Rzęsy mogą naprawdę dobrze podkreślić nasze spojrzenie, o ile odpowiednio je pomalujemy. To jeden z najważniejszych elementów make-upu, więc warto poświęcić mu chwilę i poznać najlepszy sposób na trwały makijaż rzęs.

Niech pierwsza podniesie rękę ta kobieta, która nigdy nie miała posklejanych rzęs, rozmazanego na powiekach tuszu albo grudek, które po wyschnięciu osypały się na policzki. Cisza? Każda z nas ma za sobą tego typu przygody z makijażem rzęs. Ale nie każda umie sobie z nimi poradzić.

Czas to zmienić i poznać najlepsze sposoby na trwały makijaż. Co zrobić, żeby tusz się nie osypywał, a efekt był zawsze zaskakująco dobry?

Zacznij od pielęgnacji rzęs!

Podstawa to odpowiednia pielęgnacja rzęs, czyli ich odżywianie, nawilżanie i regeneracja. Jeśli rzęsy będą mocne i elastyczne, to łatwiej będzie je pomalować. Każda maskara lepiej współgra z grubymi i długimi włoskami niż tymi, których jest niewiele, są przerzedzone i słabe.

Pielęgnować te małe włoski można na wiele sposobów, ale najlepiej sprawdza się dobra odżywka do rzęs – to produkt, który łączy w sobie składniki odżywcze niezbędne do wzmocnienia włosków i substancje stymulujące ich wzrost. Ale można sięgnąć też po naturalny olejek do rzęs (np. olej rycynowy), który zadziała równie skutecznie, choć wolniej – oprócz pielęgnacji i wzmocnienia zapewni też ochronę.

Jaką maskarę wybrać?

Kolejny krok – najważniejszy! – to wybór właściwego tuszu do rzęs. Możemy sięgnąć po maskary wodoodporne lub o zwykłej formule, czarne i kolorowe. Trwałość nie leży jednak w żadnym z tych elementów i warto szukać po prostu maskary, która ma dobrą kompozycję składników, bazuje na naturalnych woskach i pigmentach, a do tego pielęgnuje rzęsy – nie musi być wodoodporna, żeby malowała dobrze i dawała trwały efekt.

Warto wrócić też uwagę na szczoteczkę, bo od niej zależy naprawdę wiele – o wiele lepsze są maskary z silikonowymi szczoteczkami, bo mają one tę elastyczność pozwalająca na idealne dopasowanie się do rzęs. Wybierajmy również tusze, których szczoteczki są dopasowane rozmiarem i kształtem do naszych oczu lub takie z uniwersalną spiralką zaokrągloną na końcach, niewielkich rozmiarów.

Przygotowanie rzęs na makijaż

Czas na makijaż? Niekoniecznie. Zanim sięgniemy po maskarę, warto przygotować rzęsy, aby malowanie było łatwiejsze i szybsze. Jak to zrobić? Oto trzy rzeczy, które warto zrobić przed makijażem rzęs.

  1.  Rzęsy muszą być dokładnie oczyszczone i odtłuszczone, żeby maskara otulała każdy włosek i nie zmywała się.
  2. Warto zastosować bazę pod makijaż, która sprawi, że formuła każdego tuszu do rzęs zyska nieco więcej trwałości i będzie odporniejsza.
  3. Dla zwielokrotnienia objętości rzęs można zastosować też prosty trik – wystarczy oprószyć nieco rzęsy transparentnym pudrem.

Jak poprawnie malować rzęsy?

Jeśli chcemy mieć piękny i trwały makijaż rzęs, warto zwrócić też uwagę na technikę malowania. Znaczenie ma przede wszystkim to, w jaki sposób trzymamy szczoteczkę, jakie ruchy nią wykonujemy, ile tuszu nakładamy. Oto kilka wskazówek, jak zrobić to dobrze.

Najważniejsza jest zasada, że im mniej tuszu do rzęs, tym lepiej – łatwiej dołożyć kolejną cienką warstwę niż pozbyć się grudek i pajęczych nóżek. Jeśli mamy dobrą maskarę, to jedna lub dwie warstwy powinny wystarczyć.

Kolejna ważna kwestia to malowanie rzęs zygzakowatym ruchem – szczoteczką trzeba poruszać nie tylko wzdłuż rzęs od ich nasady po końce, ale jednocześnie na lewo i prawo, aby rozczesywać włoski podczas nakładania tuszu.