sposoby na rozdwojone końcówki

Włosy z tendencją do rozdwajania się ma co 3 kobieta. U niektórych problem jest na tyle widoczny, że jedyną opcją jest regularne podcinanie włosów. Czy aby na pewno to konieczność? Oto sposoby na rozdwojone końcówki, dzięki którym nie będziesz musiała ich ścinać!

Dla niektórych rozdwojone końcówki to problem natury estetycznej – są nieładne, odstają i sprawiają, że trudno uzyskać gładką i dopracowaną fryzurę. Warto jednak wiedzieć, że rozdwojone końcówki to przede wszystkim oznaka wyraźnego osłabienia włosów.

Ten sygnał warto traktować poważnie, żeby zwalczyć problem rozdwajających się włosów u źródła – skutecznie i raz na zawsze.

Rozdwojone końcówki – przyczyny

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, dlaczego włosy się rozdwajają. To złożony problem, ale najczęściej jest on efektem niewłaściwej lub niedostatecznej pielęgnacji włosów. Kiedy nasze włosy się osłabiają i brakuje im składników odżywczych, pojawiają się rozdwojone końcówki. Warto więc przyjrzeć się temu, co niszczy nasze włosy.

Zdecydowanie najczęstsze przyczyny rozdwajania się końcówek to wszystko to, co niszczy nasze włosy:

  • zbyt częsta stylizacja termiczna (suszenie, prostowanie, kręcenie),
  • szarpanie włosów podczas ich codziennego rozczesywania,
  • noszenie czapek, szalików, swetrów, czyli uszkodzenia mechaniczne,
  • zbyt częsta lub nieprofesjonalna koloryzacja włosów,
  • nieprawidłowa pielęgnacja, czyli brak odżywiania i nawilżania.

Czy rozdwojone końcówki trzeba obcinać?

Co zrobisz, jeśli zobaczysz, że twoje włosy są rozdwojone? Zapewne ogarnie cię przerażenie i przed oczami zobaczysz ostrza fryzjerskich nożyczek. Panuje przekonanie, że najlepszy sposób na rozdwojone końcówki to ich ścięte, bo nie da się ich zregenerować. Jest w tym ziarno prawdy.

Im bardziej zniszczone włosy, tym trudniej przywrócić im zdrowy i piękny wygląd. Mocno rozdwojonych końcówek nie da się skleić i rzeczywiście najlepiej byłoby je ściąć lub opalić (ten zabieg to veloterapia).

Jeśli jednak włosy są nieznacznie rozdwojone, dopiero zaczynają się osłabiać i chcemy je uchronić przed rozszczepianiem końcówek, warto zastosować sposoby na zregenerowanie końcówek – niektóre z nich mogą pomóc. Dopiero gdy te metody zawiodą, obcięcie końcówek będzie nieuniknione.

Najlepsze sposoby na rozdwojone końcówki

Oto pięć najlepszych sposobów na rozdwojone końcówki, które warto zastosować, gdy chcemy przywrócić im miękkość, gładkość i zdrowie.

1. Olej z nasion bawełny

Ten niepozorny olejek ma moc regenerowania włosów. Można stosować go jako naturalne serum na końcówki, bo już w niewielkiej ilości zapewnia im miękkość i gładkość. Nie tylko tworzy warstwę okluzyjną, wygładza pasma i chroni przed utratą nawilżenia, ale też pobudza regenerację. Wystarczy wgnieść kroplę olejku bawełnianego w końcówki i gotowe.

2. Regenerująca maska na końcówki

Doskonały sposób na zregenerowanie końcówek włosów to zastosowanie na nie maski proteinowej. Dostarczenie zniszczonym pasmom protein, czyli ich budulca, to najprostsza metoda na wzmocnienie. Oczywiście wymaga to regularności i nakładania maski na włosy po każdym ich myciu – w niewielkiej ilości, delikatnie wmasowując ją w końcówki.

3. Domowa maseczka z jajka

Zamiennikiem kupionej maski proteinowej jest ta na bazie jajka, którą możemy wykonać z domu. Wystarczy wziąć żółtko (źródło naturalnych protein) i oliwę z oliwek lub olej arganowy (odżywczy emolient), a następnie połączyć oba te składniki na gładką masę. Taką maskę warto stosować nie tylko na końcówki, ale na całe włosy. Dobrze robić to, co mycie włosów.

4. Silikonowe serum na końcówki

Opcja najczęściej wybierana to gotowe serum na końcówki na bazie substancji wygładzających takich jak silikony. Nie jest to rozwiązanie, które zapewni długotrwałe efekty i zregeneruje zniszczone pasma, ale można zastosować je profilaktycznie lub jako szybki sposób na wygładzenie końcówek. Już odrobina nadaje aksamitną miękkość i blask.

5. Zabieg keratynowy na włosy

Najdroższy, ale też najskuteczniejszy sposób na rozdwojone końcówki i zniszczone pasma to keratynowe prostowanie. Zabieg fryzjerski, którego celem wcale nie jest wyprostowanie włosów, ale ich odbudowanie za pomocą keratyny. To kosztowna metoda, ale daje najlepsze efekty nawet na mocno wyjątkowo osłabionych włosach. Regeneruje od środka i na długo.

6. Olaplex na włosy

Drugi zabiegi polecany włosom zniszczonym z tendencją do rozdwajania się (najczęściej stosowany po farbowaniu lub rozjaśnianiu włosów) to Olaplex. Podczas tego zabiegu włosy wzmacnia się specjalnym preparatem, który odbudowuje wiązania siarczkowe we włosach, które zrywają się właśnie, gdy włosy niszczeją. Jednak cena Olaplexu nie należy do najniższych.