi i nie w każdej ilości. Czas zgłębić tajniki stosowania olejów na twarz.

Zalety olejowania cery

Stosowanie olejków na skórę twarzy ma swoje uzasadnienie. Otóż w olejkach kryje się bardzo wiele składników, których może brakować naszej skórze – są to m.in. kwasy tłuszczowe (złożone z lipidów niezbędnych barierze hydrolipidowej skóry), fitosterole, witaminy (często o działaniu antyoksydacyjnym), minerały i inne.

Co ciekawe, cząsteczki olejków mogą mieć różną wielkość, podobnie jak różna może być zawartość procentowa kwasów nasyconych i nienasyconych (z grup omega). To dlatego olejki warto dobierać do rodzaju naszej cery, bo nie wszystkie sprawdzą się w każdym przypadku. To zaleta, ponieważ w łatwy sposób możemy precyzyjniej dobrać pielęgnację do siebie.

Dzięki temu naturalne olejki:

  • wzmacniają barierę hydrolipidową;
  • zapobiegają utracie cennego nawilżenia;
  • zapewniają równowagę pH;
  • wygładzają i nadają miękkość;
  • pobudzają proces odnowy komórkowej;
  • ochraniają przed słońcem i toksynami;
  • hamują przedwczesne starzenie się.

Jak stosować olejki na twarz?

Skoro już wiemy, że warto, to teraz nauczmy się, jak stosować naturalne olejki na cerę. Można to robić na wiele różnych sposobów, nie tylko na podobnej zasadzie, co nakładanie kremu.

  1. Jako olejkowe serum – raz lub dwa razy dziennie nałóż odrobinę olejku na twarz, rozsmaruj i delikatnie wklep opuszkami.
  2. Jako olejek do demakijażu – nasącz olejkiem wacik i delikatnie zmyj makijaż; olejek poradzi sobie nawet z wodoodpornym makijażem.
  3. Jako baza maseczki – wlej do miseczki trochę ulubionego olejku i dodaj do niego jogurt, rozgniecione owoce, żel aloesowy, miód lub co tylko zechcesz mieć w składzie swojej domowej maseczki.
  4. Jako baza pod makijaż – przed zrobieniem makijażu wklep odrobinę olejku w skórę, aby przygotować ją na make-up.

To oczywiście tylko niektóre z kilkunastu różnych sposobów zastosowania naturalnych olejków na twarz. Sama zdecyduj, jak stosować olejki. Pamiętaj tylko, aby dobierać je do potrzeb swojej skóry i stosować z umiarem, aby nie obciążyć skóry. Gęste oleje możesz mieszać z lżejszymi lub rozwadniać hydrolatami, aby nie zapychać porów.

Najlepsze olejki do twarzy – lista

Czas na najważniejsze, czyli spis najpopularniejszych olejków, które można zastosować w codziennej pielęgnacji twarzy.

  1. Olejek arganowy
    To zdecydowanie najpopularniejszy olej stosowany w kosmetyce. Pozyskuje się go z orzechów drzewa arganowego. Polecany jest zwłaszcza cerze suchej i dojrzałej. Poprawia ogólne nawilżenie skóry, odżywia ją i chroni przed słońcem oraz wysoką temperaturą. Może opóźniać starzenie się i pojawienie pierwszych zmarszczek, dzięki wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6, witaminy E oraz skwalanu.
  2. Olejek z pestek malin
    Jest źródłem wielu antyoksydantów, kwasów tłuszczowych omega-3 oraz omega-6, witamin, a także karotenoidów. Sprawdzi się na cerze dojrzałej lub problematycznej, ponieważ wspiera odnowę komórkową, działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, dba o prawidłowe nawilżenie skóry i ma właściwości anti-age. Do tego jest lekki i nie zapycha.
  3. Olejek migdałowy
    Jest najdelikatniejszym z olejów, dlatego można stosować go nawet na delikatną skórę niemowląt. Będzie idealnym kosmetykiem do pielęgnacji cery wrażliwej i przesuszonej, której dostarczy kwasów tłuszczowych oraz witamin A i E. Stosowany regularnie poprawi nawilżenie, zregeneruje, uelastyczni, przywróci młodzieńczy blask i ochroni przed słońcem.
  4. Olejek jojoba
    W swojej budowie jest bardzo podobny do ludzkiego sebum, dlatego tak doskonale się wchłania i nie pozostawia uczucia dyskomfortu. Wyrównuje gospodarkę kwasowo-zasadową, poprawia nawilżenie, łagodzi podrażnienia i wzmacnia barierę ochronną. Dlatego jest idealnym olejem do cery przetłuszczającej się, z trądzikiem.
  5. Olejek z dzikiej róży
    Częstym wyborem osób o skórze dojrzałej, ze zmarszczkami, przesuszonej jest olejek różany. Słusznie, ponieważ jest nasycony witaminami i stymuluje produkcję kolagenu. Dzięki temu spłyca zmarszczki, redukuje zaczerwieniania, wyrównuje koloryt, a do tego spowalnia starzenie się skóry.