Tatuaż jest bardzo różnie traktowany przez ludzi. Jedni uważają, że jest sztuką i symbolizuje ważne dla nas momenty w życiu, inni twierdzą, że kojarzy się tylko z odsiadką w więzieniu, a jeszcze inni traktują go jako coś, co szpeci ciało. Ale nieważne, jak tatuaż odbierają różni ludzie. Ważne jest, żeby o tatuaż odpowiednio dbać.
Czym jest tatuaż?
Tatuaż to rodzaj rysunku, który powstaje poprzez wprowadzenie do skóry właściwej barwnika w wybranym przez nas kolorze. Zabieg wykonuje się przy pomocy specjalnej maszynki i w zależności od miejsca na ciele boli mniej lub bardziej. Jednak najważniejsze jest to, żeby o nową dziarę dbać we właściwy sposób. Po co? Bo świeży tatuaż jest raną, czyli pożywką dla bakterii. Bo prawidłowa pielęgnacja skraca czas gojenia się tatuażu. Bo wtedy zapewniasz barwnikom znajdującym się pod skórą trwałość i wyrazistość.
Jak dbać o tatuaż?
Pierwsza osobą, która zadba o dziarę, jest tatuażysta. Zaraz po wprowadzeniu barwnika zdezynfekuje skórę i zabezpieczy go folią. W domu musisz zastosować się do następujących zasad:
- Po około 3 godzinach zdejmij folię i przemyj tatuaż letnią wodą z szarym mydłem.
- Tatuaż osusz papierowym ręcznikiem, bez szorowania i pocierania.
- Na osuszoną skórę nałóż krem lub maść do pielęgnacji.
Tych zasad trzymaj się przez następne 2 tygodnie. Przemywaj skórę i nakładaj na nią krem 3 razy dziennie. Tatuaż musi być cały czas nawilżany, by nie wdał się żadne stan zapalny, a kolor był intensywny.
Do czego służy folia?
Folia służy do zabezpieczenia tatuażu przed bakteriami i otarciami o ubranie lub pościel. Nakłada się ją przez dwa dni od momentu zrobienia tatuażu. Potem daj skórze oddychać, by mogła się szybciej zagoić. Pamiętaj, żeby dbać o to, by do pokremowanej skóry nie przyklejały się żadne zanieczyszczenia. Folię możesz wykorzystywać do zakrywania tatuażu, kiedy wychodzisz z domu.
Jakich kosmetyków używać do pielęgnacji tatuażu?
Przydadzą ci się na pewno produkty apteczne, które łagodzą i dobrze nawilżają skórę. Wybieraj takie preparaty, które dodatkowo:
- wspomagają leczenie ran;
- pobudzają tkankę do wzrostu;
- mają zdolność do zatrzymywania wody w naskórku;
- regenerują skórę;
- wzmacniają naturalną barierę ochronną.
Tatuaż – zasady
- Nie przecieraj świeżego tatuażu alkoholem, bo w ten sposób wysuszysz skórę.
- Nie zdrapuj strupków, bo możesz uszkodzić tatuaż.
- Do pielęgnacji używaj świeżego nowych kosmetyków.
- Po zrobieniu tatuażu nie chodź przez około miesiąc na basen, saunę lub solarium.
- Bierz tylko krótki prysznic bez peelingowania tatuażu.
- Tatuaż smaruj kremem z wysokim filtrem UV.
Przeciwwskazania do zrobienia tatuażu
Nie możesz zrobić sobie tatuażu, jeśli: masz menstruację, bierzesz leki przeciwbólowe, stosujesz retinoidy, tatuażysta nie używa jednorazowych igieł, jesteś uczulona na składniki tuszu, cierpisz na cukrzycę, ból jest dla ciebie zbyt silny.
Dodaj komentarz