Przetłuszczające się włosy to uciążliwy problem. Walka z nadmiernym łojotokiem bywa mozolna, a włosy tracą lekkość i ładny wygląd często już drugiego dnia po myciu. Stają się oklapnięte, nieestetycznie błyszczące, a nawet posklejane w nieładne strąki. Dodatkowo są problematyczne w stylizacji, dlatego często przetłuszczające się włosy nie wyglądają na zadbane. Bywa także, że takie włosy nadmiernie przetłuszczają się u nasady, a na końcach są suche, ich końce się rozdwajają. Jak dbać o takie włosy?

Czy łojotok skóry głowy jest potrzebny?

Wszystko zależy od nadmiernej produkcji sebum – wtedy skórę głowy dotyka nadmierny łojotok i włosy stają się zbyt śliskie, tłuste i pokryte za dużą ilością sebum.
Oczywiście sebum jest potrzebne, ponieważ nadaje skórze miękkości i zabezpiecza przed przesuszeniem i uszkodzeniami skóry głowy i włosów. Niestety przy włosach tłustych produkcja sebum jest nasilona i nie działa korzystnie. Nadmierny łojotok czopuje ujścia mieszków włosowych i przyczynia się do wypadania włosów, oraz oczywiście powoduje, że nieestetycznie wyglądają.

Dlaczego włosy się przetłuszczają – przyczyny

 1. Genetyka.
 2. Zmiany hormonalne wywołane fizjologią, np. okresem dojrzewania, przekwitania i zmianą pór roku
 3. Złe odżywianie i nieodpowiednia dieta (ogranicz węglowodany i tłuszcze trans),
 4. Długotrwały stres.
 5. Nieprawidłowa pielęgnacja włosów – czyli np. obciążające kosmetyki.
 6. Zbyt intensywna stylizacja włosów, która czopuje mieszki i źle zmywa się z włosów.
 7. Niedomywanie włosów, lub stosowanie zbyt silnych detergentów do mycia skóry głowy (nadmierne przesuszenie też powoduje łojotok).

Jak dbać o tłuste włosy?

Poniższe wskazówki pozwolą ci odpowiednio zadbać o tłuste włosy i złagodzić problem nadmiernego łojotoku.

 1. Codziennie myj włosy. Pamiętaj, by nie robić tego, silnie działającymi substancjami odtłuszczającymi. To nie rozwiąże problemu, a może dodatkowo nasilić wydzielanie łoju.
 2. Stosuj zasadę dwóch szamponów: jeden powinien być delikatny, odpowiedni do częstszego mycia czyli do codziennego stosowania, natomiast drugi może być silniejszy, czyli mocno oczyszczający i idealny do używania 1-2 razy w tygodniu.
 3. Pamiętaj, aby nie przesuszać skóry głowy, i dbać o jej odpowiednie nawilżenie.
 4. Myj włosy w letniej wodzie, ponieważ gorąca woda po pierwsze osłabia łuski włosa, a po drugie stymuluje pracę gruczołów łojowych, wiec w efekcie rusza nadprodukcja sebum.
 5. Staraj się nie zbliżać dłoni do włosów: nieustanne przeczesywanie palcami, drapanie, dotykanie i pocieranie uaktywnia to gruczoły łojowe i nasila produkcję sebum.
 6. Używaj odpowiedniej temperatury do suszenia – 40 ℃ to najlepsza temperatura dla każdych, nie tylko tłustych włosów.
 7. Ogranicz stosowanie suchych szamponów. Jeśli masz tłuste włosy, suchy szampon pomaga poprawić ich wygląd, ale pamiętaj, że osiada on na skórze głowy i wysusza ją w nadmiarze. To szybki sposób na zwiększenie przetłuszczania.
 8. Raz w tygodniu rób peeling trychologiczny do skóry głowy. Działa świetnie, odblokowuje mieszki włosowe, oczyszcza skalp oraz unosi włosy od nasady, więc wolniej się przetłuszczają.