trądzik po trzydziestce

Trądzik przestał być problemem nastolatków i w równym stopniu atakuje dorosłych po trzydziestym roku życia. Trądzik po trzydziestce to nic miłego, bo kojarzy się głównie z brakiem higieny. Jakie są rzeczywiste przyczyny tego zjawiska i sposoby na trądzik po trzydziestce?

Trądzik po trzydziestce ‒ przyczyny

 • Trądzik po trzydziestce a zaburzenia hormonalne
  Główną przyczyną trądziku po trzydziestym roku życia jest wzrost stężenia androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Ich poziom jest wyższy przed miesiączką i właśnie dlatego jest wtedy najwięcej wykwitów. Wysokie stężenie androgenów może być skutkiem odstawienia lub niewłaściwego doboru antykoncepcji hormonalnej.
 • Trądzik po trzydziestce a uwarunkowania genetyczne
  Trądzik po trzydziestym roku życia może mieć podłoże genetyczne. Aby to ustalić, wystarczy przyjrzeć się członkom rodziny, a jeżeli to niemożliwe, zrobić stosowny wywiad.
 • Trądzik po trzydziestce a czynniki zewnętrzne
  Duży wpływ na cerę ma środowisko, w którym przebywamy. Mowa nie tylko o zanieczyszczeniu powietrza, lecz także o klimatyzacji, złej wentylacji lub wręcz braku dostępu do świeżego powietrza, suchym powietrzu i niskiej wilgotności. Takie warunki zmuszają gruczoły łojowe do produkcji większej ilości sebum.
 • Trądzik po trzydziestce a tryb życia
  Trądzik po trzydziestce może być spowodowany nieprawidłową dietą, to znaczy bogatą w tłuszcze, cukry, sól, dania typu fast food, napoje gazowane, ostre przyprawy i używki, a nawet życiem w ciągłym stresie i chronicznym brakiem snu. Stan cery pogarszają też niektóre leki, między innymi przeciwdrgawkowe i steroidy.

Sposoby na trądzik po trzydziestce

O sposobie leczenia trądziku decyduje stopień zaawansowania choroby. W przypadku ostrej postaci trądziku niezbędne będzie leczenie farmakologiczne, a przy łagodniejszym przebiegu wystarczy odpowiednia pielęgnacja.

 • Antybiotyki i inne leki na trądzik po trzydziestce
  Jeżeli kondycja cery jest bardzo zła, lekarz przepisze antybiotyki, witaminę PP (inaczej B3 i niacynę) i B12 lub leki hormonalne.
 • Kosmetyki na trądzik po trzydziestce
  Jeżeli trądzik przebiega łagodnie, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie kosmetyki. Tego typu preparaty powinny zapobiegać rozwojowi bakterii zasiedlających gruczoły łojowe i normalizować proces wydzielania sebum. Dobrym rozwiązaniem będą kosmetyki oczyszczające (toniki i żele) oraz przeciwdziałające nadmiernemu wysuszeniu skóry.

W przypadku łagodnej postaci trądziku warto zaopatrzyć się w następujące kosmetyki:

 • krem matujący i regulujący pracę gruczołów łojowych;
 • krem intensywnie nawilżający (najlepiej przeznaczony do cery wrażliwej i skłonnej do podrażnień);
 • korektor z cynkiem do kamuflażu niedoskonałości;
 • łagodny tonik oczyszczający bez dodatku alkoholu.

Trądzik po trzydziestce dotyka w równym stopniu kobiet i mężczyzn. W przypadku dojrzałej skóry z problemami kosmetyki przeciwtrądzikowe dla nastolatków nie są najlepszym rozwiązaniem i mogą jedynie pogorszyć stan cery. Zazwyczaj zawierają alkohol, który nadmiernie wysusza skórę.

Dwie najważniejsze zasady pielęgnacji każdej cery, a zwłaszcza trądzikowej, to nie kłaść się spać w makijażu i nie myć twarzy mydłem. Ponadto po każdym oczyszczeniu i umyciu twarzy należy nałożyć na nią krem. Warto regularnie wykonywać delikatny peeling i stosować kosmetyki z dodatkiem cynku, kwasu salicylowego, mlekowego i glikolowego oraz nadtlenku benzoilu i siarki. Przy tym nie można zapominać o odpowiedniej suplementacji witamin, minerałów i pierwiastków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jakich? Aby się tego dowiedzieć, należy wykonać niezbędne badania (zwłaszcza krwi), które pokażą wszystkie niedobory.