pielęgnacja zgodna z typem cery

Największy kłopot z pielęgnacją jest taki, że każda skóra potrzebuje czegoś innego. Łatwiej będzie ci zapanować nad kondycją skóry, jeśli dobierzesz kosmetyki do problemu cery. Oto krótka ściąga z przewodnika po kosmetykach.

Czy wiesz, czego potrzebuje twoja skóra, żeby regenerować się i zachować młodość na dłużej? Sprawdź!

CERA SUCHA

Czego potrzebuje? Nawilżenia

Jednym z najczęstszych problemów skórnych, z którym musimy się mierzyć, jest suchość skóry. Z reguły brakuje jej nawilżenia, ponieważ nie stosujemy odpowiednich kosmetyków i nie chronimy jej przed utratą cennej wody np. za pomocą emolientów (olejów).

Dobry wybór dla osób, które mają cerę suchą, to serum do twarzy z kwasem hialuronowym – nawilży skórę od wewnątrz i pozwoli odzyskać jej witalność. Ważne! Serum stosuj zawsze pod lekkim krem na bazie olejów, ponieważ wówczas działa mocniej.

Jeśli nie chcesz mieć przesuszonej skóry, pamiętaj też o kilku prostych zasadach jej pielęgnacji.

 1. Nie myj twarzy mydłem, ponieważ mydło wysusza.
 2. Jeśli możesz, myj wodą termalną lub przynajmniej przefiltrowaną.
 3. Dwa razy w tygodniu nakładaj maskę humektantową.

CERA NACZYNIOWA

Czego potrzebuje? Wzmocnienia

Problem kruchych i pękających naczynek dotyczy bardzo wielu osób. Nieestetyczne pajączki psują wygląd i związują nas nierozerwalnym węzłem z korektorem na zaczerwienienia.

Wystarczy jednak dobrać odpowiednie kosmetyki wzmacniające i uszczelniające naczynia krwionośne, aby skóra przestała reagować zaczerwienieniem po wejściu do ciepłego pomieszczenia lub nałożeniu maski i krótkim masażu twarzy.

Najważniejszy kosmetyk w rękach osoby o cerze naczynkowej to krem o lekkim, naturalnym składzie. Nie może zawierać parabenów i chemii, bo ma łagodzić podrażnienia, a nie je wywoływać.

W składzie kremu do cery naczynkowej warto szukać:

 • arniki górskiej, która wzmacnia ściany naczyń krwionośnych,
 • witaminy C o działaniu rozjaśniającym i uszczelniającym,
 • kasztanowca zwyczajnego, który poprawia krążenie,
 • nagietka lekarskiego, który łagodzi podrażnienia skórnej,
 • miłorzębu lekarskiego zapobiegającego kruchości naczyń.

CERA TRĄDZIKOWA

Czego potrzebuje? Oczyszczenia

Największy błąd osób, które mają cerę trądzikową, to jej nadmierne wysuszanie. Przekonanie o tym, że można ‘zasuszyć wypryski’ jest błędne – im bardziej sucha skóra, tym większy problem z trądzikiem. Pilnuj, żeby nie wpaść w to błędne koło.

Jeśli masz problem z trądzikiem, najważniejsze jest działanie wielotorowe. Jak to rozumieć i zastosować w praktyce?

 • Z jednej strony musisz oczyścić cerę, bo główną przyczyną trądziku są przecież bakterie i zanieczyszczenia gromadzące się na naszej skórze.
 • Z drugiej strony nie można zapominać, że każdą skórę trzeba nawilżać – nawet ta z tendencją do przetłuszczania się.
 • Jako jednak, że cera trądzikowa to z reguły cera tłusta lub mieszana, warto też zadbać o odpowiednie pH i prawidłową pracę gruczołów łojowych.

PODSUMOWANIE

Jak dbać o cerę?

Niezależnie od tego, jaka jest nasza cera, należy jej się spersonalizowana pielęgnacja – określ jej główny problem (np. trądzik lub pękające naczynka) i dostarcz jej tego, czego potrzebuje. To proste!