Nawilżasz, odżywiasz, regenerujesz, a mimo to Twoje włosy są zniszczone? Bardzo prawdopodobnie winne temu mogą być drobne nawyki, które praktykujesz każdego dnia. Oto 6 zaskakujących rzeczy, które szkodzą włosom.

Przyczyn niszczenia włosów jest wiele. Jeśli są suche, dostarczamy im za mało nawilżenia lub stosujemy kosmetyki z alkoholami, które je wysuszają. Jeśli są rozdwojone, to znak, że nie chronimy ich odpowiednio przed uszkodzeniami mechanicznymi np. podczas rozczesywania. Jeśli wypadają, brakuje im odżywienia, a równowaga skóry głowy jest zaburzona. Każdy problem z włosami to inna historia, która się za nim kryje. Warto więc dobierać do nich indywidualną pielęgnację, bo tylko wtedy będzie skuteczna.

6 NAWYKÓW, KTÓRE NISZCZĄ WŁOSY

Jest też kilka takich rzeczy, które szkodzą włosom, choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy! Warto je poznać, bo być może to właśnie wśród nich kryje się przyczyna naszych trudnych do rozwiązania problemów z włosami.

1. Za długie trzymanie włosów w turbanie z ręcznika

Czy turban z ręcznika może szkodzić włosom? Wydaje nam się to niemożliwe, bo w końcu to właśnie tak najczęściej zabezpieczamy włosy po umyciu. Okazuje się jednak, że bardzo ważny jest tutaj czas. Ręcznik na włosach nie zaszkodzi nam, gdy pozostanie na głowie nie dłużej niż kilka minut. Po tym czasie może osłabiać włosy, bo odcięty zostaje dopływ powietrza, a nadmiar wilgoci jest kumulowany pod ręcznikiem i nie może swobodnie odparować.

2. Spanie w rozpuszczonych i mokrych włosach

Zniszczyć włosy można także podczas snu. Nie wiedziałaś? To prawda. Gdy my smacznie śpimy, włosy mogą się osłabiać, kruszyć, łamać i rozdwajać. Dzieje się tak, gdy chodzimy spać z mokrymi włosami, które są znacznie słabsze, a do tego nie związujemy ich na noc, więc ocierają się o pościel, gdy się ruszamy. Poza tym spanie z mokrymi włosami zaburza też pracę gruczołów łojowych, a więc może przyczyniać się do szybszego przetłuszczania się włosów.

3. Zła technika rozczesywania włosów

Kolejny nawyk, który niszczy nasze włosy, to ich czesanie, a właściwie robienie tego w nieodpowiedni sposób. Technik czesania jest wiele i każdy powinien znaleźć taką, która mu odpowiada. Najważniejsze jest jednak, aby nie szarpać i nie ciągnąć włosów podczas rozczesywania, bo osłabiamy wtedy ich cebulki i przyczyniamy się do nadmiernego wypadania. Warto mieć pod ręką taką szczotkę lub grzebień, która przejdzie po włosach jak najbardziej gładko.

4. Niehigieniczne przechowywanie akcesoriów do włosów

Wiele problemów z włosami bierze się z niewłaściwego przechowywania akcesoriów, których używamy do ich stylizowania, a także z braku odpowiedniej higieny. Przypomnij sobie, ile razy umyłaś swoją szczotkę do włosów lub grzebień? Rzadko, prawda? Nie dziw się więc, że zmagasz się z łupieżem, którego naprawdę trudno się pozbyć. Higiena to podstawa!

5. Brak ochrony przed słońcem przez cały rok

Czy wiesz, że włosy trzeba chronić przed słońcem? A czy wiesz, że wymagają tej ochrony każdego dnia, niezależnie od tego, jaka jest pora roku? Promieniowanie UV jest bardzo szkodliwe dla włosów, może je niszczyć, wysuszać, odbierać im blask i kolor. Chyba że zastosujemy olejki, mgiełki i inne produkty, które chronią przed słońcem. Pamiętajmy tylko, żeby sięgać po nie nie tylko latem, bo słońce działa na włosy przez cały rok, nawet zimą na stoku narciarskim.

6. Nieumiejętne związywanie włosów

Bardzo ważne dla kondycji włosów jest też to, jak je związujemy. Ogólnie przyjmuje się, że włosy za dnia lepiej czują się, gdy są rozpuszczone. Większość z nas lubi je jednak spiąć i nie ma w tym nic złego, o ile nie stosujemy akcesoriów z metalowymi, ostrymi elementami (mogą zahaczać o włosy i niszczyć je). Częstą przyczyną wypadania włosów jest też ich zbyt ciasne związywanie, o czym też warto pamiętać. Luźny kok lub kucyk miękką frotką będzie OK.